Wrocław w obiektywie komunikacyjnym – cz.6 – Zachodnie osiedla
Kolejny cykl artykułów o miejscówkach wartych uwagi przy fotografii komunikacyjnej. Kontynuujemy wycieczkę fotograficzną po Wrocławiu z cyklu „w obiektywie komunikacyjnym” i w tym odcinku podróżujemy w kierunku zachodnim po stolicy Dolnego Śląska.
W tym odcinku odpuścimy sobie jeszcze miejsca, gdzie trwa budowa linii tramwajowych, bowiem zgromadzony materiał zdjęciowy nie jest już aktualny, a docelowy układ przestrzenny zmieni się dość znacznie. Do tych miejsc powrócimy po zakończeniu prac budowlanych. Mowa przede wszystkim o Popowicach i Nowym Dworze.
Pozostałe odcinki cyklu „W obiektywie komunikacyjnym” można obejrzeć pod tym linkiem. Polecam lekturę zwłaszcza początkującym fotografom komunikacji miejskiej.
- Z ulicy Osobowickiej wracamy do przeprawy przez Odrę, czyli na Most Milenijny, gdzie można spróbować uchwycić jadące autobusy na tle pylonów.
- Na ulicy Na Ostatnim Groszu, w oczy rzuca się kładka pieszo-rowerowa, która powstała na potrzeby planowanego centrum handlowego. Ambitne plany zweryfikowała rzeczywistość i została z nich tylko ta kładka, która oprócz bezkolizyjnego przejścia na drugą stronę jezdni, pozwala również na wykonanie zdjęć autobusów. Wykonanie zdjęć może być utrudnione dla posiadaczy większych aparatów i lustrzanek, bowiem aparat może się nie zmieścić między szczeliny szklanych ścian na kładce. Przydatny w takiej okoliczność staje się uchylny ekran LCD w aparacie, dzięki któremu można wykonać następujące ujęcia:
- Na Popowicach trwa budowa linii tramwajowej, ale tymczasem ominiemy ten plac budowy i kierujemy się na ulicę Pilczycką, gdzie tramwaje przejeżdżają między dwoma częściami Parku Zachodniego.
- Dalszy odcinek linii tramwajowej również jest z zielonym torowiskiem i rozchodzi się w stronę ulicy Dokerskiej, a na wprost torowisko kieruje się w stronę Stadionu Miejskiego.
- Skręcamy na ulicę Kozanowską, gdzie na tle blokowiska można uchwycić autobusy…
- …a na ulicy Dokerskiej również tramwaje.
- Przy moście tramwajowym nad rzeką Ślęzą znajdujemy kolejny punkt do uchwycenia tramwajów na tle bloków na Kozanowie.
- Dojeżdżamy na aktualnie końcowy odcinek linii tramwajowej przy stadionie miejskim.
- Kierujemy się na Maślice, gdzie trafiamy na klimatyczny odcinek ulicy Maślickiej z kostką brukową.
- Ulica Brodzka zachęca do zdjęć wśród drzew.
- Przenosimy się na Stabłowice.
- W jego okolicach niecałą dekadę temu wybudowało się nowe osiedle mieszkaniowe. Podobnie jak w przypadku “Promenad Wrocławskich” i osiedli przy ulicy Kminkowej, długi czas nie dojeżdżały tu linie autobusowe. Obecnie dojeżdża tu linia 102 i linia nocna 243.
- Wybierając się linią 123 dojedziemy do osiedla Marszowice, gdzie nowe wille mieszają się ze starą podmiejską zabudową mieszkalną.
- Wjeżdżamy na Leśnicę – stare kamienice zdradzają, że było to kiedyś osobne miasteczko. Na ich tle można wykonać ciekawe zdjęcia.
- Pętla Leśnica oprócz tego, że dojeżdżają do niej 3 linie tramwajowe i jedna autobusowa z centrum miasta, to jest też węzłem przesiadkowym linii strefowych gminy Miękinia i linii dowozowych z okolicznych osiedli. Stare kamienice znajdujące się przy ulicy Średzkiej zachęcają do wykonania tu “masówki” zdjęciowej.
- Tuż przed pętlą tramwajową, warty uwagi może być most tramwajowy nad rzeką Bystrzycą.
- W okolicach dworca kolejowego Wrocław Leśnica przejeżdżają prawie wszystkie okoliczne linie strefowe i dowozowe. Stacja kolejowa wpisana jest do rejestru zabytków i została wyremontowana wg obecnych standardów, lecz z zachowaniem historycznego charakteru.
- Korzystając z okazji trafiamy na osiedle Ratyń. I pomyśleć, że to wciąż Wrocław. Tą świadomość wsi potęgował niegdyś podmiejski tabor obsługujący te linie autobusowe.
- Jedziemy tramwajem z Leśnicy i trafiamy po drodze na ciekawy odcinek, gdzie tramwaj jedzie przez pole. To już ostatnie chwile, bowiem planowana jest przebudowa ulicy Kosmonautów, która pozbawi nas tego klimatycznego odcinka.
- Obok stadionu miejskiego trafiamy na węzeł przesiadkowy “Stadion Wrocław (Lotnicza)”, póki co, jedyny wygodny punkt przesiadkowy między tramwajem a pociągiem. Nie grzeszy on urodą, jest nie do końca przemyślany w infrastrukturze, i nie chroni w należyty sposób przed deszczem, ani wiatrem. Mimo tego, ten węzeł przesiadkowy zdobył wiele prestiżowych nagród.
- Przy pętli Pilczyce tramwaje przejeżdżają bezkolizyjnie pod jezdnią i dalej poruszają się między dwoma jezdniami ulicy Lotniczej. W tym miejscu można wykonać zdjęcie tramwajom bez obawy, że jakiś samochód wjedzie nam w kadr.
- Jedziemy w okolice stacji kolejowej Wrocław Mikołajów – z kładki prowadzącej na peron drugi możemy fotografować tramwaje jadące w kierunku centrum.
- Niedawno wyremontowane torowisko do Wrocławskiego Parku Przemysłowego, umożliwia nam wykonanie zdjęcia tramwaju niemal sunącego po łące. Z drugiej strony tramwaje można przedstawić na tle blokowiska.
- Tramwaje z wysokości możemy sfotografować z kawiarni znajdującej się na dachu dawnego schronu, a obecnie Muzeum Współczesnego przy placu Strzegomskim.
- Na ulicy Legnickiej jest jeszcze jedno takie miejsce – kładka przy pl. Solidarności. Tutaj można zrobić typowe zdjęcie ilustracyjne do artykułów na temat zrównoważonego transportu, gdyż tramwaj jedzie wydzielonym torowiskiem, a obok zazwyczaj panuje korek.
Na koniec mapa miejscówek.
You must be logged in to post a comment.