Mercedes Citaro G

Mercedes Citaro w wersji solo oraz przegubowej (Citaro G) zadebiutował w roku 2005, zastępując model pierwszej generacji, produkowany w prawie niezmienionej formie od 1997 roku. Nowa wersja otrzymała odświeżoną stylistykę ściany czołowej, oraz tylnej, identyczną jak w wersji niskowejściowej, zaprezentowanej już jesienią 2005 roku. Tak jak w poprzedniku, Citaro wyróżnia się nadokiennymi panelami bocznymi, pomalowanymi na czarno, sięgającymi krawędzi dachu i szybie przedniej zachodzącej przy krawędziach na kształt litery U. Zmiany stylistyczne objęły przetłoczenia przy reflektorach, a także sam kształt kierunkowskazów. Ze zmian we wnętrzu, należy wspomnieć bardziej łagodny kształt podsufitki i kilka kosmetycznych poprawek.

Autobusy Citaro G, eksploatowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu, są niskopodłogowe, a we wszystkich wejściach nie ma żadnych schodków pośrednich. W autobusach tych zastosowano sześciocylindrowe silniki Mercedes OM457 hLA o pojemności 12dm³ i mocy 360 koni mechanicznych. Moc przekazywana jest na koła przez czterostopniową, automatyczną skrzynię biegów Voith.

We wrocławskich egzemplarzach tego modelu pojawił się system informacji pasażerskiej firmy PIXEL z Bydgoszczy. Zrezygnowano z montażu prowadnic na boczne tablice z kolejnymi przystankami, a zamiast tego, za pierwszymi drzwiami zamontowano wyświetlacz LCD pokazujący numer linii, kierunek docelowy oraz kolejne przystanki. Pomyślano także o osobach słabo i niedowidzących, na zewnątrz pojazdu, po otwarciu drzwi na przystanku można usłyszeć, na jakiej linii kursuje dany autobus i jego kierunek jazdy. Niestety system ten po 9 latach eksploatacji  autobusów Citaro w MPK, głosowa informacja o numerze linii i kierunku jazdy nie jest wygłaszana na zewnątrz pojazdu, lecz wewnątrz.

Autobusy te, podobnie jak ich krótsze, dwunastometrowe odpowiedniki, posiadają w pełni zamkniętą kabinę kierowcy. Nie jest ona co prawda zbyt estetyczna, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Szybę giętą typu pleksi przymocowano do obramowania wykonanego z aluminium i malowanego proszkowo na żółty kolor. Takie rozwiązanie kabiny ogranicza niestety kierowcy pole widzenia z prawej strony.

Mercedesy Citaro G nie mają siedzeń na przeciwko wieży silnika – w ich miejscu została umieszczona „półka na bagaże”. Ze względu na blokowanie przez nią ostatnich drzwi w pierwszych dniach kursowania, w niektórych egzemplarzach zostały one zdemontowane.
Autobusy te są pierwszymi autobusami w MPK, które spełniają normy spalania Euro 5. Autobusy od nowości przydzielone były na zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej.

 

Z początkiem 2011 roku zaczęto w tych autobusach montować bezgotówkowe automaty biletowe UrbanCard. Płatność w nich dokonywana była wyłącznie za pomocą kart płatniczych.

Zdjęcia wnętrz autobusów
Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews

Producent Mercedes
Premiera 2006
Miejsce produkcji Mannheim, Niemcy
Podobne Volvo 7700A, MAN Lion’s City G
Typ autobusu Niskopodłogowy autobus przegubowy klasy MEGA
Długość 17940 mm
Szerokość 2550 mm
Wysokość 3009 mm
Masa całkowita 28000 kg
Układ drzwi 2-2-2-2
Liczba drzwi 4
Szerokość drzwi 1250 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 340 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 340 mm
Wysokość podłogi w 4 drzwiach 340 mm
Ilość miejsc ogółem 160
Ilość miejsc siedzących 42
Silnik Mercedes OM 457 hLA, BlueTec
Moc 360 KM
Skrzynia biegów Voith
Ilość biegów 4
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, pełna
Drzwi Pneumatycznie otwierane do środka
Sekwencja otwierania Bez sygnału ostrzegawczego
Sekwencja zamykania Sygnał ostrzegawczy z jednoczesnym zamykaniem drzwi
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter