Mercedes Citaro G (seria C2)

W 2011 roku, w sześć lat po ostatniej modernizacji, wprowadzono kolejne zmiany w modelu Citaro G. Nowa wersja oznaczona już jako “Citaro G C2” otrzymała istotne zmiany w konstrukcji. Wprowadzono specjalną wersję klatki pochłaniającą energię podczas czołowego zderzenia, a także usztywniono konstrukcję szkieletu pojazdu. Zmieniono również stylizację pojazdu, nawiązując do produkowanych przez Mercedesa, pojazdów ciężarowych. Szczególnie zwracająca uwagę jest linia boczna tych pojazdów, która otrzymała ozdobne przetłoczenia.

Nowy Mercedes Citaro G C2 wewnątrz niewiele się zmienił w porównaniu do poprzednika – różnica polega głównie na zastosowaniu jaśniejszych kolorów wnętrza. W kabinie kierowcy zastosowano nowy kokpit, z bardziej czytelną i ergonomiczną deską rozdzielczą. Nowością jest również elektroniczny program stabilizacji jazdy ESP. Zastosowano przyjazne dla środowiska silniki wysokoprężne OM457 hLA o pojemności skokowej 12dm³, wykorzystujące technologię BlueTec, spełniające normy emisji spalin Euro V i EEV.

Wrocław eksploatuje dwie odmiany modelu Citaro G C2. W grudniu 2012 roku, oraz pod koniec kwietnia 2013 roku MPK Wrocław wypożyczyło z powodu braków taborowych srebrny egzemplarz testowy tego modelu z roku 2011. Różnił się od dotychczas eksploatowanych Mercedesów przede wszystkim kolorem, ale też konstrukcją nadwozia i zmienionym wyglądem. Różnice są też wewnątrz pojazdu od takich drobiazgów, jak umiejscowienie tablic LCD, kolorystyka poręczy i plastików. To jeden z pierwszych egzemplarzy w których zastosowano dwusekcyjne diodowe wyświetlacze kierunkowe, pozwalające wyświetlać nr linii w dowolnym kolorze, wyświetlacz boczny nr linii o wyższej jasności świecenia, oraz srebrny kolor poręczy. Autobus charakteryzuje się mniejszą liczbą siedzeń dostępnych z niskiej podłogi (12, wobec 19 w Citaro G z lat 2008-2009). Pojazd docelowo został zakupiony przez wrocławskie MPK i otrzymał on nr 8342.

16.09.2017, Wrocław. zajezdnia Borek. 16.09.2017, Wrocław. zajezdnia Borek.

Druga odmiana to seria wyprodukowana po zmianach dotyczących wprowadzenia restrykcyjnych norm spalania Euro 6. Zmieniona została nieco zabudowa silnika, poprzez podniesienie podestów siedzeń na tylnym zwisie pojazdu. Układ foteli w członie A został zbliżony do serii z lat 2008-2009. Usunięto 2 fotele dając dużą przestrzeń dla osób stojących, wózków dziecięcych, oraz dla wózka inwalidzkiego. W członie B układ siedzeń pozostał niezmieniony w porównaniu do egzemplarza testowego z 2011r. (8342 – przyp. red.)

Pojazdy napędzają mniejsze rzędowe sześciocylindrowe jednostki wysokoprężne OM 470 o pojemności skokowej 10,7dm³ o mocy 394 KM, spełniające normy spalania Euro 6, sprzężone z 4-biegowymi automatycznymi skrzyniami biegów Voith DIWA 6. Pojazdy wyposażone są w system informacji pasażerskiej SiMS – wyświetlacze wewnętrzne i zewnętrzne, monitoring wnętrza, układ poziomujący ECAS, systemy wspomagania układu hamulcowego: ABS, EBS, ASR, hamulec postojowy, retarder. Autobusy te posiadają 39 miejsc siedzących a łącznie na pokładzie może podróżować 155 pasażerów.

Tych 40 dzierżawionych przez MPK pojazdów, jest wyposażonych w pełną klimatyzację wnętrza, system antypożarowy, gniazda USB, oraz moduł rekuperacyjny, który magazynuje energię elektryczną przy hamowaniu. W kabinie zamontowano nowy, zintegrowany autokomputer SiMS SIL 2.0, który dzięki funkcji podglądu z kamer zamontowanych w pojeździe, zastępuje dotychczas stosowane osobne urządzenia sterujące – systemem informacji pasażerskiej, oraz monitoringu. Sterowanie urządzeniem ułatwia zastosowany w nim ekran dotykowy. Pojazdy te są przystosowane do samodzielnego otwierania drzwi na przystankach przez pasażerów. W kabinie kierowcy, kierujący mogą skorzystać z lodówki do chłodzenia napojów.

Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews
Zdjęcia wnętrz autobusów w Fotogalerii Transportnews

Producent Mercedes
Premiera 2011
Miejsce produkcji Mannheim, Niemcy
Podobne Solaris Urbino 18 III, Autosan Sancity 18LF, MAN Lion’s City G
Poprzednik Mercedes Citaro G
Typ autobusu Niskopodłogowy autobus przegubowy klasy MEGA
Długość 18125 mm
Szerokość 2550 mm
Wysokość 3120 mm (łącznie z klimatyzacją)
Masa całkowita 29000 kg
Układ drzwi 2-2-2-2
Liczba drzwi 4
Szerokość drzwi 1250 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 4 drzwiach 320 mm
Ilość miejsc ogółem 155
Ilość miejsc siedzących 37 39
Ilość miejsc z poziomu niskiej podłogi 12 13
Silnik Mercedes OM 457 hLA, BlueTec Mercedes OM470, Blutec
Moc 360 KM 394 KM
Normy spalania EEV Euro 6
Skrzynia biegów ZF Ecolife Voith DIWA 6
Ilość biegów 6 4
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, pełna
Drzwi Pneumatycznie otwierane do środka
Sekwencja otwierania Bez sygnału ostrzegawczego
Sekwencja zamykania 2-krotny sygnał ostrzegawczy i zamykanie drzwi 3-krotny sygnał ostrzegawczy i zamykanie drzwi
Seria 2011 (8342) 2018 (84xx-)
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter