Kurs obróbki zdjęć

W programie Adobe Photoshop występuje kilka podstawowych narzędzi, które można wykorzystać do obróbki zdjęć. Są to:

  1. Poziomy (Levels) – jest to rodzaj obróbki dający możliwość ingerowania w wiele elementów obrazu za pośrednictwem wykresu histogramu. Służy m.in. do rozjaśniania i przyciemniania.
  2. Krzywe (Curves) – za jego pomocą możemy regulować kontrast zdjęcia.
  3. Maska Wyostrzająca (Unsharp Mask) – narzędzie do wyostrzania zdjęcia.
  4. Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation), Balans Kolorów (Color Balance) – służą do poprawiania kolorów.

Użycie tych funkcji opiszę obróbkę na konkretnym przykładzie. Oryginalne zdjęcie tramwaju Škoda 19T #3113, jedynie pomniejszone. Generalnie krzywe, niewyraźne.

Oryginał zdjęcia.

Pierwszym krokiem jest prostowanie zdjęcia Obrazek>Obróć obszar roboczy>Swobodnie (Image>Rotate Canvas>Arbitary). Zdjęcie należy prostować tak, aby budynki nie wyglądały, jakby miały się zawali (z reguły są one najlepszym punktem odniesienia, gdyż zwykle utrzymują pion). Prostować zdjęcie można także do linii horyzontu. W przypadku zdjęć wykonanych na krótkiej ogniskowej należy zachować pion w środku kadru, gdyż w bocznych krawędziach będzie widoczna krzywizna.

CW oznacza przekręcenie obrazu w prawo, a CWW w lewo.

Obróć obszar roboczy (Rotate Canvas)  – narzędzie do prostowania zdjęć.

Zamiast prostować “na oko” można użyć Miarki (Measure Tool). Należy kliknąć prawym przyciskiem na kroplomierz i wybrać linijkę. Następnie należy zaznaczyć linię, do której ma zostać wyprostowane zdjęcie (np. krawędź budynku), oraz wybrać opcję Obrazek>Obróć obszar roboczy>Swobodnie (Image>Rotate Canvas>Arbitary), a wartość zostanie wpisana automatycznie.

Miarka (Measure Tool)

Kolejnym etapem jest kadrowanie – należy z przybornika wybrać opcję Kadrowanie (Crop Tool) i oznaczyć nim część obrazka. Po wybraniu konkretnej części zdjęcia, wybieramy opcję Obrazek>Kadruj (Image>Crop). Nie można przy tym pozostawić białych krawędzi.

Wykorzystanie funkcji Kadrowanie (Crop Tool).

Następnie należałoby zmniejszyć zdjęcie i przyciąć je do proporcjonalnych rozmiarów. Do zmniejszania służy opcja Obrazek>Wielkość obrazka (Image>Image Size). Można wpisać szerokość 1500 pixeli lub wysokość 1000 pixeli, tak by jeden z wymiarów był większy od tej wartości. Wtedy można przyciąć wartość, która jest w nadmiarze dzięki opcji Obrazek>Wielkość obszaru roboczego (Image>Canvas Size). Prostokąt ze strzałkami pozwala wybrać strony, które nie zostaną przycięte. Rozmiar jaki uzyskujemy to 1500×1000 pixeli i format 3:2. Można też zmniejszyć od razu zdjęcie np. do 900×600 pixeli, ale przy ostrzeniu trzeba wziąć to pod uwagę.

Wielkość obszaru roboczego (Canvas size) – przycinanie zdjęć

Kolejnym krokiem będzie ustawienie poziomów zdjęcia. Wybieramy opcję Obrazek>Dopasuj>Poziomy (Image>Adjustments>Levels) i klikamy na przycisk Auto. Program automatycznie skoryguje histogram. Tutaj można także rozjaśnić lub przyciemnić zdjęcie (przesuwając środkowy suwak pod histogramem). Można także poprawić kolorystykę zdjęcia za pomocą odrębnych kanałów (RGB, Czerwony, Zielony, Niebieski), dodając czerwieni, zdejmując niebieski odcień.

Poziomy (Levels)  – narzędzie do rozjaśniania zdjęć.

Dalej możemy poprawić kolory. Na przykładowym zdjęciu mamy trochę zbyt dużo niebieskich odcieni, co jest widoczne na srebrnym lakierze tramwaju. Użyjemy opcji Obrazek>Dopasuj>Barwa/Nasycenie (Image>Adjustments>Hue/Saturation). Barwa pozwala nam zmieniać barwę w zakresie jednego koloru, zaś Nasycenie – jak sama nazwa wskazuje, dodaje nasycenia. W naszym przypadku wystarczyło dodać +1 w Barwie i +4 w Nasyceniu. Najlepiej jest korygować różnymi wartościami aż do osiągnięcia efektu najbardziej zbliżonego do rzeczywistości.

Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation) – korygowanie kolorów.

Pozostało nam wyostrzyć zdjęcie. Wybieramy opcję Filtr>Wyostrzanie>Maska Wyostrzająca (Filter>Sharpen>Unsharp mask). Najlepsze ustawienia do korekcji ostrości to Wartość 100%-200%, oraz Promień 0,5. W przypadku obróbki na mniejszych zdjęciach (np. 900×600) promień trzeba zmniejszyć na 0,3. Warto zauważyć, że funkcja ta nie sprawi, że zupełnie nieostre zdjęcie stanie się w pełni ostre. Można natomiast skorygować jego nieostrość w pewnym zakresie.

Maska wyostrzająca (Unsharp mask) – wyostrzanie.

Jeśli po wyostrzaniu pojawiły się rzucające się w oczy “schodki”, można temu zaradzić używając narzędzia Rozmycie (Blur Tool). Przy użyciu ustawień Pędzel (Brush) 30& i Wytrzymałość (Strenght) 50% można usunąć najmniej estetyczne “schodki”.

Narzędzie Rozmycie (Blur tool).

Można także użyć nieco innych parametrów Maski wyostrzającej – np. Wartość 10% i Promień 100 pixeli. Zwiększy to kontrast na zdjęciu, więc funkcja ta nie jest wskazana przy mocno konstrastowych zdjęciach.

Maska wyostrzająca (Unsharp Mask) – inne ustawienia.

A tak wygląda końcowy efekt opisanej wyżej obróbki:

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter