Wrocław w obiektywie komunikacyjnym – cz.1 – Stare Miasto

Niniejszym wpisem rozpoczynamy kolejny cykl artykułów. Na pierwszy ogień zaczynamy od rodzinnego miasta portalu Transportnews – czyli Wrocławia. Postaram się wyszczególnić kilka wartych uwagi miejsc do zdjęć komunikacyjnych.

Pomysł na ten cykl zrodził się po lekturze bloga „fototramwaj”, gdzie jego autor pisze o fotografowaniu autobusów, tramwajów, czy też trolejbusów. Polecam lekturę tego bloga zwłaszcza początkującym fotografom komunikacji miejskiej.

 1. Podróż zaczniemy przy dworcu głównym. Ten okazały budynek powstał w 1857 roku w miejscu trzech ówcześnie niezależnych od siebie sieci kolejowych: Kolei Górnośląskiej, Kolei Świdnicko-Świebodzkiej i Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej. Budynek ten jest wdzięcznym miejscem do uchwycenia tramwaju na jego tle, jednak jego położenie wymaga od fotografującego znalezienia dobrego miejsca, gdzie nie będą przeszkadzać elementy infrastruktury przystankowej. Miejsce to ma potencjał w pochmurne dni, zaś w słoneczne dni w godzinach porannych, kiedy słońce znajduje się od strony wschodniej. Po południu pozostaje jeszcze ujęcie na tle budynku Silver Tower Center, wyglądem przypominającego wieżę zbudowaną z drewnianych klocków.

  This slideshow requires JavaScript.

 2. Świdnicka to jedna z głównych arterii komunikacyjnych Wrocławia. Znajduje się tutaj również zabytkowy dom handlowy Renoma, kościół Bożego Ciała, czy też Opera Wrocławska.

  This slideshow requires JavaScript.

 3. Operę Wrocławską można też złapać od strony pl. Teatralnego, skąd w sezonie letnim odjeżdża również Zabytkowa Linia Tramwajowa.

  This slideshow requires JavaScript.

 4. Na deptaku na ulicy Szewskiej jeżdżą też tramwaje linii 6 i 7. Można pokusić się o kadry z Ossolineum,czy też z katedrą pw. św. Marii Magdaleny. Miejscówka ta nadaje się na pochmurne dni, lub późne popołudnie.

  This slideshow requires JavaScript.

 5. Przechodzimy przez ulicę Grodzką na Wyspę Piasek. Turyści licznie odwiedzają to miejsce, co może utrudnić wykonanie zdjęcia.

  This slideshow requires JavaScript.

 6. Wracamy na ulicę Grodzką, gdzie w okolicy Mostu Pomorskiego możemy uchwycić tramwaje na tle budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Miejscówka świetna na dłuższe wiosenno-letnie dni.

  This slideshow requires JavaScript.

 7. Uniwersytet Wrocławski można uchwycić również na Moście Uniwersyteckim. Tutaj trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość z powodu dość dużego ruchu samochodowego.

  This slideshow requires JavaScript.

  W przeciwnym kierunku można próbować wykonać zdjęcie z kamienicami przy ul. Drobnera. Idąc dalej uchwycimy tramwaje na tle kościoła garnizonowego pw. św. Elżbiety.

  This slideshow requires JavaScript.

 8. Idąc w kierunku ul. Dubois uchwycić tramwaje i autobusy na tle kamienic przy skrzyżowaniu z ul. Pomorską.

  This slideshow requires JavaScript.

 9. Podążając naprzód w kierunku ul. Jagiełły natrafiamy na tymczasową końcówkę tramwajową na starym Moście Mieszczańskim. Niestety tramwaje pojawiają się tu liniowo tylko kilka razy dziennie (Zobacz rozkład jazdy), oraz awaryjnie. Niemniej jednak można tu wykonać ciekawe ujęcia.

  This slideshow requires JavaScript.

 10. Dochodzimy do skrzyżowania ul. Jagiełły z Mostową i Dmowskiego i skręcamy w lewo gdzie znajduje się kolejny punkt do zdjęć – Most Sikorskiego o interesującej kratownicowej konstrukcji. Tutaj również wykonanie zdjęcia może być utrudnione z uwagi na ruch samochodowy. Okolica szybko się zmienia za sprawą rozbiórki starych budynków przy moście Sikorskiego.
  Za mostem na przystanku przy pl. Jana Pawła II można również wykorzystać Akademię Muzyczną jako ciekawe tło dla zdjęć tramwajowych.

  This slideshow requires JavaScript.

 11. Kierując się dalej przez pl. Orląt Lwowskich godna uwagi jest ulica Podwale – gdzie można uchwycić autobus i tramwaj na tle budynku Sądu Okręgowego i Aresztu Śledczego. Budynek przypomina zamek z dwoma wieżami i świetnie prezentuje się na zdjęciach. Można także podejść na ulicę Krupniczą i uwiecznić tramwaje na tle nowoczesnego budynku Narodowego Forum Muzyki, budynku Nowej Giełdy, oraz Biblioteki Uniwersyteckiej.

  This slideshow requires JavaScript.

 12. Jeszcze jednym wartym uwagi miejscem w centrum są okolice pl. Powstańców Warszawy. Budynek Muzeum Narodowego opleciony bluszczem stanowi bardzo ciekawy motyw dla zdjęć tramwajów. Wiosną i latem zielony, zaś jesienią zmienia kolor na czerwony. Na Moście Pokoju można też uchwycić autobusy i tramwaje na tle Ostrowa Tumskiego.

  This slideshow requires JavaScript.

Na koniec mapa miejscówek na schemacie, który można pobrać ze strony: https://www.wroclaw.pl/schematy-komunikacji-zbiorowej


Podziękowania dla Wojciecha Dembskiego, oraz Jakuba Piecucha za możliwość wykorzystania zdjęć.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter