Autosan Wetlina City

fot. Wojciech Dembski.W 2007 roku Autosan zaprezentował następcę modelu H7 Solina City. Choć wciąż konstrukcyjnie oparty na podwoziu ciężarowego Mercedesa Vario, był nieco większy od poprzednika i miał lepsze rozplanowanie wnętrza.

Nowy model był dłuższy od poprzednika H7-20MB Solina City o 265 mm. Zmienił się nieco wygląd pojazdu, który od teraz przypominał konkurencyjnego Auwärtera Teamstar City, również zresztą budowanego na podwoziu Vario. Wetlina City w założeniu była następcą modelu Solina City, jednak przez pewien czas były one produkowane równolegle.

Konstrukcja pojazdu oparta jest na ramie podłużnicowo-kratownicowej współpracującej ze szkieletem nadwozia wykonanym z rur stalowych kwadratowych i prostokątnych łączonych za pomocą spawania. Boczne poszycie zewnętrzne wykonane jest z blachy chromoniklowej i tworzyw sztucznych klejonych do szkieletu. Ściany przednia, tylna i dach wykonane są z tworzyw sztucznych.

Wnętrze pojazdu przystosowano do przewozu 41 osób, z czego 15 na miejscach siedzących i 2 rozkładanych, dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Do napędu zastosowano 4-cylindrowy rzędowy wysokoprężny silnik Mercedes Benz OM904LA o pojemności skokowej 4,2 dm³ o mocy 177 KM. Zblokowany on został z 6-biegową manualną skrzynią biegów ZF S5-42. Niska podłoga w tym autobusie, tak jak w poprzedniku, znajduje się nie w pierwszych, lecz w ostatnich drzwiach.

We Wrocławiu autobus te pojawił się od soboty 22 listopada 2008r., za sprawą przewoźnika Sevibus, który od tego dnia, wspólnie z BUS Marco Polo Wratislavia 1992 rozpoczęli obsługę linii międzygminnych Gminy Kobierzyce. W 2010r. jedyny egzemplarz w Sevibusie (nr inw. 280) pojawiał się jako pojazd zastępczy na liniach strefowych Gminy Długołęka. Od nowego kontraktu w Kobierzycach w 2013r., do 2017r. BUS Marco Polo Wratislavia 1992 obsługiwało linie autobusowe nowym egzemplarzem tego modelu.

Od kwietnia 2013r. autobusy tego typu przestały obsługiwać komunikację miejską we Wrocławiu.

Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews

wrocławskie forum komunikacyjne

twitter