Komunikacja miejska we Wrocławiu – podsumowanie roku 2011 – cz. 1

Koniec roku już za nami, więc pora na podsumowanie minionego roku we wrocławskiej komunikacji. Część pierwsza.

Styczeń
Jak to na początku roku – dowiedzieliśmy się, jakie zaplanowano inwestycje w komunikację miejską. Plany ambitne, jednak odnośnie wydzielania torowisk – nie do końca przemyślane.

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało do sprzedaży pakiet udziałów w spółce Polbus-PKS. Wśród oferentów znalazło się m.in. DLA, biuro podróży Sindbad, oraz deweloperzy. Pojawiają się pogłoski, że dworzec PKS może zostać przeniesiony pod Stadion Miejski. Tak się jednak nie stanie, ale o tym później.

12 stycznia zakończył się remont wiaduktu kolejowego nad ul. Kruczą. Od tego dnia linia A, 125, 241 i 325 wróciły na stałe trasy w tym rejonie. W międzyczasie ogłoszony został przetarg na modernizację torowiska na ul. Legnickiej na odcinku od pl. Jana Pawła II do skrzyżowania NOG/Legnickiej i Milenijnej. Roboty mają się odbyć w dwóch etapach.

  

MPK otrzymało kolejne wagony 205WrAs zakontraktowane na linię 11. Łącznie na daną chwilę jest już 19 tego typu wagonów. Do końca marca mają przyjechać jeszcze 2 sztuki. Do końca roku natomiast ma przyjechać 29 z 31 zamówionych tramwajów Škoda 19T. Nadal jeszcze wyjeżdżają wagony przegubowe typu 102Na. Pozostało ich jednak tylko 3 sztuki (2059,2061,2072). Wg prezesa MPK, Witolda Turzańskiego lepszy jest zapas pojazdów w razie nadchodzących remontów.

Pętla Grabiszyńska Cmentarz wciąż w remoncie. Okazało się, że podczas odbioru technicznego, w skrajni tramwaju znalazły się 3 słupy trakcyjne. Remont torowiska i samej pętli przeprowadzano w dwóch etapach. Nieukończony odcinek od Fatu do pętli Oporów otwarto tymczasowo z powodu dni Wszystkich Świętych w zeszłym roku, parę dni później zamknięto je ponownie. Oddanie do użytku miało nastąpić 29 stycznia.

Projekt „Poprawa jakości i bezpieczeństwa systemu komunikacji publicznej Wrocławia poprzez działania podejmowane przez MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu“ został pozytywnie oceniony przez zarząd województwa dolnośląskiego. Oznacza to, że MPK Wrocław jest co raz bliżej dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup nowych tramwajów, systemu monitoringu w pojazdach komunikacji miejskiej.
Luty
Od 1 lutego linie 113 i 249 zostają skierowane przez Waligórskiego i Wyścigową, a nie jak do tej pory przez Karkonoską do pętli Krzyki.

Od lutego nastąpiła również zmiana na liniach komercyjnych Sevibusa w gm. Żórawina. Linia 513 otrzymała korektę trasy i kursuje przez Wysoką, Karwiany, Komorowice, Żórawinę i do m. Jaksonów. Uruchomiona zostaje również dodatkowa linia 503 – któa kursuje przez Biestrzyków, Rzeplin i Żórawinę do m. Węgry. Po drodze wykonuje kursy kieszeniowe do Przecławic.

Wagony 102Na (2059,2061,2072) doczekały się drobnego remontu, w skutek którego odzyskały swój dawny blask.

Urzędnicy na Glinianej szykują eksperyment w postaci antyzatoki i tzw. przystanku wiedeńskiego. Jak się później okaże, będą z tego różnego rodzaju problemy „natury technicznej“.

W drugim tygodniu lutego zaczęto przestawiać słupy na pętli Grabiszyńska Cmentarz. Za winnego błędnego ustawienia słupów, magistrat uznał wykonawcę remontu – firmę Tor-Trak. Przesunięcie słupów będzie się odbywać na koszt wykonawcy. Linia 5 na Grabiszyńską Cmentarz i 20 na Oporów, mają wrócić na przełomie lutego i marca br.

   

Przedstawione zostały wizualizacje budowy tzw. węzła przesiadkowego na Borowskiej. Jego wygląd sporo się różni od pierwotnie zaplanowanego węzła na ul. Suchej. W ramach tego projektu wymienione zostaną łuki szyn na ul. Glinanej, a na przystankach pojawią się trzy antyzatoki i jeden tzw. przystanek wiedeński.

Pojawiły się już także pogłoski, że w wakacje na trasę nają wyjechać nowe tramwaje Škoda 19T. Mają one kursować na ogryzionej trasie linii 12 z częstotliwością co 6 minut.

W okresie od 14 do 27 lutego wprowadzono nowe uboższe rozkłady na niektórych liniach autobusowych. Tradycyjnie zawieszona została linia 139 – tym razem będąca już ogryzkiem o trasie pl.JP2 – Kuźniki. Tramwaje będą kursować rzadziej – co 15 minut, bez względu na szczyt komunikacyjny. 28 lutego pierwotny takt kursowania tramwajów i linia 139 zostaje przywrócona.
Marzec
Początek miesiąca – i znów zmiany na całego. 5 marca w jednym czasie zostaną rozpoczęte remonty torowisk wzdłuż linii tramwajowej na Pilczyce i Leśnicę, na ul. Piłsudskiego, oraz wymiana kostki na pl. Grunwaldzkim. W tym samym czasie zostaje oddana pętla Grabiszyńska Cmentarz i Oporów. Na stałe trasy wracają linie 4, 5. Zawieszone linie 0L/0P, 20, 23.

– uruchomienie linii zastępczej 712 Rynek – Dolmed (ul. Bolesławiecka) o specyficznym i bardzo wymownym kształcie,
– uruchomienie linii 73 Kromera – pl. Bema – pl. Jana Pawła II – pl. Teatralny – Powstańców Śląskich – Hallera – Oporów,
– uruchomienie linii 71 WPP – Robotnicza – Legnicka – Pilczyce (obsługiwana tylko taborem 205WrAs),

Linie 3 i 22 – skierowane do zajezdni Ołbin, linie 10 i 12 – jako półokólne do Mostów Mieszczańskich. Tym samym w ciągu linii na Leśnicę obowiązują zastępcze środki komunikacji miejskiej: 712, 71, 710 Pilczyce – Grabowa i 72 Grabowa – Leśnica,

Autobusy na pl. Grunwaldzkim znów zostają rozsiane po całym placu, w związku z tym przesiadki znów dają w kość pasażerom. Pojawiają się też nowe tabliczki przystankowe – pilotażowo tylko dla 712, bez dokładnie opisanych godzin odjazdów.

  

Utrudnienia związane z przesiadkami na Legnickiej potęguje także większy niż dotychczas korek, jaki tworzy się w kierunku centrum miasta. Mimo iż Towarzystwo Upiększania Miastaw Wrocławia nalegało, aby wprowadzić linię uzupełniającą 410, by część pasażerów mogła dojechać bez przesiadek i by wprowadzony został buspas, tak jak jeszcze kilka lat temu. Odzew magistratu był jednak żadny.

1 marca weszły w życie także nowe uprawnienia dla kontrolerów biletowych. Gapowicz może od teraz zostać ujęty i oddany w ręce policji. Ma to związek z nowelizacją ustawy podpisaną przez prezydenta RP.

11 marca na zajezdni IV Borek zaprezentowano jeden z tramwajów Škoda 19T (nr inw. 3102). Po medialnej prezentacji, tramwaj wyjechał na jazdę testową. Na pokładzie podróżowało kilku ważnycj urzędników, wraz z prezydentem. Zapowiedziano też, że wagony te wyjadą liniowo dopiero w czerwcu, a do tego czasu będą tkwić na zajezdni.

16 marca zmienił się przystanek krańcowy „Rynek” linii 712 – został on przesunięty na wysepkę, gdzie zatrzymują się tramwaje linii 24. Dzięki zmianie pasażerowie co prawda zyskali możliwość bezpośredniej przesiadki z tramwaju na autobus zastępczy z tego samego przystanku, jednak odbyło się to kosztem postojów wyrównawczych na ul. Kazimierza Wielkiego i tym samym – na punktualności linii.

Trzy dni później (19 marca) odbywa się zupełnie niezrozumiała zmiana trasy linii 127. W kierunku Kozanowa kursuje ona przez Braniborską i Nabycińską do pl. Solidarności, a w przeciwnym kierunku bez zmian – przez pl. Jana Pawła II. Ta zmiana, zdaniem Wydziału Transportu miała „uwolnić autobusy tej linii z korków na Podwalu i pl. Jana Pawła II”. W praktyce oznaczała pogorszenie oferty komunikacyjnej w kierunku Kozanowa.

W postępowaniu sprzedaży Polbusu, wykluczono dwie oferty. O 10903 udziały firmy walczą biuro podróży Sindbad, konsorcjum – DLA i Sobiesław Zasada SA, oraz dwaj deweloperzy.

26 marca rozpoczyna się wymiana zwrotnicy na ul. Skargi. W związku z tym, przez jeden dzień, tramwajem nie będzie można dojechać z ul. Powstańców Śląskich na pl. Dominikański. Zmiany tras: 2, 11 i 17 – przez Pułaskiego, 5 – przez Krupniczą, 8 od Dworca PKP przez Kołłątaja, Teatralną, Szewską, 9 od Dworca PKP przez Kołłątaja, Teatralną, pl. Teatralny, Podwalem, Krupniczą, pl. Dominikański, Grodzką. Od niedzieli już dotychczasowymi trasami.

26 marca wprowadzono korektę trasy linii 712. Od przystanku Rynek kursuje ona następującą trasą: św. Mikołaja, pl. JP2, Legnicką, a następnie wykonuje kryterium uliczne przez Zachodnią, Poznańską, Czarnieckiego, Głogowską, Zachodnią, Stacyjną do przystanku Dolmed na ul. Bolesławieckiej.

W nocy z 26 na 27 marca w związku ze zmianą czasu zimowego na letni, kursy linii nocnych, które wykonywane są między godziną 2:00, a 3:00, wyjątkowo kończą kurs o godzinę później.

31 marca wprowadzona zostaje korekta trasy kursów nocnych linii 249 do Lotniska. Z powodu zamknięcia wylotu w ulicę Rdestową, autobusy tej linii kursują następującą trasą: Od ul. Żernickiej przez ul. Strachowicką, Pieprzną, Przybyły, Graniczną do Portu Lotniczego, następnie przez ul. Graniczną, Przybyły, Pieprzną, Strachowicką i dalej stałą trasą do Dworca PKS.
Kwiecień
Zmienia się prezes MPK – wybrany zostaje Władysław Smyk, wcześniej piastujący funkcję dyrektora sprzedaży w Volvo Polska, a kiedyś już pełniący funkcję prezesa miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego.

Na trasy znów wyjeżdżają tramwaje typu 102Na. Powodem jest zmasowana liczba remontów w jednym czasie. Ciekawostką jest fakt, że tramwaje te wyjechały również w dni wolne, co jeszcze niedawno było zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Kuriozalne w tym wszystkim jest to, że zajezdnia IV Borek posiada wystarczającą liczbę wagonów do obsłużenia linii tramwajowych, jednak nie wszystkie mogą wyjechać na trasy, gdyż warunki zamówienia (dofinansowanie z Unii Europejskiej) mówią, że konkretne egzemplarze tramwajów mogą kursować tylko na konkretnych liniach, których to zamówienie dotyczy.

Po wielu miesiącach rozpoczęła się naprawa powypadkowa zabytkowego składy „Jaś i Małgosia“, a więc składu typu Linke-Hofmann Berolina. Wypadek miał miejsce 4 lipca 2009r. na przystanku „Most Grunwaldzki“. Dopiero po niespełna dwóch latach właściciel składu – TMW, otrzymało pieniądze z odszkodowania na naprawę. Do tego czasu wagon stał na zajezdni VI Dąbie.

  

Późną nocą z 9/10 kwietnia na ul. Sieradzkiej zapalił się autobus Setra S215UL (rej. DW 943KL) należący do przewoźnika Ariwa. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.

23 kwietnia zmienia się organizacja ruchu na ul. Wałbrzyskiej. Robotnicy rozpoczynają kolejny etap rozbudowy ul. Wałbrzyskiej – prace przeniosły się na skrzyżowanie z ul. Czekoladową, blokując tym samym możliwość wjazdu w tym kierunku. Wprowadzono więc korektę trasy linii 133: od ul. Sowiej przez Krzycką, Karkonoską, Francuską do Auchan i Zabrodzia, a w przeciwnym kierunku bez zmian – ul. Czekoladową do centrum.

Tydzień później zamknięty zostaje wjazd z ul. Pilczyckiej w Kozanowską. Oznacza to zmiany tras linii 103 – która ominie ul. Kozanowską, C, 126 i 127, które zostaną skierowane ul. Pilczycką do łącznika z Kozanowską, a następnie przez pętlę Kozanów pojadą do prowizorycznej pętli usypanej przy skrzyżowaniu z ul. Pałucką. Linia 245 skierowana została przez Pilczycką, łącznik z Kozanowską, a dalej do Pracz Odrzańskich przez Dokerską.

30 kwietnia rozpoczynają się też prace przy budowie węzła przesiadkowego na Borowskiej i przy przebudowie przystanków na Glinianej. Linia 8 zostaje skrócona do ul. Piłsudskiego. Linia 9 skierowana objazdem przez Dyrekcyjną, Pułaskiego, pl. Wróblewskiego. Linia 15 – do Dworca Głównego, a następnie przez Małachowskiego, Dyrekcyjną, Ślężną do Parku Południowego. Zawieszona zostaje już bezpowrotnie – linia 22. Jakimś cudem zmianą objęto także linię 17, która pojedzie przez Teatralną i Świdnicką. Jest to o tyle dziwne, że trasa tej linii nie ma nic wspólnego z budowanym węzłem na Borowskiej.

– uruchomiona linia zastępcza 715 Peronowa – Tarnogaj

 

Maj
Historia znów zatacza kółko – remonty i zwiększenie ilości linii zastępczych spowodowało zwiększone zapotrzebowanie na autobusy. Także MPK Wrocław wypożyczyło od DLA 3 Solarisy Urbino 12, kilka sztuk autobusów Jelcz 120M/3 Supero, Mercedes O405N, oraz dwa ciekawe autobusy od A-BUS. Mowa tu o biało-czerwonym autobusie Jelcz M121MB, oraz przebudowanym Jelczu L120. Autobusy nie otrzymały biletomatów Mennicy, a na burtach przyklejone zostały stosowne naklejki przypominające o tym fakcie. Autobusy wyjechały 4 maja na linię 715, ale jak się później okaże – wraz z podmianą brygad w późniejszym czasie, niektóre z tych autobusów będzie można spotkać także na innych liniach.

Na weekend 7-8 maja zaplanowano przebudowę przejazdu tramwajowego na Mickiewicza na wysokości AWF. Przez te dwa dni linie 9, 12 i 17 kursowały tylko do Stadionu Olimpijskiego. Na odcinku Sępolno – Stadion Olimpijski kursowała zastępcza linia 709, jak to standardowo przy remontach – w uboższym, niż ww. linie tramwajowe rozkładzie.

Mennica Polska przeprogramowała mobilne biletomaty w autobusach i tramwajach. Od 9 maja wydawane bilety będą nieskasowane. Od czerwca dystrybucją biletów zajmować się będzie już tylko Mennica Polska.

  

W sobotę 14 maja po dłuższej przerwie znów zaczyna kursować Zabytkowa Linia Tramwajowa. Obsługiwać ją będą Linke-Hoffman Standard. TMW otrzymało od miasta 70 tys. złotych, co wystarczy na pół roku kursowania. Do niedawna przyszłość tej linii była niepewna, bowiem TMW nie mogło się dogadać z miastem co do jej finansowania. 20 maja wyjeżdża już po naprawie – skład „Jaś i Małgosia“.

14 maja to także Noc Muzeów. Na tą okoliczność została uruchomiona specjalna linia autobusowa „S“ kursująca od 18:00 do północy co 30 minut na trasie Sołtysowice – Czajkowskiego – Kromera – Wyszyńskiego – pl. Wróblewskiego – pl. Zgody – Pułaskiego – Peronowa – Sucha – Hubska – Wyścigowa – Karkonoska (przy Radiu i Telewizji). Linia zatrzymywała się na przystankach przy muzeach biorących udział w Nocy Muzeów, ale i na przystankach na ważniejszych węzłach. Linię obsługiwała w całości zajezdnia VII Grabiszyńska taborem Mercedes Citaro / Citaro G. Przejazd linią „S” był bezpłatny.

Miasto wypowiedziało umowy sklepikarzom sprzedającym bilety komunikacji miejskiej. Od czerwca sieć dystrybucji biletów będzie znacznie uboższa, niż dotychczas, bo dostępnych będzie tylko 160 punktów sprzedaży kontra 1000, które miało podpisaną umowę z miastem. Mennica Polska jednak brnie dalej i twierdzi, że 700 mobilnych biletomatów i 160 punktów, które są rozsiane po całym Wrocławiu w zupełności wystarczą. Pasażerowie nie korzystający z kart kredytowych i bankomatowych z dnia na dzień zostaną zdani na siebie, a na wielu osiedlach nie będzie można kupić biletów, bo najbliższy czynny biletomat, lub punkt będzie się znajdować na sąsiedniej dzielnicy.

Na sprzedaż zostały wystawione dwa wysłużone i dawno nie eksploatowane wagony 102Na – 2001 i 2003. Wśród nich jest pierwszy dostarczony egzemplarz tego typu (2003), mający symboliczne dla Wrocławia znaczenie – za jego sprawą przywrócono niebieski kolor wagonom tramwajowym.

22 maja linia 127 powraca na pl. Jana Pawła II. Linię tą skierowano 19 marca przez znacznie bardziej zatłoczoną ulicę Nabycińską, przez co autobusy łapały dodatkowe opóźnienia. Była to swoista porażka Wydziału Transportu, świadcząca o lekceważeniu pasażerów komunikacji miejskiej.

Opóźnia się remont torowiska na Legnickiej. Jak informuje wykonawca, prace mogą się wydłużyć do sierpnia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że opóźnienia związane są z niekompletnym planem sieci kanalizacyjnej i elektrycznej leżącej pod ziemią w tym miejscu.

28 maja oddane zostaje po remoncie, torowisko na ul. Piłsudskiego. Na trasę wraca linia 5. 15 pozostaje na trasie do Parku Południowego.

W nocy z 29/30 maja, wariantowe kursy linii 249 na Lotnisko zostają znów skierowane na ul. Rdestową. Rozkłady nie ulegają zmianie.

Pod koniec maja prezes MPK wyjawił swoje plany racjonalizacji MPK. Ma zostać zlikwidowanych 80 etatów, do likwidacji mają iść także zajezdnie VII Grabiszyńska i VI Dąbie. Mimo nieustających braków taborowych ma zostać skasowanych kilkanaście wagonów tramwajowych. Ponadto ograniczone zostanie kursować linii autobusowych, sztucznie skrócony zostanie szczyt do godziny 17:30. Nowe rozkłady mają zacząć obowiązywać od 4 czerwca.
Czerwiec
4 czerwca kończy się remont nawierzchni tzw. osi Grunwaldzkiej, czyli wydzielonego pasu tramwajowo-autobusowego od Ronda Reagana w kierunku Mostu Grunwaldzkiego. Na trasy wracają zerówki „lewe“ i „prawe“. Zmienia się także trasa linii 4 i 12. Zmiana nie dotyczy jednak linii autobusowych i tak nadal zatrzymują się na rozproszonych od siebie przystankach pod wspólną nazwą „Plac Grunwaldzki“. Tego powodem ma być proces wiązania betonu, jednak czas jego trwania jest znów podejrzanie długi. Linie autobusowe na pl. Grunwaldzkim mają wrócić na swoje trasy dopiero 25 czerwca. 4 czerwca wchodzą w życie także uboższe rozkłady linii autobusowych.

Dzień później, bo 5 czerwca na Kozanowie zostaje oddany do użytku wlot z ul. Kozanowskiej do Pilczyckiej, a jednocześnie zamknięty ostaje łącznik do pętli Kozanów. W związku z tym linie C, 126, 127 i 245 wracają na ul. Kozanowską, a linia 103 – nadal kursuje przez Pilczycką.

  

6 czerwca Mennica Polska zostaje wyłącznym operatorem biletów komunikacji miejskiej i wchodzi w życie jej umowa ze sklepikarzami. Tego dnia znacznie zmniejszyła się ilość kiosków, gdzie można kupić bilety. W umowie napisane zostało, że sklepikarzom płacone będzie jedynie 2% od każdego sprzedanego biletu, co w przypadku biletu jednorazowego będzie oznaczać śmiesznie niską sumę, dlatego wielu sklepikarzy zrezygnowało z podpisywania umowy z Mennicą Polską.

Po raz kolejny, 8 czerwca na Pergoli miasto zorganizowało pokaz wodotrysków fontanny, więc z tej okazji uruchomiono kursy linii „S1″ i „S2“. Płatność jak na liniach nocnych.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że odrzucone zostały oferty Biura Podróży Sindbad i konsorcjum DLA – Sobiesław Zasada SA w sprawie sprzedaży Polbusu. Na placu boju zostali tylko dwaj deweloperzy. Decyzja w sprawie prywatyzacji ma się odbyć po wakacjach.

Na dwutygodniowe testy do DLA przyjechał testowy Autosan Sancity 12LF. Ten konkretny egzemplarz był testowany pod koniec listopada 2010r. przez wrocławskie MPK. Autobus kursował na linii darmowej do P.H.Auchan.

25 czerwca do piachu idzie linia 12, w zamian za nią uruchomiony będzie ogryzek 33PLUS ze Stadionu Olimpijskeigo do Wierzbowej, obsługiwany taborem Skoda 19T. Likwidacji ulegają linie: 12, 71, 139.
Linia 3 skierowana zostaje do Mostów Mieszczańskich, 710 z przystanku Rynek do Grabowej, 712 z przystanku Rynek do Pilczyc. Tramwaje kursują co 15 minut bez względu na szczyt komunikacyjny. Linia 128 z Zakrzowa tylko w porannym szczycie kursuje co 15 minut, w pozostałym cyklu już tylko co 30 minut. Od tego czasu nie można już kupować biletów na linie 16 i 21, co oznacza ich już oficjalną likwidację.

Zmiana nowych rozkładów nie obyła się także na liniach strefowych – w gminie Długołęka zlikwidowano linię 844, w zamian dokładając kursy do 944. Z linii 914 wydzielono niektóre kursy do Kamienia, które od teraz widnieją jako 914a. Nowością jest uruchomienie nocnych linii międzygminnych w tej gminie „N04“ i „N11“. Linie mają charakter komercyjny – podróżować nimi można tylko po zakupie biletu u kierowcy bez względu na to, czy posiada się bilet miesięczny, czy nie. Nie obowiązują tu też bilety komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Podział strefowy jest taki sam jak na liniach 9xx w tym rejonie.

MPK ogłosiło przetarg na zakup systemu monitoringu wizyjnego. Ma on zostać zamontoway w 251 pojazdach.

W nocy z 27/28 czerwca częściowo zamknięty został tunel pod remontowanym Dworcem Głównym PKP łączącym ul. Piłsudskiego i Suchą. Tunel ma zostać otwarty dopiero przed Euro 2012. Do tego czasu będzie możliwe jedynie wejście od ul. Suchej. W sobotę 18 czerwca otwarto peron 4, zaś we wtorek 21 czerwca zamknięty został peron 2.

29 czerwca uruchomiona zostaje bezpłatna linia dowozowa „PKP“ wokół Dworca Głównego. Linia kursuje z oszałamiającą częstotliwością co 30 minut, a obsługuje ją DLA.

 

Wkrótce dalsza część podsumowania roku 2011.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter