SOR BN12

SOR BN12 to niskowejściowy model autobusu miejskiego produkowanego przez SOR Libchavy od 2004r.

Konstrukcja pojazdu jest swoistym kompromisem mającym łączyć zalety autobusu niskopodłogowego i wysokopodłogowego – tylna część pojazdu jest zbieżna z rodziną modelu podmiejskiego C, zaś przednia część pojazdu jest o wiele niższa, co sprawia wrażenie, jakby autobus został wygięty w połowie długości.

Wersja BN12 została przeznaczona do obsługi linii miejskich, istnieje jednak też odmiana podmiejska – CN12.  Z zewnątrz oba typy nie różnią się od siebie zbyt specjalnie, różnice tkwią wewnątrz – wersja miejska posiada mniej miejsc siedzących i wyposażona jest skrzynię biegów o mniejszej liczbie przełożeń, zazwyczaj także w wersji automatycznej, również standardowo oferowany silnik jest nieco słabszy od wersji montowanej w podmiejskim odpowiedniku, choć oczywiście dokładna specyfikacja zależy głównie od oczekiwań zamawiającego.

  

Szkielet podwozia i nadwozia zostało wykonane ze stalowych nierdzewnych profili zamkniętych, pas boczny ze blachy nierdzewnej, ściany przednia i tylna z tworzyw sztucznych – wklejane do szkieletu. Drzwi w autobusie otwierają się na zewnątrz, zastosowano w nich system zapobiegający przytrzaśnięciu pasażerów.

Podłoga wewnątrz pojazdu znajduje się na wysokości ok. 320-340 mm nad poziomem jezdni, jest płaska do dwuskrzydłowych drzwi pasażerskich. Między częścią wysokopodłogową, a niskopodłogową znajduje się schodek pośredni.

Podłoga wewnątrz autobusu jest płaska do tylnej krawędzi dwuskrzydłowych drzwi pasażerskich, gdzie pojawia się próg o wysokości 240 mm i podwyższenie aż do tylnej części pojazdu. Przednia szyba panoramiczna została osadzona w uszczelce, pozostałe boczne – wklejane do szkieletu nadwozia. W pojazdach BN 12 zastosowano przednią oś portalową produkowaną przez SOR Libchavy, oraz tradycyjną oś napędową firmy DANA.

W 2010r. model BN12, wraz z siostrzanym CN12 przeszedł face-lifting. Zmiany miały charakter głównie kosmetyczny, zmieniono lampy przednie i tylnie, oraz nieco zmodyfikowano wygląd przedniego panelu z tworzyw sztucznych.

Zadowalające wyniki testów modelu BN12 u ajentów wrocławskiej komunikacji miejskiej nie przełożyły się jednak na ilość zamówień, przynajmniej jeśli chodzi o ten konkretny model. Do niedawna tylko DLA posiadało jedną sztukę tego autobusu, większym zainteresowaniem cieszy się podmiejska wersja CN12 – głównie z racji tego, że przetargi we Wrocławiu rozpisuje się głównie na linie strefowe. W połowie sierpnia 2012r. do Sevibusa dotarły trzy egzemplarze modelu BN12.

Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews

Producent SOR Libchavy
Premiera 2004
Miejsce produkcji Czechy
Typ autobusu Niskowejściowy członowy klasy MAXI
Podobne Mercedes Citaro LE, Iveco Crossway 12LE
Pokrewne SOR CN 12
Długość 11790 mm
Szerokość 2525 mm
Wysokość 2950 mm
Masa własna 8750 kg
Masa całkowita 16500 kg
Układ drzwi 1-2-2
Liczba drzwi 3
Szerokość drzwi 810/1210/1210 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 340 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 800 mm
Ilość miejsc ogółem 111
Ilość miejsc siedzących 27
Silnik Iveco Trecor F4AE3682E
Moc 264 KM
Normy spalania Euro 5
Skrzynia biegów Allison T280R
Ilość biegów 6
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, półotwarta
Drzwi Pneumatycznie otwierane na zewnątrz
Sekwencja otwierania Otwieranie bez sygnału ostrzegawczego
Sekwencja zamykania Sygnał ostrzegawczy z jednoczesnym zamykaniem drzwi

Zakres numeracyjny:

#1101 (Dolnośląskie Linie Autobusowe, od 2010r., barwy firmowe przewoźnika)
#1014-1016 (Sevibus, od 2012r., barwy jednolite białe)

wrocławskie forum komunikacyjne

twitter