Kraków w obiektywie komunikacyjnym

I pora na kolejne miasto w cyklu artykułów „W obiektywie komunikacyjnym”. Tym razem zawitamy do Krakowa, gdzie postaram się się wyszczególnić kilka wartych uwagi miejsc do zdjęć komunikacyjnych.

Pomysł na ten cykl zrodził się po lekturze bloga „fototramwaj”, gdzie jego autor pisze o fotografowaniu autobusów, tramwajów, czy też trolejbusów. Polecam lekturę tego bloga zwłaszcza początkującym fotografom komunikacji miejskiej.

 1. Podróż zaczniemy od Dworca kolejowego i autobusowego MDA, skąd zejdziemy do tunelu krakowskiego premetra. To system metra, kursujący po bezkolizyjnych trasach, często również pod ziemią, lecz z wykorzystaniem taboru tramwajowego. W Krakowie znajduje się jeden z trzech istniejących takich systemów w Polsce.
  Udajemy się na przystanek Dworzec Główny Tunel w kierunku pętli Krowodrza Górka i podjeżdżamy tramwajem na przystanek Politechnika.

  This slideshow requires JavaScript.

 2. Wracamy na Dworzec Główny i przechodzimy na ulicę Basztową, gdzie można wykonać zdjęcia autobusów i tramwajów z symbolem Krakowa – Barbakanem. Niemniej interesujący może być też kadr w stronę Teatru Słowackiego.

  This slideshow requires JavaScript.

 3. Od Barbakanu idziemy dalej przez Bramę Floriańską na Rynek, i skręcamy w ul. Grodzką, gdzie docieramy na pl. Wszystkich Świętych.

  This slideshow requires JavaScript.

 4. Godna uwagi jest ul. Piłsudskiego z secesyjnymi kamienicami, oraz interesującymi budynkami Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, czy Muzeum Narodowego.

  This slideshow requires JavaScript.

  W drodze na ul. Piłsudskiego warta uwagi jest też ulica Straszewskiego, skąd można wykonać zdjęcie z Katedrą Wawelską w tle.

  This slideshow requires JavaScript.

 5. Przy Krakowskich Błoniach i Parku Jordana biegnie trasa tramwajowa na Cichy Kącik, która idealnie nadaje się do zdjęć na tle zieleni.

  This slideshow requires JavaScript.

 6. Kolejnym miejscem będzie Kopiec Kościuszki do którego dojedziemy liniami 100 i 101, z dwóch miejsc – odpowiednio z Salwatoru, oraz z Osiedla Podwawelskiego. Niestety obie linie kursują rzadko, a przesiadka na Salwatorze może być kłopotliwa dla osób będących pierwszy raz w Krakowie.

  This slideshow requires JavaScript.

 7. Kolejny punkt na mapie, czyli Most Kotlarski. Na blogu „fototramwaj” można zobaczyć zdjęcie wykonane w miejscu między jezdniami ruchliwej ulicy Kotlarskiej, jednak zważywszy na bezpieczeństwo nie podjąłem się próby wykonania tego samego zdjęcia.

  This slideshow requires JavaScript.

 8. Kolejnym miejscem będzie wiadukt Lipska – Wielicka, który przebiega nad stacją kolejową Kraków Płaszów.

  This slideshow requires JavaScript.

 9. W drodze przez Nową Hutę warto zajrzeć w okolice Kopca Wandy – pętla i torowisko skąpane w zieleni mogą być ciekawym motywem fotograficznym.
 10. Przy Kombinacie można wykonać zdjęcia na tle Huty im. Sendzimira.

  This slideshow requires JavaScript.

 11. Na koniec zajrzyjmy na węzeł Wiadukty, gdzie trafiamy na wiadukty tramwajowe na których torowisko przebiega w formie splotu.

  This slideshow requires JavaScript.

Niestety kilka miejscówek, jak np. ulica Dietla, Krakowska, oraz Most Piłsudskiego w dniach wizyty, były w remoncie. Po zakończeniu remontu, polecam ich odwiedziny, m.in. z uwagi na urokliwą zabudowę kamieniczek, oraz charakterystyczną konstrukcję Mostu Piłsudskiego.

Na koniec mapa miejscówek na schemacie, który można pobrać ze strony: http://kmkrakow.pl/schematy-sieci/aktualny-schemat-sieci.html.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter