Testy autobusów i tramwaju w MPK Wrocław

Końcówka roku 2019 to powrót do testów różnego rodzaju pojazdów komunikacji miejskiej przez MPK Wrocław. Od początku września do miejskiego przewoźnika przyjechały dwa elektryczne autobusy, oraz nowoczesny tramwaj na testy. Pasażerowie również mogli się przekonać, jak podróżuje się nowym taborem.

Wrzesień minął jako miesiąc testów autobusów elektrycznych. We wtorek 3 września na testy przyjechało inowrocławskie Volvo 7900 Electric (nr na testach – 5011). Autobus wyposażony w silnik elektryczny o mocy 200 kW. Autobus można ładować zarówno prądem stałym do 150 kW jak i prądem zmiennym 11 kW. Silnik elektryczny pełni też funkcję zwalniacza, dzięki czemu odzyskuje energię z hamowania. Zasięg autobusu wynosi do 260km, ale można go zwiększyć doładowując baterie na pętlach. Autobus wyjechał na linie K i 144 od czwartku 5 września do soboty 12 września br.

fot. MPK Wrocław.

Tydzień później, w niedzielę 20 września również na linię K wyjechał drugi z testowanych elektrycznych autobusów – Solaris Urbino IV Electric (nr na testach – 5012). Autobus wyposażony w baterie trakcyjne o mocy 240 kWh. Podobnie, jak w Volvo, silnik umożliwia odzysk energii z hamowania. Zasięg autobusu wynosi do 100km, ale można go zwiększyć doładowując baterie na pętlach.
Autobus był testowany od czwartku 17 września przez tydzień.

fot. Transportnews.

W niedzielę 6 października przyjechał kolejny autobus, tym razem nie jest to autobus elektryczny, tylko zasilany gazem ziemnym CNG. To Mercedes Conecto NGT (nr na testach – 5013). Od wtorku 8 października będzie on testowany – oczywiście na linii K. Założenie jest takie, że testy mają wskazać wszystkie zalety i wady wszystkich rozwiązań, więc wyjazdy na jednej linii mają dać najbardziej miarodajne wyniki. Ten autobus był wczoraj (w niedzielę) zaprezentowany na Dniach Otwartych MPK i będzie na testach również przez tydzień.

6.01.2019, Wrocław, zaj. Borek. Testowany Mercedes Conecto NGT.

fot. Transportnews.

Testowane są nie tylko autobusy, na początku września do wrocławskiego MPK trafił również nowoczesny w pełni niskopodłogowy tramwaj – Moderus Gamma LF 01 AC. Ten tramwaj produkcji poznańskiego Modertransu to prototypowy egzemplarz wyposażony w wiele innowacyjnych rozwiązań. W tramwaju znajduje się m.in.: 8 silników chłodzonych cieczą, zawieszenie pneumatyczne z możliwością zastosowania przyklęku, jak w autobusie, czy choćby układ samopoziomowania.
Tramwaj ten wyjechał na linie 1 września i choć zaliczył on małą wpadkę, to po naprawieniu wyjeżdża znów na wrocławskie tory. Testy tego typu tramwaju będą trwać do końca bieżącego 2019 roku.

fot. Transportnews.

Jaki następny pojazd przyjedzie do MPK Wrocław? Tego dowiemy się już niebawem, gdyż jak zapowiada przewoźnik, przyjechać ma jeszcze kilka innych pojazdów.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter