myBus Online – czyli gdzie jest mój autobus?

myBus Online – czyli kolejna aplikacja służąca pasażerom do lokalizowania autobusu w danym mieście. Rybnicki ZTZ zdecydował się na wdrożenie swojej struktury komunikacyjnej w drugiej połowie października tego roku. Postanowiliśmy przetestować jak sprawnie i dokładnie sprawdzić swój autobus stojąc na przystanku, kiedy odjazd nagle znika nam z tablicy, a autobus jeszcze nie przyjechał.

Przede wszystkim co to jest myBus Online?

Aplikacja myBus online została przygotowana z myślą o użytkownikach transportu miejskiego, zarówno dla tych, którzy podróżują codziennie jak i dla okazjonalnych pasażerów.

Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja potrafi wyświetlać najbliższe odjazdy w formie tzw. tablicy najbliższych odjazdów, na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia pojazdów przez system GPS. Jest to wersja zwana on-line. Dzięki temu uzyskujemy znacznie dokładniejszą godzinę pojawienia się pojazdu na przystanku, uwzględniającą nieprzewidziane opóźnienia, czy przyspieszenia kursów. Jest to obrazowanie aktualnego stanu komunikacji, a nie zaplanowanego w rozkładzie jazdy.

Aplikacja myBus online jest częścią Systemu Informacji Pasażerskiej (SIP) wchodzącego w skład oprogramowania MUNICOM.premium autorstwa firmy PZI TARAN. System ten, zainstalowany w wielu miastach w Polsce, pozwala pasażerowi na dostęp do informacji o komunikacji.

To tak pokrótce. W pierwszej kolejności użytkownik chcący być na bieżąco z komunikacją miejską w Rybniku, musi wiedzieć, że program działa nie tylko na systemie Android. Tu autorzy aplikacji popisali się, wdrażając ją również pod Windows Phone czy iOS. Szczególnie na plus zasługuje rozmiar aplikacji, ponieważ soft waży tylko 550kB.

A więc użytkownicy wszelakiej maści smarthphone’ów w różnych systemach mogą pobierać aplikację z Google Play (system Android), Windows Phone Store (system Windows Phone) czy App Store (system iOS). Kolejnym krokiem jest wybór trybu aplikacji. Mamy dostępne dwie opcje: „Tryb online” i „Tryb offline”. Przetestowaliśmy program w dwóch procederach, zacznijmy od trybu Online. Po wyborze trybu przechodzimy do wyboru miasta (organizator odpowiedzialny za rozkłady jazdy, wpisany został w nawiasie). Następnie wyświetlana jest informacja jakie usługi oferuje nam dane miasto i co jest w nich zawarte. Oczywiście możemy również w razie pytań wybrać opcję „FAQ”, czy też „WWW” jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej.

Program nam oferuje dwa tryby działania. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Z wielu miast współpracujących z aplikacją dokonujemy odpowiedniego wyboru. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Informacja o możliwościach programu. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014W razie jakichkolwiek pytań polecamy "FAQ". Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Alfabetyczny wybór przystanków. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014

Kolejną czynnością jest dokonanie wyboru w menu, a w nim czego szukamy. Z ośmiu opcji dostępnych w trybie Online, na początek wybieramy „szukaj przystanku”. Dokonujemy wyboru pierwszego z brzegu przystanku i od razu wyświetlana jest „elektroniczna tablica” odjazdów dla danego przystanku. Możemy również zobaczyć gdzie dany przystanek się znajduje klikając w godzinę odjazdu. Możemy również decydować jak ma się wyświetlać rodzaj rozkładu na przystanku. Możliwości są trzy: „Najbliższe odjazdy” – jako elektroniczna tablica; „rozkład godzinowy” – sortujący odjazdy wg godziny od najwcześniejszych oraz „Rozkłąd jazdy” – czyli standardowa tablica odjazdów, typowa w rozkładach przystankowych sieci ZTZ Rybnik.

Kolejne odjazdy danej linii. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Pozycja szukanego przystanku, wyświetla się na zielono. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Godzinowy rozkład jazdy, na linii "25" nie jest zbyt bogaty. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Rozkład jazdy w typowym dla Rybnika układzie. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Większa ilość odjazdów nie zaburza stabilności aplikacji. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014

Sprawdźmy zatem jak program radzi sobie z większą ilością odjazdów. Jak widać na załączonym obrazku, lepiej jak niejedna rybnicka elektroniczna tablica. Oczywiście, gdy nie wiemy co oznaczają poszczególne obiekty możemy kliknąć przycisk legendy, wówczas program pokazuje nam spis pojęć dostępnych zarówno na mapie jak i w typowych „elektronicznych tablicach”. Załączamy GPS, żeby sprawdzić, czy zostanie zaburzona choć na chwilę stabilność aplikacji.

Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Legenda wszystko idealnie opisuje. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Załączamy GPS. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Informacja o nr tab. pojazdu i dostępnych funkcjach. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014"Pokaż kolejne odjazdy". Ryc. K. Bek, 11 XI 2014

Program dobrze sobie radzi i ani na chwilę nie próbuje się zawiesić. Po kliknięciu na mapie w linię, uzyskujemy informację o numerze bocznym autobusu, możemy wówczas dokonać wyboru klikając jedną z dwóch opcji. Oczywiście po powrocie do głównego menu i wybraniu kolejnej pozycji z jego listy możemy wyszukać przystanek wokół naszej pozycji GPS.

Inne fukncje dostępne z głównego menu. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Wyszukiwarka przystanków wokół aktualnej pozycji GPS. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Trasa pojazdu dostępna po kliknięciu. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Bogate ustawienia programu. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Bardzo zaawansowana wyszukiwarka. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014

Aplikacja myBus online dzięki rozbudowanemu wyszukiwaniu przystanków, z listy wszystkich, najbliższych, ulubionych, z tras linii, z QR kodów, czy też z mapy, pozwala w łatwy sposób dotrzeć do odpowiedniego rozkładu jazdy.

Co odróżnia aplikację myBus online od innych podobnych aplikacji:

  • Aplikacja może działać zarówno w trybie on-line, jak i w trybie off-line.
  • Wersja off-line, choć zawiera pewne ograniczenia, pozwala korzystać z pobranego jednorazowo rozkładu jazdy bez dodatkowego łączenia się z internetem.
  • Aplikacja w wersji on-line aktualizuje wszystkie niezbędne dane na bieżąco, a źródłem aktualizacji są te same dane, które w innych kanałach są udostępniane przez przewoźnika, czy też organizatora komunikacji. Przykładowo informacja na tablicy elektronicznej na przystanku wyświetlająca czasy przyjazdu pojazdów z uwzględnieniem aktualnego położenia pojazdu i stanu komunikacji (czyli on-line) jest tożsamą z informacją wyświetlaną w aplikacji myBus online, a także z informacją na stronie WWW. Predykcja spodziewanych czasów przyjazdu na przystanki pochodzi z tego samego silnika wyliczającego te czasy.
  • Aplikacja w wersji on-line pokazuje nam także komunikaty od dyspozytorów ruchu o ile takowe są przez niego przesyłane do tablic przystankowych.
  • Wyszukiwarka połączeń opiera swe wyliczenia o stan on-line, a nie tylko o dane rozkładu jazdy.

Wyniki Planera podróży są zaskakująco precyzyjne. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Szczegółowe informacje o przesiadkach. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Próby z większymi ilościami przesiadek. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Ciąg dalszy prób z większymi ilościami przesiadek. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Informacje o autorach. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014

Podsumowując – program oferuje wiele możliwości działania użytkownikom, zarówno tym, którzy pracują w „trybie online”, jak i tym pracującym „offline”. W porównaniu do aplikacji „Z Rybnika autobusem…” – soft wypada jak najbardziej na plus. Typowy laik w rybnickiej komunikacji miejskiej na pewno znajdzie każdy przystanek, który wyszuka bezproblemowo dzięki funkcji nawigacji z GPS-em. Z kolei „Planer podróży” działa równie zaskakująco łatwo i precyzyjnie, w porównaniu do typowej wyszukiwarki połączeń ZTZ (Klik). Dlatego program zasługuje na ocenę bardzo dobrą, brakuje tylko funkcji kupowania biletów przez telefon.

QR Kody póki co niedostępne na przystankach ZTZ. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Potrzebny program do skanowania QR Kodów. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Najbliższe przystanki w odległości od... Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Testy działania trybu offline. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Testy działania trybu offline. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014
Okrojone funkcje w trybie offline. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Okrojone funkcje w trybie offline. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014Okrojone funkcje w trybie offline. Ryc. K. Bek, 11 XI 2014

|Nasza ocena to:

|5/6

|Aplikację testowaliśmy na następującym urządzeniu:
|Samsung SM-G386F Galaxy Core LTE, system Android 4.2.2

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter