Trójmiasto w obiektywie komunikacyjnym – cz. 1 – Gdańsk
Pora na kolejne miasto w cyklu “W obiektywie komunikacyjnym”. Tym razem jesteśmy w Trójmieście i wpis będzie podzielony na części, gdyż jest to spora aglomeracja miejska, obfitująca w wiele ciekawych miejsc do zdjęć komunikacyjnych. Na pierwszy ogień idzie miasto znane z fontanny Neptuna – czyli Gdańsk.
Pomysł na ten cykl zrodził się po lekturze bloga „fototramwaj”, gdzie jego autor pisze o fotografowaniu autobusów, tramwajów, czy też trolejbusów. Polecam lekturę tego bloga zwłaszcza początkującym fotografom komunikacji miejskiej.
- Wycieczkę zaczniemy od Dworca Głównego. W dniach wizyty był w remoncie, osłonięty rusztowaniem i zabudowany kontenerami firmy remontującej. Wykonanie zdjęcia z budynkiem dworcowym nie było możliwe, ale po zakończeniu remontu, można spróbować wykonać zdjęcie z ul. Wały Piastowskie, lub nawet ujęcie z tramwajem od ul. 3 Maja na tle tego dworca. Przechodząc, lub podjeżdżając pod Bramę Wyżynną, warto udać się do niedawno wybudowanego Forum Gdańsk. Może niekoniecznie na zakupy, lecz w celach zdjęciowych, gdyż stanowi on świetne miejsce do zdjęć na tle tej XVI-wiecznej bramy miejskiej.
- Obowiązkowo trzeba zajrzeć pod Stocznię Gdańską, która może być dobrym tłem do zdjęć tramwajowych.
- Kontynuując wycieczkę po starówce Gdańska, udajemy się Długim Targiem na ul. Ogarną, skąd możemy uchwycić tramwaje na tle budynków przy ul. Chmielnej, nad brzegiem Nowej Motławy.
- Kierujemy się na ulicę Łąkową, z urokliwymi kamienicami…
oraz tramwajem – upamiętniającym fakt, iż kiedyś tą ulicą regularnie kursowały tramwaje.
- Kierując się na ul. Dolną Bramę, trafiamy na kolejną średniowieczną pamiątkę po fortyfikacjach Gdańska – Bramę Nizinną, wraz z pobliskimi bastionami. Mogą one posłużyć jako ciekawy motyw zdjęciowy.
- Można wybrać się na najbardziej oddaloną na wschód, wyspę Gdańską, mianowicie – Sobieszewo. Dojazd do niej, ze względu na przebieg rzeki Martwa Wisła, prowadzi przez okoliczne wsie – Przejazdowo, Bogatka i Wiślinka, żeby wrócić do Gdańska. Atrakcją przejazdu nad Martwą Wisłą jest podnoszony Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.
- Do wielu gdańskich plaż można dojechać tramwajem. Najciekawszą trasą tramwajową na plażę jest linia na Stogi, która przebiega w zieleni drzew, w niedalekim sąsiedztwie jezior i campingów. Linia ta została niedawno oddana do użytku po remoncie i nieco zmieniła swoje oblicze.
- Kierujemy się na Westerplatte, który słynie nie tylko z bohaterskiego polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy, lecz także z industrialnego klimatu – fabryk chemicznych i Portu Północnego.
- Przejeżdżamy w okolice Stadionu Energa Gdańsk, gdzie znajduje się przystanek wzorowany na złotym motywie stadionu.
- Warta uwagi jest dzielnica Nowy Port, która wygląda nieco inaczej, niż pozostała część Gdańska. Zabudowa mieszkaniowa jest niższa, a tramwaje okrążają tą dzielnicę jednokierunkowo.
- Wracamy do okolic Bramy Wyżynnej i kierujemy się w stronę węzła Siedlce. Po drodze na ul. Nowe Ogrody możemy uchwycić tramwaje i autobusy na tle budynków Sądu Okręgowego i Apelacyjnego.
- Przykładem ciekawie zaprojektowanego węzła przesiadkowego są Siedlce. Charakteryzuje się on możliwością przesiadki autobus – tramwaj, od drzwi do drzwi. Przy węźle znajduje się Kościół Świętego Franciszka z Asyżu.
- Na niedawno oddanej linii tramwajowej na Lawendowe Wzgórze, możemy trafić na okazały wiadukt, między przystankami Łabędzia i Stolerna.
- Kierujemy się na przystanek kolejowy Gdańsk Brętowo na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który jest jednocześnie przystankiem krańcowym linii tramwajowej 10. Cechuje go wspólny peron tramwajowo-kolejowy – można tu uchwycić oba te środki transportu na jednym peronie.
- Dalej wybieramy się na Wrzeszcz Dolny. Godna uwagi będzie ulica Wajdeloty, znajdująca się w najstarszej części Wrzeszcza Dolnego z zachowaną zabudową z XIX wieku. Ulica Kilińskiego również jest ciekawym miejscem z powodu sąsiedztwa dawnego Browaru Gdańskiego i Galerii Metropolia. Bardzo urokliwe miejsce.
- Zmieniamy teraz dzielnicę miasta – na Zaspie możemy natknąć się na ciekawe miejsce do zdjęć. Otóż nad nietypowym, dwupoziomowym skrzyżowaniem al. Jana Pawła II i al. Rzeczypospolitej znajduje się kładka piesza w kształcie prostokąta. Sama kładka wygląda na dość zaniedbaną.
- Ostatnim punktem wycieczki będzie Żabianka, a konkretnie ulica Pomorska na której, przy odrobinie szczęścia można uchwycić tramwaj z pociągiem SKM jadącym po wiadukcie kolejowym.
Na koniec mapa miejscówek, wyjątkowo pokazanych na mapie, a nie na schemacie połączeń komunikacji miejskiej.
You must be logged in to post a comment.