Kraków w obiektywie komunikacyjnym
I pora na kolejne miasto w cyklu artykułów „W obiektywie komunikacyjnym”. Tym razem zawitamy do Krakowa, gdzie postaram się się wyszczególnić kilka wartych uwagi miejsc do zdjęć komunikacyjnych.
Pomysł na ten cykl zrodził się po lekturze bloga „fototramwaj”, gdzie jego autor pisze o fotografowaniu autobusów, tramwajów, czy też trolejbusów. Polecam lekturę tego bloga zwłaszcza początkującym fotografom komunikacji miejskiej.
- Podróż zaczniemy od Dworca kolejowego i autobusowego MDA, skąd zejdziemy do tunelu krakowskiego premetra. To system metra, kursujący po bezkolizyjnych trasach, często również pod ziemią, lecz z wykorzystaniem taboru tramwajowego. W Krakowie znajduje się jeden z trzech istniejących takich systemów w Polsce.
Udajemy się na przystanek Dworzec Główny Tunel w kierunku pętli Krowodrza Górka i podjeżdżamy tramwajem na przystanek Politechnika.
- Kierujemy się na Dworzec Towarowy, gdzie możemy uchwycić tramwaje zjeżdżające z wiaduktu przy ul. Prądnickiej.
- Wracamy na Dworzec Główny i przechodzimy na ulicę Basztową, gdzie można wykonać zdjęcia autobusów i tramwajów z symbolem Krakowa – Barbakanem. Niemniej interesujący może być też kadr w stronę Teatru Słowackiego.
- Na pl. Inwalidów warto rzucić okiem na okazałą, choć zaniedbaną kamienicę u zbiegu ulic: Karmelickiej i Mickiewicza.
- Godna uwagi jest ul. Piłsudskiego z secesyjnymi kamienicami, oraz interesującymi budynkami Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, czy Muzeum Narodowego.
- Przy Krakowskich Błoniach i Parku Jordana biegnie trasa tramwajowa na Cichy Kącik, która idealnie nadaje się do zdjęć na tle zieleni.
- Sympatycy leśnych serpentyn nie będą zawiedzeni końcowym odcinkiem linii autobusowej 134, która przebiega w Lesie Wolskim.
- Kolejnym miejscem będzie Kopiec Kościuszki do którego dojedziemy liniami 100 i 101, z dwóch miejsc – odpowiednio z Salwatoru, oraz z Osiedla Podwawelskiego. Niestety obie linie kursują rzadko, a przesiadka na Salwatorze może być kłopotliwa dla osób będących pierwszy raz w Krakowie.
- Dojeżdżamy na pl. Wszystkich Świętych.
- Na ulicy Stradomskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Świętej Gertrudy można spróbować uchwycić na szerszym ujęciu tramwaj na tle Wawelu.
- Godna uwagi jest też ulica Dietla, gdzie torowisko przebiega środkiem Plantów Dietlowskich. Miejsce to zyskuje na uroku, gdy liście żółkną i opadają na ziemię.
- Ulica Krakowska w Krakowie, to nie błąd, tylko pamiątka z czasów gdy dzielnica Kazimierz była jeszcze osobną miejscowością. Po przebudowie ma ona swój urok.
- Nieopodal znajduje się charakterystyczny kratownicowy Most Piłsudskiego. Do niedawna możliwe było uchwycenie tramwajów na tle tego mostu z miejscówki w Parku Bednarskim. Obecnie tylko w porze zimowej można próbować uchwycić je z tego miejsca. W pozostałych porach roku jest to już niewykonalne.
- Kolejny punkt na mapie, czyli Most Kotlarski. Na blogu „fototramwaj” można zobaczyć zdjęcie wykonane w miejscu między jezdniami ruchliwej ulicy Kotlarskiej, jednak zważywszy na bezpieczeństwo nie podjąłem się próby wykonania tego samego zdjęcia.
- Kolejnym miejscem będzie wiadukt Lipska – Wielicka, który przebiega nad stacją kolejową Kraków Płaszów.
- W drodze przez Nową Hutę warto zajrzeć w okolice Kopca Wandy – pętla i torowisko skąpane w zieleni mogą być ciekawym motywem fotograficznym.
- Przy Kombinacie można wykonać zdjęcia na tle Huty im. Sendzimira.
- Na koniec zajrzyjmy na węzeł Wiadukty, gdzie trafiamy na wiadukty tramwajowe na których torowisko przebiega w formie splotu.
Na koniec mapa miejscówek:
You must be logged in to post a comment.