Tablice przystankowe LED

To część składającego się na wiele elementów, systemu dynamicznej informacji pasażerskiej stosowanego w komunikacji miejskiej. W stolicy województwa pojawiły się stosunkowo niedawno – pierwsze tablice przystankowe pojawiły się w 2008 roku na Rondzie Reagana a następnie na przebudowanym pl. Powstańców Wielkopolskich, oraz na pętli Kromera (również po przebudowie). W niniejszym artykule przybliżymy nieco informacji o tablicach przystankowych montowanych na przystankach we Wrocławiu.

Tablice przystankowe są ważną częścią rozbudowanego Systemu Informacji Pasażerskiej. Montowane są na przystankach, węzłach przesiadkowych, peronach, czy na dworcach i służą do wyświetlania informacji dotyczących rozkładu jazdy z danego stanowiska, przystanku, lub peronu. Wyświetlane na nich informacje dotyczą przewidywanego, lub rozkładowego czasu odjazdu/przyjazdu danej linii środka komunikacji zbiorowej. Na tablicy wyświetlana może być także dodatkowo nazwa przystanku na którym znajduje się dana tablica wraz z aktualną godziną. Tablice mogą również wyświetlać informacje przydatne dla pasażerów, np. specjalnie redagowane przez centralę ruchu, informacje o utrudnieniach, czy mniej użyteczne – jak np. reklamy tekstowe.

Budowa tablic przystankowych LED nie różni się zbytnio od zwyczajnych tablic kierunkowych stosowanych w pojazdach komunikacji miejskiej. Różnicą jest głównie ilość modułów matrycy, podzielonych na sekcje do wyświetlania odpowiednich treści, jak numer linii, kierunek, przypuszczalna godzina przyjazdu/odjazdu, lub za ile minut możemy się spodziewać danej linii na tym konkretnym przystanku. W tablicy przystankowej znajduje się moduł transmisyjny do łączenia się z centralą sterowania wyświetlaczami, dodatkowy moduł pamięci, umożliwiający na przełączenie się w awaryjny tryb pracy tablicy, w przypadku, gdy łączność z serwerem zostanie przerwana. Układ procesorowy wewnątrz wyświetlaczy kontroluje tryb pracy systemu chłodzenia, temperaturę wewnątrz urządzenia i dzięki oprogramowaniu sterującym – umożliwia na zdalną diagnostykę i sterowanie wyświetlaną na nich treścią.

W tablicach stosuje się diody LED o podwyższonej jasności i dużym kącie świecenia, by zapewnić bardzo dobrą czytelność tekstu z dużej odległości, niezależnie od warunków atmosferycznych. Tablice takie są wyposażone w czujnik natężenia światła, który dostosowuje jasność diod w zależności od pory dnia. Sam sposób ich wyświetlania jest identyczny jak w diodowych tablicach kierunkowych LED – napis na tablicy tworzony jest poprzez włączenie odpowiednich diod znajdujących się na matrycy. O tym, które z nich mają się włączyć, a które nie, decyduje program komputerowy w centrali sterowania systemem, do którego wgrane są odpowiednie instrukcje (O tym jak to działa, napiszemy w kolejnych odcinkach cyklu). Matryca osłonięta jest poliwęglanową płytą antyrefleksyjną.

Tablice mogą się łączyć z centralą poprzez sieć LAN, RS485, światłowód, lub poprzez modem GSM/3G. Tablice mogą być montowane na konstrukcji słupkowej, w pylonach, lub w ścianie.

Dane techniczne wyświetlaczy przystankowych montowanych we Wrocławiu w ramach systemu ITS:

Parametry

Typ tablicy

Jednostronna 6-wierszy

Dwustronna 6-wierszy

Moc max [W]

600

1200

Moc typowa [W]

450

900

Zabezpieczenie

C10A

C10A

Rozdzielczość pola odjazdów

144×65

Raster pola odczytowego odjazdów [mm]

7

Wymiar pola odczytowego odjazdów [mm]

1015×450

Rozdzielczość pola zegara i nazwy przystanku [mm]

144×21

Raster pola zegara i nazwy przystanku [mm]

7

Wymiar obudowy (z daszkiem) [mm]

1126×914×106

Wielkość diody X×Y×H [mm]

3,6×2,85×2,1

Waga (zbliżona) [kg]

50

96

Kolor obudowy

RAL 9007

Przewód sieciowy

2 × LAN kat 5 lub 5+

Przewód zasilający

YKY 3 × 2,5

Moc zasilaczy [W]

1000

1400

Klasa szczelności

IP 54

Temperatura pracy [oC]

od -20 do +50

Wilgotność pracy [%]

od 10 do 90

Maksym. długość przewodu sieciowego

LAN kat 5 – 300 m, RS 485 kat 5 – 500 m

Artykuł oparty na materiałach firmy SiMS z Bydgoszczy.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter