Noc Muzeów 2013 komunikacyjnie [FOTO]

Noc Muzeów jak co roku odbywająca się w maju we Wrocławiu była okazją do odwiedzenia muzeum, oraz instytucji kulturalnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się linia dowozowa do Muzeum Motoryzacji “Topacz” w Ślęzie. Linia ta obsługiwana była nietypowym, jak na polskie warunki, amerykańskim autobusem szkolnym zbudowanym na podwoziu ciężarówki – International 3400. Autobus rozpoczynał kurs z parkingu pod Urzędem Wojewódzkim, co w pewnym stopniu napotykało trudności z wyjazdem. Godziny wyjazdów w teorii były regularne – co godzinę od 20:00 do 23:00 – jednak w rzeczywistości kursy były wykonywane zaraz, gdy ostatnie wolne miejsce siedzące zostało zajęte przez pasażera. Tutaj już o kursach tej linii dowozowej można było się dowiedzieć jedynie na stronie Muzeum Motoryzacji “Topacz” i od kierowcy.

W tym roku, linia M1 została skierowana na trasę z roku 2011. Można było przy tym zauważyć rozpłynięcie potoków pasażerskich po wszystkich muzeach, oraz instytucjach. Linia specjalna M1 notowała niższe, niż w latach ubiegłych zainteresowanie, po części związane z tym, że wiele instytucji kulturalnych znajdujących się w pobliżu trasy linii specjalnej odwiedzili mieszkańcy w poprzednich latach.

Linia ta kursowała co 20 minut od godziny 18:00 do 23:50 na trasie od Sołtysowic do przystanku Radio i Telewizja, łącząc kilka przystanków węzłowych z przystankami znajdującymi się w pobliżu instytucji kulturalnych biorących udział w imprezie. Do obsługi zostały wystawione wyłącznie krótkie autobusy Volvo z serii 7000/7700 (z zajezdni IX Obornickiej) i Mercedes Citaro (z zajezdni VII Grabiszyńskiej). Niby nowocześnie, chociaż na tle Warszawy z zabytkowymi pojazdami na linii specjalnej, to wciąż spory dystans, jaki dzieli organizację tej imprezy w obu tych miastach.

 

Informacja pasażerska w formie treści wyświetlanej na wyświetlaczach autobusów była w tym roku na wyższym poziomie, niż w ubiegłych latach, ale nieznacznie – oprócz numeru linii M1, kierunek jazdy to albo sama treść: “Radio i Telewizja”, albo “Sołtysowice /IPN”. Okazuje się, że można zaprogramować wyświetlacze tak, żeby wyświetlały dodatkowe informacje o ważnym punkcie przelotowym, jadąc w kierunku konkretnej pętli.

Problem polega jednak w drobiazgach, jak: skromny dopisek NOC MUZEÓW pod kierunkiem, zamieszczenie rozkładów jazdy linii M1 na przystankach, gdzie się zatrzymywała, lub w ostateczności skromny komunikat o tym, że z okazji imprezy Noc Muzeów, linia M1 kursuje w godzinach 18:00-0:00 co ok. 20 minut. Na koniec dezaktywacja pokazywania przypomnienia przewijanego na wyświetlaczu o konieczności skasowania biletu.

Te drobiazgi na pewno byłyby plusem, gdyby tylko zostały zrealizowane. Ale niestety tak nie było – próżno szukać komunikatów o linii M1, czy jej rozkładów, chociaż te jednak pojawiły się, ale tylko w wersji elektronicznej na stronie miasta.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter