Suncalc.org – pozycja słońca na niebie

Wielu z nas lubi robić zdjęcia, czasem nie zastanawiając się nad tym, o której porze wyszłoby ono najlepiej. A gdyby tak było narzędzie ułatwiające zaplanowanie nam najlepsze warunki do zdjęć? Fajnie byłoby wiedzieć też o ile krócej słońce będzie świecić konkretnego dnia w jesień, lub zimę i ile dłużej będzie na niebie np. w maju?

Nic trudnego, z pomocą przychodzi technologia i aplikacje w telefonie. Godną polecenia jest Suncalc org, czyli mobilna wersja aplikacji internetowej Suncalc.org.

Aplikacja potrzebuje dwóch uprawnień – geolokalizację (program posiada funkcję podania położenia słońca na podstawie aktualnej lokalizacji) i zapis plików mapy w pamięci telefonu.

Aby sprawdzić położenie słońce w danym miejscu, możemy podać jego kod pocztowy, wyszukać miejsce, lub zwyczajnie wyznaczyć je palcem na mapie.

Przydatną funkcją jest podawanie pory wschodu słońca, najwyższej jego pozycji na niebie, oraz pory zachodu każdego dnia.

Konkretne miejsca na mapie możemy dodać także do listy ulubionych miejsc, zaznaczając ikonkę serca w prawym górnym rogu aplikacji. Dostęp do tej listy można uzyskać z rozwijanego menu po lewej.

Z tego samego menu możemy również ustawić konkretny dzień i godzinę, żeby zobaczyć pozycję słońca na niebie, wybrać tryb mapy – online/offline, rodzaj mapy, strefę czasową.

Aplikacja ta z pewnością będzie pomocna fotografom, nie tylko komunikacji miejskiej. Za jej pomocą można sprawnie wyznaczyć z której strony będzie można wykonać zdjęcie ze sprzyjającym światłem słonecznym i kiedy warto chwilę poczekać 😉
Zastosowań aplikacji może być wiele, ale pamiętajmy, że podaje ona tylko położenie słońca, a nie aktualne warunki pogodowe. Przy pochmurnym dniu miejsca w których z powodu niesprzyjającego położenia słońca, nie są dobre do wykonania zdjęć, mogą być idealne.
Trochę kiepsko wygląda nieco przestarzały materiałowy design aplikacji i nieatrakcyjna ikona. Trochę długo ładuje się mapa i dodatkową opcją mogłoby być opcjonalne pokazywanie prognozy pogody w najbliższych kilku godzinach w danym miejscu.

Moja ocena:

4.5/6
Aplikację można ściągnąć z Google Play na wszystkie smartfony i tablety z systemem Android w wersji przynajmniej 4.2 lub nowszej.
Aplikację testowałem na następującym urządzeniu:
Samsung Galaxy A40, system Android 10
blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter