Mercedes Citaro (seria C2)

W 2011 roku, w sześć lat po ostatniej modernizacji, wprowadzono kolejne zmiany w modelu Citaro. Nowa wersja oznaczona już jako „Citaro C2” otrzymała istotne zmiany w konstrukcji. Wprowadzono specjalną wersję klatki pochłaniającą energię podczas czołowego zderzenia, a także usztywniono konstrukcję szkieletu pojazdu. Zmieniono również stylizację pojazdu, nawiązując do produkowanych przez Mercedesa, pojazdów ciężarowych. Szczególnie zwracająca uwagę jest linia boczna tych pojazdów, która otrzymała ozdobne przetłoczenia.

Nowy Mercedes Citaro C2 wewnątrz niewiele się zmienił w porównaniu do poprzednika – różnica polega głównie na zastosowaniu jaśniejszych kolorów wnętrza. W kabinie kierowcy zastosowano nowy kokpit, z bardziej czytelną i ergonomiczną deską rozdzielczą. Nowością jest również elektroniczny program stabilizacji jazdy ESP. Zastosowano przyjazne dla środowiska silniki wysokoprężne wykorzystujące technologię BlueTec, spełniające normy emisji spalin Euro V i EEV.

Wraz z wejściem w życie restrykcyjnych norm spalania Euro 6, zmieniona została nieco zabudowa silnika, poprzez podniesienie podestów siedzeń na tylnym zwisie pojazdu. Układ foteli jest zbliżony do serii z lat 2008-2009. Usunięto 2 fotele dając dużą przestrzeń dla osób stojących, wózków dziecięcych, oraz dla wózka inwalidzkiego.

Pojazdy napędzają rzędowe sześciocylindrowe jednostki wysokoprężne OM 936 o pojemności skokowej 7,7dm³ o mocy 354 KM, spełniające normy spalania Euro 6, sprzężone z 4-biegowymi automatycznymi skrzyniami biegów Voith DIWA 6. Pojazdy wyposażone są w system informacji pasażerskiej SiMS – wyświetlacze wewnętrzne i zewnętrzne, monitoring wnętrza, układ poziomujący ECAS, systemy wspomagania układu hamulcowego: ABS, EBS, ASR, hamulec postojowy, retarder. Autobusy te posiadają 29 miejsc siedzących a łącznie na pokładzie może podróżować 105 pasażerów.

Tych 20 dzierżawionych przez MPK pojazdów, jest wyposażonych w pełną klimatyzację wnętrza, system antypożarowy, gniazda USB, oraz moduł rekuperacyjny, który magazynuje energię elektryczną przy hamowaniu. W kabinie zamontowano nowy, zintegrowany autokomputer SiMS SIL 2.0, który dzięki funkcji podglądu z kamer zamontowanych w pojeździe, zastępuje dotychczas stosowane osobne urządzenia sterujące – systemem informacji pasażerskiej, oraz monitoringu. Sterowanie urządzeniem ułatwia zastosowany w nim ekran dotykowy. Pojazdy te są przystosowane do samodzielnego otwierania drzwi na przystankach przez pasażerów. W kabinie kierowcy, kierujący mogą skorzystać z lodówki do chłodzenia napojów.

Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews
Zdjęcia wnętrz autobusów w Fotogalerii Transportnews

 

Producent Mercedes
Premiera 2011
Miejsce produkcji Mannheim, Niemcy
Podobne MAN Lion’s City (A37), Solaris Urbino 12 III
Poprzednik Mercedes Citaro
Typ autobusu Niskopodłogowy autobus solo klasy MAXI
Długość 12135 mm
Szerokość 2550 mm
Wysokość 3120 mm (łącznie z klimatyzacją)
Masa całkowita 19000 kg
Układ drzwi 2-2-2
Liczba drzwi 3
Szerokość drzwi 1250 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 320 mm
Ilość miejsc ogółem 105
Ilość miejsc siedzących 27
Ilość miejsc z poziomu niskiej podłogi 8
Silnik Mercedes OM 936 h, Blutec
Moc 354 KM
Normy spalania Euro 6
Skrzynia biegów Voith DIWA 6
Ilość biegów 4
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, pełna
Drzwi Pneumatycznie otwierane do środka
Sekwencja otwierania Bez sygnału ostrzegawczego
Sekwencja zamykania 3-krotny sygnał ostrzegawczy i zamykanie drzwi
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter