Wrocław w obiektywie komunikacyjnym – cz.2 – Wielka Wyspa

Kolejny cykl artykułów o miejscówkach wartych uwagi przy fotografii komunikacyjnej. W kolejnym odcinku kontynuujemy wycieczkę po Wrocławiu i nieco oddalamy się od centrum – na tzw. „Wielką Wyspę”, czyli osiedla Dąbie, Biskupin, Bartoszowice, Sępolno i Zalesie.

Pomysł na ten cykl zrodził się po lekturze bloga „fototramwaj”, gdzie jego autor pisze o fotografowaniu autobusów, tramwajów, czy też trolejbusów. Polecam lekturę tego bloga zwłaszcza początkującym fotografom komunikacji miejskiej.

 1. Podróż kontynuujemy z pl. Powstańców Warszawy, gdzie przenosimy się na najbardziej znany most we Wrocławiu – Most Grunwaldzki. Ten wiszący most zbudowano jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, a oddano do użytku w 1910r. Do dziś jest on wdzięcznym tłem do zdjęć pojazdów komunikacji miejskiej (zwłaszcza tramwajów). Należy jednak zachować ostrożność, gdyż chodniki są na nim wąskie, a mostem przechodzi i przejeżdża dużo pieszych i rowerzystów. Również wykonanie zdjęcia może być na nim utrudnione z uwagi na duży ruch samochodowy.

  This slideshow requires JavaScript.

 2. Schodzimy z mostu na Plac Grunwaldzki, gdzie autobusy i tramwaje poruszają się wydzielonym pasem pośrodku jezdni. Można tu wykonać kilka zdjęć, m.in. z węzłem przesiadkowym na Rondzie Reagana, na tle akademików Kredka i Ołówek, oraz z tzw. „wrocławskim Manhattanem”, lub „sedesowcami”, czyli wieżowcami z lat 70-tych, wpisanymi do rejestru zabytków.

  This slideshow requires JavaScript.

 3. Podążamy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w kierunku Biskupina, gdzie natrafiamy na kolejną przeprawę – jednoprzęsłowy, kratownicowy i ozdobiony secesyjnymi obeliskami, most Zwierzyniecki, zbudowany w latach 1895-1897.

  This slideshow requires JavaScript.

 4. Przy Hali Stulecia można wykonać zdjęcia na dwóch kładkach łączących ZOO ze wspomnianą Halą Stulecia. Nieopodal, przystanek początkowy ma w sezonie Zabytkowa Linia Tramwajowa.

  This slideshow requires JavaScript.

 5. Mijamy dawną zajezdnię tramwajową przy ul. Wróblewskiego i podążamy dalej wzdłuż zadrzewionej ulicy Karola Olszewskiego. Miejsce szczególnie dobrze wygląda jesienią.

  This slideshow requires JavaScript.

 6. Pętla na Biskupinie wśród drzew ma swój klimat.

  This slideshow requires JavaScript.

 7. Przenosimy się na pętlę autobusowo-tramwajową na Sępolnie.

  This slideshow requires JavaScript.

 8. Torowisko wzdłuż ulicy Mickiewicza, podobnie jak to na Biskupinie, jest urokliwe na jesień.

  This slideshow requires JavaScript.

 9. Odcinek torowiska od ul. Paderewskiego do ul. Kochanowskiego przebiega obok parku Szczytnickiego i swoim zadrzewieniem zachęca do zdjęć. Po drodze warto wstąpić na pętlę Stadion Olimpijski, gdzie dojeżdża część kursów linii 33. Wzdłuż al. Różyckiego uwagę zwraca „kolejowe” ustawienie słupów trakcyjnych, spotykane dość rzadko na wrocławskiej sieci tramwajowej.

  This slideshow requires JavaScript.

 10. Wyjeżdżamy z „Wielkiej Wyspy” i kierujemy się ponownie w kierunku centrum. Na przystanku Kochanowskiego możemy spróbować wykonać zdjęcie z akademikami „Kredką” i „Ołówkiem”.

  This slideshow requires JavaScript.

Na koniec mapa miejscówek na schemacie, który można pobrać ze strony: https://www.wroclaw.pl/schematy-komunikacji-zbiorowej

Podziękowania dla Wojciecha Gąsiora, Mateusza Domina, oraz Jakuba Piecucha za możliwość wykorzystania zdjęć.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter