Nowa wersja iMPK na Androida

MPK Wrocław udostępniło nową wersję aplikacji iMPK. Jest to następca prostej, wręcz amatorskiej aplikacji, która niedawno jeszcze była dostępna do ściągnięcia ze strony przewoźnika.
Nowa wersja działa na smartfonach z Androidem w wersji 4.0 lub nowszej i z wyglądu w niczym już nie przypomina starej aplikacji. Zanim ją uruchomimy, warto upewnić się, czy mamy aktywny pakiet internetowy, lub aktywne połączenie WiFi, inaczej czeka nas utrata środków na koncie. Bowiem aplikacja ładuje od razu wszystkie zalogowane w systemie pojazdy MPK i ukazuje je skupione na pomniejszonej mapce, dopasowanej do rozdzielczości ekranu w waszym smartfonie, lub tablecie.

Jeśli przytłacza nas ten ogrom informacji, możemy zmniejszyć promień w którym mają być wyświetlane aktualne pozycje pojazdów. Możemy też ograniczyć liczbę wyświetlanych pojazdów do samych tramwajów, autobusów, lub wybranych przez nas linii, np. którymi dojeżdżamy do pracy, szkoły, itp.

Wyszukiwarka w aplikacji iMPK pozwala nam znaleźć interesujący nas przystanek, pojazdy na danej linii, lub nawet konkretny tramwaj, lub autobus. Wpisujemy do wyszukiwarki numer pojazdu, np. 3003 – w tym wypadku będzie to tramwaj Škoda. Jeśli mamy szczęście i pojazd jest zalogowany w systemie i wyjechał na trasę, to wyszukiwarka wskaże nam, gdzie on jest aktualnie, gdzie się porusza i na jakiej linii. Wyszukiwarka znajduje od razu też przystanki, jeżeli numer pojazdu jest zbieżny z numerem danego słupka, jak widać na załączonym obrazku.

Otrzymaliśmy informację, że tramwaj jest na trasie, więc możemy od razu sprawdzić wszystkie pojazdy na tej linii. Włączamy śledzenie pojazdu i voila – nasz pojazd znajduje się na ul. Krakowskiej i kieruje się w stronę centrum i jest opóźniony o 38 sekund.

Każdy pojazd ma dołączone zdjęcie ilustracyjne, przybliżające jego wygląd. Nie oczekujmy jednak fotogalerii i aktualnego zdjęcia każdego konkretnego egzemplarza, nie do takich celów ta aplikacja powstała. Jeśli odpowiednio przybliżymy mapkę, ukażą się nam także wszystkie wpisane do systemu przystanki. Po wybraniu konkretnego słupka otrzymujemy informację jakie linie się na nim zatrzymują, okraszone piktogramem wskazującym na typ środka transportu – autobus, lub tramwaj. Wybierzmy któryś z nich a otrzymamy rozkład jazdy tej linii z danego przystanku. Możemy go od razu zapisać na karcie pamięci w postaci pliku HTML.

Możemy też sprawdzić, jak długo będziemy musieli czekać na najbliższy autobus na tym przystanku. Aplikacja przy każdej pozycji odjazdu pokazuje przewidywany czas przyjazdu danego kursu, lub jego opóźnienie względem czasu odjazdu. Lista odjazdów pokazuje nam dodatkowo jeszcze odjazdy sprzed 10 minut.

Jeśli wybierzemy konkretny pojazd, możemy na bieżąco sprawdzić jego opóźnienie, typ pojazdu i jego kierunek. Z racji niedoskonałości map Google i odbiorników GPS zamontowanych w pojazdach, pozycje pojazdów są przybliżone i niekiedy nie nakładają się one z mapą. Kolejny problem to informacja o klimatyzacji w pojazdach – aplikacja sugeruje, że wszystkie autobusy MPK marki Mercedes są klimatyzowane, tymczasem w rzeczywistości tylko część z nich ją posiada.

Kolejny problem związany jest z węzłami przesiadkowymi. W związku z tym, że aplikacja wyświetla każdy wgrany do systemu informatycznego słupek przystankowy, ukazuje ona też ich wady. W przeciwieństwie do tablic przystankowych, w iMPK nie wyświetlimy tablicy odjazdów wszystkich typów pojazdów MPK odjeżdżających z jednego peronu Ronda Reagana. Zobaczymy za to rozdzielone na każdy typ, przystanki osobno – tramwajowe i autobusowe. Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy szybciej przyjedzie autobus, czy tramwaj, jadący w to samo miejsce z przystanku o tej samej nazwie, aplikacja nam tego nie ułatwi.

Podsumowując – nowa aplikacja iMPK jest nieporównywalnie lepsza od starej aplikacji MPK Wrocław, która w gruncie rzeczy wyświetlała tę samą stronę internetową pasazer.mpk.wroc.pl, tylko w okrojonej wersji. Dzięki niej możemy wreszcie możemy się dowiedzieć, czy nas autobus przyjedzie o czasie, czy się spóźni, oraz czy w ogóle przyjedzie. Niestety nie ma róży bez kolców – i tak, aplikacja długo się uruchamia i od razu naraża nas na wysoki transfer danych. Obsługa początkowo wydaje się dość skomplikowana, a instrukcji obsługi w niej nie znajdziemy.

Znalezienie odpowiedniego przystanku jest dość utrudnione a wyświetlenie wszystkich odjazdów z węzła przesiadkowego – niemożliwe. Dane o pojazdach są nie do końca zgodne z rzeczywistością, np. dane o klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej. Wśród listy linii autobusowych znajdują się linie, które zostały już zlikwidowane, a inne znajdujące się na liście, np. 701 – nie wyświetlają żadnych pojazdów. W końcu na tej linii pojazdów MPK jak na razie nie uświadczymy. Aplikacja jest nadzwyczaj dobrze zrobiona, jednak ukazywanie tylko i wyłącznie pojazdów MPK na mapie jest pasażerów wrocławskiej komunikacji zbiorowej niewystarczające – mamy bowiem jeszcze linie strefowe, czy linie 150 i 701, które MPK oficjalnie obsługuje, ale zleca ich obsługę podwykonawcom, a ci nie mają w umowie obowiązku zainstalowania odbiorników GPS i modemów do komunikacji z systemem ITS.

Moja ocena:

4,0/6

Aplikację można ściągnąć z Google Play na wszystkie smartfony i tablety z systemem Android w wersji przynajmniej 4.0.4 lub nowszej.
Aplikację testowałem na następującym urządzeniu:
Sony Xperia™ J, system Android 4.1.2

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter