Hybrydy na dniach otwartych MPK

Wśród dobrze nam znanych pojazdów komunikacji miejskiej, jakie pojawiły się na Dniach Otwartych Zajezdni Borek, w tym roku zaprezentowano też ciekawostkę w postaci autobusów hybrydowych. Oprócz testowanego obecnie przez MPK Wrocław, autobusu Solaris Urbino 12 Hybrid, swoją koncepcję na autobus hybrydowy przedstawiło również Volvo Polska – wystawiając niedawno ukończony w fabryce na ul. Mydlanej, autobus Volvo 7705 Hybrid. Egzemplarz ten, w odróżnieniu od poprzedniego pojazdu jest wersją produkcyjną dla Holandii, a konkretniej dla tamtejszego oddziału Arrivy w prowincji Zuid.

Oba autobusy nieco się od siebie różnią, wyrób z podpoznańskiego Bolechowa posiada baterie schowane w podestach wewnątrz pojazdu, natomiast tutejszej produkcji autobus Volvo – posiada baterie akumulatorów schowane na dachu i obudowane nadbudówkach dachowymi, w celu ich ukrycia. Poza tymi różnicami, oba pojazdy mają podobną koncepcję budowy.

Na Dniach Otwartych MPK, przeprowadziliśmy wywiad z przedstawicielami obu tych marek:

Przemysław Kędzierski, Transportnews: – Ile taki autobus pali paliwa, czy dużo mniej od zwykłej miejskiej wersji Volvo 7700?
Tomasz Łysiak, Volvo Polska: – Tak mniej więcej od 30 do 40% mniej. To zależy właśnie od warunków, w jakich się ten autobus porusza drogowych, tak ale w ruchu miejskim tak do 40% mniej.
– A jakieś konkretne liczby, tak szacunkowo?
– To jest tak dwadzieścia kilka litrów na sto kilometrów. Pan z Luksemburga ostatnio z którym rozmawiałem powiedział, że autobus który wyprodukowany był pół roku temu spalił mu średnio 22 litry na 100 kilometrów. Inni klienci mówią, że 24-25l.
– Jak jest zabudowany silnik, wraz z całym napędem elektrycznym w tym pojeździe? Czy wszystko jest schowane pod osłonami na dachu, czy też jakaś część w wieży?
– Nie, wszystko jest tam schowane w tej wieży, cały układ napędowy, silnik diesla, silnik elektryczny, skrzynia biegów, a one są znajdują się tam w tylnej części autobusu, także nie ingerują tu we wnętrze pojazdu, więc mamy w stanie dopasować dokładnie ilosć miejsc pasażerskich w autobusie. A baterie, akumulatory hybrydowe z kolei są zlokalizowane z przodu na dachu pojazdu, przez co całkowita masa pojazdu jest trochę większa od pojazdu z silnikiem diesla, bo np. same baterie ważą około 200 kilogramów. Przez to, że te baterie są umiejscowione na dachu z przodu, to przez to uzyskaliśmy lepszy rozstaw masy, bo mogliśmy dociążyć oś przednią, a odciążyć trochę oś tylnią, przez co w tym autobusie mieści się mniej więcej tyle samo pasażerów łącznie, co w pojeździe z napędem diesla.
– Jakie wyposażenie jest w tym właśnie egzemplarzu Volvo ?
– W tym konkretnie egzemplarzu mamy klimatyzację elektryczną dla pasażerów i dla kierowcy. Mamy drzwi otwierane na zewnątrz, mamy system kamer, system informacji pasażerskiej – tablice kierunkowe i wyświetlacz dla pasażerów, mamy przygotowanie pod system kasowników. Kasowniki będą montowane na miejscu w Holandii przez klienta.
Zauważyłem, że w tym pojeździe są takie dziwne urządzenia. Czy to czasem nie są urządzenia od liczenia pasażerów?
– Mówi pan o tych takich zabudowach na poręczach ?
– Tak.
– To jest przygotowanie do montażu kasowników. My tutaj u nas w fabryce doprowadzamy zasilanie, doprowadzamy przewody sygnałowe, montujemy taką podstawę i na to przykręcamy taką zaślepkę i klient u siebie na miejscu demontuje tą taką osłonę i montuje właściwe kasowniki.
– Co pan myśli o konkurencyjnej konstrukcji Solaris Urbino Hybrid, którego możemy też tu zaobserwować na zajezdni?
–  Jeżeli chodzi o napęd hybrydowy, to jest dokładnie ten sam koncept co nasz, czyli hybryda równoległa.
– Dobrze, tylko że chodzi mi o ułożenie całej elektryki, bo na przykład w Solarisie, część elektryki jest schowana we wnętrzu, przez co niektóre siedzenia są umieszczone wyżej.
– Tak, niektóre siedzenia umieszczone wyżej, ogólnie jest mniejsza przestrzeń w przedziale pasażerskim, no wg nas, optymalne rozwiązanie jest umieszczenie tych baterii na dachu, no bo nie ingerują one we wnętrzu pojazdu, więc mamy większe możliwości, jeżeli chodzi o tworzenie indywidualnego układu foteli dla naszych klientów, także to oczywiste, że nasze rozwiązanie jest lepsze, przynajmniej jeśli chodzi o umieszczenie tych baterii. Jeżeli chodzi o Solarisa, to Solaris zaczynał od hybrydy szeregowej, tak ostatnio wprowadzili też napęd równoległy tak jak my, więc pewnie uznali, że ta redukcja emisji spalin i obniżenie spalania w napędzie szeregowym były niewystarczające i przeszli w takim wypadku na napęd równoległy.
– Teraz jeszcze takie pytanie: Ostatnio miał być pokazany taki całkiem, no dość bym powiedział, śmiesznie wyglądający pojazd, bardzo podobny do serii 7700, tylko że on miał troszeczkę inny numer. Czy taka stylizacja będzie obowiązywać w ewentualnym następcy tego modelu?
– Tak, tak to chodzi o model 7900, czyli to będzie zupełnie inny koncept budowy pojazd. W tej chwili nasze autobusy mają szkielet nadwozia i poszycie nadwozia wykonane ze stali nierdzewnej. Pojazdy 7900 będą wykonane z aluminium, dlatego też zamiast spawania, jak to się dzieje w przypadku technologi stalowej, aluminiowe nadwozia będą skręcane. Dodatkowo zmieni się też wygląd pojazdu, także i zarówno moduł przedni, jak i tylni będą wyglądać inaczej, bardziej nowocześnie. Też autobusy 7900, a w konsekwenci także 8900, bo 8900 to będą autobusy międzymiastowe, a 7900 miejskie. Będą wyglądać bardzo podobnie, w tej chwili to są wyraźne różnice, także jesli chodzi o 7700 i 8700 międzymiastowych, a następcy, czyli 7900 i 8900 będą…
– Czyli będzie unifikacja?
– Tak, zmieni się technologia produkcji, inny materiał, ze stali na aluminium, to też będziemy montować w fabryce osobno moduł przedni, moduł tylny, chodzi na tzw. podmontażu. Będziemy przesuwywać osobno moduł przedni i tylny i później na linii produkcyjnej będą tutaj montowane do reszty nadwozia.
– Czy jakieś autobusy Volvo będą jeszcze może testowane w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym?
–  Tak, za mniej więcej miesiąc wypożyczymy do MPK autobus hybrydowy. To będzie według troszeczkę innej specyfikacji, niż ten, który widzimy tutaj, ale to będzie też autobus hybrydowy. Planujemy go wypożyczyć na dwa tygodnie do MPK i będzie normalnie kursować na którejś linii, no i później po tych dwóch tygodniach pojedzie dalej, z tego co wiem, do Białegostoku, do Lublina…
– Dziękuję za rozmowę.
O ocenę poprosiliśmy także dyrektora sprzedaży p. Waldemara Wlazłego z Solaris Bus&Coach.
Przemysław Kędzierski, Transportnews: – Czym się właściwie dokładniej różni od poprzedniej hybrydy, która w 2009r. była testowana w MPK. Chodzi oczywiście o układ elektryczny?
Waldemar Wlazły, dyrektor sprzedaży w firmie Solaris Bus&Coach: – Po pierwsze, prościej skonfigurowana jednostka napędowa, dlatego że zastosowana jest tutaj skrzynia standardowa o 6 przełożeniach, mechaniczna, do tego zautomatyzowany system wybierania biegów i silnik elektryczny. To wszystko jest zabudowane w miejscu skrzyni automatycznej, która jest w autobusie napędzanym silnikiem diesla. Silnik dieslowski pozostał ten sam, baterie udało się zabudować pod siedzeniami pasażerów, w związku z tym zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, ten autobus  nie różni się od autobusu standardowego dieslowskiego. W autobusie przegubowym opartym o napęd Alisona jest bardziej skomplikowany, bardziej wyrafinowany, tam jest bezstopniowy moduł hybrydowy, który wymaga trochę więcej miejsca i znacznie, w związku z masą większą pojazdu, większe baterie o większej pojemności są zabudowane na dachu. I to jest cała różnica między tymi autobusami.
Różnica też jest w kosztach, tamten autobus przegubowy jest droższy od diesla mniej więcej o 50%, natomiast ten autobus dwunastometrowy o około 30% droższy od diesla.
– Które rozwiązanie właściwie powiedziawszy, jest lepsze – zamontowanie całego systemu elektryki w środku, czy na dachu?
– Znaczy w środku można montować, pod warunkiem, że nie zakłóci to przestrzeni przeznaczonej dla pasażerów. Jeżeli to się uda, to znakomicie, jeżeli się nie zmieści, to niestety trzeba to zabudować na dachu. Rynek nie przyjmie rozwiązania takiego, gdzie zabraknie, czy będzie ograniczona przestrzeń dla pasażerów, lub zakłócone ciągi komunikacyjne, dlatego tu się udało, jest to prosty system. W autobusie przegubowym, zwłaszcza baterii było więcej, systemu chłodzenia w tym związanego, trzeba było to wyprowadzić na dach.
– Ten autobus troszeczkę się jakby różni od zwykłych autobusów Urbino 12, mamy tutaj ciekawe rozwiązanie odnośnie środkowych drzwi. Czy takie rozwiązanie będzie montowane w późniejszych wersjach, czy tylko zostało ono zrobione na pokaz dla przewoźników, że mogą zamówić takie drzwi?
– Tak, drzwi jednoskrzydłowe są w naszej ofercie już drugi rok, można je zamówić do każdego autobusu, również z napędem diesla. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone tylko dla pojazdu hybrydowego.
– Będą Państwo może próbowali startować w ewentualnym przetargu, jeśli oczywiście MPK zdecyduje się na hybrydy?
– Jeżeli MPK ogłosi przetarg i warunki przetargu, warunki techniczne, wymogi techniczne będą do spełnienia przez nasze autobusy, to oczywiście startujemy w tym przetargu.
– To jeszcze pytanie a propos konkurencyjnego pojazdu, który tutaj też stoi, jakby pan ocenił tamten autobus Volvo 7705?
– Nie znam tego autobusu, nie zdążyłem go jeszcze obejrzeć, na pewno jest równie dobrym autobusem, równie dobrze rozwiązanym i nic więcej na ten temat nie mogę powiedzieć, poza tym, że Volvo jest znakomitym producentem bardzo dobrych autobusów.
– Dziękuję za rozmowę.
blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter