Jeszcze jeden lokalizator pojazdów – BusLive.pl

BusLive.pl to kolejny lokalizator pojazdów komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Wielu uważa go za najlepszą tego typu aplikację w Google Play. Postanowiliśmy więc sprawdzić jak jest naprawdę i go przetestować.

Aplikacja powstała wcześniej, niż aktualna wersja oficjalnej aplikacji iMPK do lokalizacji pojazdów MPK Wrocław. I w przeciwieństwie do niej, w BusLive możemy sprawdzić aktualne pozycje pojazdów nie tylko miejskiego przewoźnika, lecz także części przewoźników, którzy obsługują inne linie – m.in. w gminie Długołęka, Siechnicach, oraz komunikacji międzygminnej, którą samodzielnie uruchamia Gmina Kobierzyce.

Aplikacja zbiera dane o lokalizacji pojazdów z różnych źródeł – najważniejszym jest oczywiście serwer ITS z którego mamy możliwość przeglądania lokalizacji pojazdów MPK Wrocław, rozkładów przystanków a także szacowanej przez serwer, ilości czasu pozostałej do przyjazdu najbliższego pojazdu danej linii.

Pod tym względem aplikacja BusLive może zebrać dane i wyświetlić wszystkie godziny odjazdów ze wszystkich przystanków o jednej i tej samej nazwie, lub – jeśli tego chcemy – tylko odjazdy z jednego przystanku. By znaleźć odpowiedni przystanek, możemy wybrać odpowiednie miejsce na mapie, przybliżając, lub oddalając powiększenie na mapie. Niestety widoczne są także błędy w geolokalizacji danych przystanków, ale to już wina współrzędnych zawartych w systemie ITS a nie wina programu.

Możemy także śledzić trasę przejazdu danego środka transportu z wykresem śladu GPS. Niestety z racji tego, że autobusy i tramwaje nie wysyłają tej informacji na bieżąco, lecz co kilkanaście sekund, wykres na mapie jest niekiedy dość niedokładny. W opcjach programu mamy możliwość wyboru typu mapy jaka ma nam posłużyć za tło, promień radaru w którym mają być wyświetlone środki transportu na wybranych przez nas liniach, itp.  Wybrane przez nas zbiory linii możemy zapisać jako listy o charakterystycznych dla nas nazwach, np. Dojazd do pracy, czy Szkoła. Aplikacja, jeśli zechcemy, może nam też pokazać lokalizację stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego z informacją, ile znajduje się przy niej rowerów, a także lokalizacje parkingu taksówek.

Z pewnych względów, w gminach: Miękinia, Wisznia Mała, Kobierzyce, Długołęka, oraz w Siechnicach nie zobaczymy oszacowanego czasu do przyjazdu autobusu danej linii. Jest to spowodowane tym, że dane te pochodzą od innego niż ITS, systemu. Dane o współrzędnych autobusów w tych gminach są rejestrowane przez system ELTE SMOK w którym rejestrowane dane są inaczej interpretowane a system ITS nie został przystosowany do odbioru i interpretacji danych z tego źródła.

Ponadto jest jeszcze jeden problem – aplikacja BusLive nie pokazuje autobusów komunikacji strefowej oraz linii w gminie Miękinia (linie 117, 123, 137, 138, 917, 923, 937), Wiszni Małej (308, 908). jeszcze inna sytuacja jest natomiast w gminach samodzielnie uruchamiających komunikację międzygminną jak gmina Czernica (linie 845, 855), oraz Kobierzyce (linie 812, 852, 862, 872, 882, 892) – tam autobusy są widoczne na mapie, lecz nie ma zaznaczonych przystanków oraz rozkładów jazdy. Nie ma bowiem takiego źródła danych, skąd można by czerpać te informacje.

Aplikacja Buslive ma też jeszcze jedną wadę – reklamy, które częściowo przysłaniają mapę, brak listy przystanków, byśmy mogli szybko wybrać interesujący nas przystanek. Nie ma także informacji o numerach pojazdów po zaznaczeniu danego środka pojazdu na danej linii – co zostało ostatnio dodane do aplikacji iMPK, choć może nie jest to do końca potrzebne do życia, jak powietrze, ale z uwagi na to, że jest to informacja dostępna zarówno w serwerze danych ITS, jak i w ELTE SMOK, w przyszłości mogłaby się ona znaleźć w BusLive. W przyszłości także mogła by się pojawić także wyszukiwarka połączeń oparta na danych z serwerów ITS, np. z prognozowanymi czasami dojazdu względem aktualnych pozycji pojazdów i porównaniem z rozkładowymi czasami. Taka opcja byłaby istnym novum wśród tego typu aplikacji, choć pewnie i wyzwaniem dla twórcy tej aplikacji, by takie opcje w niej wprowadzić.

Podsumowując – iMPK, jako aplikacja przeznaczona do geolokalizacji pojazdów jednego przewoźnika – jest nadzwyczaj dobrze zrobiona, gdy w grę wchodzi geolokalizacja wszystkich linii komunikacji miejskiej we Wrocławiu, to – choć obie mają swoje braki, zwycięsko wychodzi jednak Buslive.pl.

Moja ocena:

4,5/6

Aplikację można ściągnąć z Google Play na smartfony i tablety z systemem Android, oraz na iPhone’a i iPada.

Aplikację testowałem na następującym urządzeniu:
Sony Xperia™ J, system Android 4.1.2

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter