Mercedes Citaro

Mercedes Citaro w wersji solo oraz przegubowej (Citaro G) zadebiutował w roku 2005, zastępując model pierwszej generacji, produkowany w prawie niezmienionej formie od 1997 roku.

Nowa wersja otrzymała odświeżoną stylistykę ściany czołowej, oraz tylnej, identyczną jak w wersji niskowejściowej, zaprezentowanej już jesienią 2005 roku. Tak jak w poprzedniku, Citaro wyróżnia się nadokiennymi panelami bocznymi, pomalowanymi na czarno, sięgającymi krawędzi dachu i szybie przedniej zachodzącej przy krawędziach na kształt litery U.

Zmiany stylistyczne objęły przetłoczenia przy reflektorach, a także sam kształt kierunkowskazów. Ze zmian we wnętrzu, należy wspomnieć bardziej łagodny kształt podsufitki i kilka kosmetycznych poprawek.

Autobusy Citaro, eksploatowane przez MPK we Wrocławiu, są niskopodłogowe, a we wszystkich wejściach nie ma żadnych schodków pośrednich. W autobusach tych zastosowano sześciocylindrowe silniki Mercedes OM 906 hLA o pojemności 6,4dm³ i mocy 285 koni mechanicznych. Moc przekazywana jest na koła przez czterostopniową, automatyczną skrzynię biegów Voith. Zastosowano w nich system informacji pasażerskiej firmy PIXEL na który składały się: diodowe wyświetlacze zewnętrzne, oraz wewnętrzne: 1 wyświetlacz diodowy, oraz wyświetlacz LCD pokazujący numer linii, kierunek docelowy oraz kolejne przystanki. Na zewnątrz pojazdu, po otwarciu drzwi na przystanku można (było) usłyszeć, na jakiej linii kursuje dany autobus i jego kierunek jazdy. Niestety system ten po 9 latach eksploatacji autobusów Citaro w MPK, głosowa informacja o numerze linii i kierunku jazdy nie jest wygłaszana na zewnątrz pojazdu, lecz wewnątrz.

Autobusy te, podobnie jak ich dłuższe, przegubowe odpowiedniki, posiadają w pełni zamkniętą kabinę kierowcy. Szybę giętą typu pleksi przymocowano do obramowania wykonanego z aluminium i malowanego proszkowo na żółty kolor. Takie rozwiązanie kabiny ogranicza niestety kierowcy pole widzenia z prawej strony.

Autobusy z pierwszych dwóch dostaw, w przeciwieństwie do ostatniej – trzeciej, nie mają pełnej klimatyzacji wnętrza, lecz tylko klimatyzator kabiny kierowcy. Mercedesy Citaro i Citaro G są pierwszymi autobusami w MPK, które spełniają normy spalania Euro 5. Autobusy od nowości przydzielone były na zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej.

Zdjęcia wnętrza autobusów
Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews

Producent Mercedes
Premiera 2006
Miejsce produkcji Mannheim, Niemcy
Podobne Volvo 7700, MAN Lion’s City (A21), Solaris Urbino 12 III
Typ autobusu Niskopodłogowy solo
Długość 11950 mm
Szerokość 2550 mm
Wysokość 2869 mm
Masa całkowita 18000 kg
Układ drzwi 2-2-2
Liczba drzwi 3
Szerokość drzwi 1250 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 340 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 340 mm
Ilość miejsc ogółem 106
Ilość miejsc siedzących 29
Silnik Mercedes OM 906 hLA
Moc silnika 285 KM
Skrzynia biegów Voith D854.3
Ilość biegów 4
Typ automatyczna
Kabina Zamykana, pełna
Drzwi Pneumatycznie otwierane do środka
Sekwencja otwierania Bez sygnału ostrzegawczego
Sekwencja zamykania Sygnał ostrzegawczy z jednoczesnym zamykaniem drzwi
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter