Lokalizator pojazdów komunikacji miejskiej lokomo

Zanim MPK Wrocław zaprezentowało własną aplikację w której wyświetlane były aktualne pozycje autobusów i tramwajów, pojawiły się nieoficjalne aplikacje, które to umożliwiały. Jedną z nich jest lokomo.

Lokomo to prosta w obsłudze aplikacja, dzięki której łatwo dowiemy się, w którym miejscu znajduje pojazd na interesujących nas liniach autobusowych lub/i tramwajowych. Aplikację wyróżnia prostota obsługi i niestandardowy jak na Androida, wygląd.

Aplikacja wyraźnie została zoptymalizowana pod użytkowników smartfonów, którzy oszczędnie podchodzą do przeglądania internetu. Świadczy o tym brak ładowania lokalizacji wszystkich pojazdów na starcie, oraz opcja oszczędzania transferu danych (która domyślnie jest włączona). Po uruchomieniu pojawia się nam możliwość wyboru przedstawienia na mapie pojazdów kursujących na interesujących nas liniach autobusowych, lub ukazanie wszystkich pojazdów znajdujących się w pobliżu nas.

Wybór interesujących nas linii jest banalnie prosty – linie posegregowane są na typy – linie tramwajowe oraz autobusowe – a te ostatnie dzielą się na: pospieszne, normalne, szczytowe, przyspieszone i podmiejskie. Za dotknięciem możemy z rozwijanej listy zaznaczyć dowolne numery linii komunikacji miejskiej a także zapisać ich zbiory o dowolnych nazwach, np. Praca, Szkoła itd., tak by móc do nich szybko powrócić. Pojazdy na danych liniach ukazują się jako okręgi z numerem linii w kolorze różowym (autobusy) lub romby w kolorze niebieskim (tramwaje), wraz ze strzałką wskazującą w jakim kierunku podąża dany pojazd. Kolory typów pojazdów można także zmienić na inne. Niestety opcja wyszukiwania pojazdów w danej okolicy wymaga również włączonego systemu lokalizacji GPS w smartfonie. Pomimo wielu prób, tej opcji nie udało mi się przetestować. Brakuje możliwości ręcznego ustawienia lokalizacji pojazdów w naszej okolicy.

Podsumowując – lokomo to prosta w obsłudze, niezbyt skomplikowana aplikacja wskazującą lokalizację pojazdów MPK Wrocław. Jej wygląd jest bardziej typowy dla aplikacji dla Windows Phone, niż na Androida, ale wszystkie informacje są czytelne i wyraźne. Aplikacja jest dość mało złożona, ale brakuje w niej aktualizacji aktualnie kursujących linii, np. zastępczych. Nie ma tu też innych linii, jak np. 123, 137, 138, czy też linii strefowych, co sprawia, że aplikacja ta staje się bezużyteczna dla podróżujących tymi liniami.

Moja ocena:

3,1/6

Aplikację można ściągnąć z Google Play na smartfony i tablety z systemem Android.

Aplikację testowałem na następującym urządzeniu:
Sony Xperia™ J, system Android 4.1.2

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter