Mercedes Citaro K

W 2006 roku na targach IAA w Hanowerze zaprezentowano nową odmianę Citaro II generacji w wersji dziesięciometrowej. Stylistyką nie różni się on od wersji niskowejściowej, zaprezentowanej już jesienią 2005 roku. Citaro K wyróżnia się nadokiennymi panelami bocznymi, pomalowanymi na czarno, sięgającymi krawędzi dachu i szybie przedniej zachodzącej przy krawędziach na kształt litery U.

  

Mercedes Citaro K testowany pod koniec kwietnia 2008 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu, jest autobusem niskopodłogowym bez stopni pośrednich we wszystkich drzwiach. Nie oznacza to jednak, że autobus nie ma w środku dodatkowych podwyższeń. W okolicach tylnego nadkola, podłoga została jednak podwyższona o kilkanaście centymetrów.

Testowany pojazd pojawił się pod koniec kwietnia we Wrocławskim MPK w celu prezentacji i próbnej eksploatacji liniowej przed dostarczeniem pierwszej partii zamówionej setki Mercedesów Citaro i Citaro G II generacji. Co prawda, MPK nigdy nie zamówiło krótszej wersji K tego modelu, jednak testy pozwoliły na bliższy kontakt z II generacją rodziny Citaro. Parę tygodni później Evobus wysłało do Wrocławia kilka innych autobusów testowych już o dłuższym nadwoziu, niż prezentowany dziesięciometrowiec.

W testowanym autobusie zastosowano sześciocylindrowy silnik Mercedes OM 906 hLA o pojemności 6,4dm3 i mocy 286 koni mechanicznych. Moc przekazywana jest na koła przez automatyczną skrzynię biegów ZF. W wyposażeniu wnętrza znalazł się system informacji pasażerskiej PIXEL w pełni zgodny z użytkowanymi do tej pory przez miejskiego przewoźnika. Czyli obejmujący sterownik KPP-2 odpowiadający za wyświetlanie numeru linii i kierunku na wyświetlaczach: zewnętrznych i jednym wewnętrznym, oraz głosowej informacji o najbliższym przystanku. Testowy egzemplarz posiadał kabinę typu pół otwartego, drzwi otwierane pneumatycznie z dźwiękowym ostrzeżeniem przed i w trakcie zamykania drzwi. Takie rozwiązanie wydłużało czas wymiany pasażerów i wystawiało ich cierpliwość na próbę. Na wyposażeniu zabrakło natomiast klimatyzacji wnętrza.

Autobus stacjonował na zajezdni VII Grabiszyńskiej.

Producent Mercedes
Premiera Targi IAA Hanower 2006 (Niemcy)
Miejsce produkcji Mannheim, Niemcy
Podobne MAN Lion’s City M, Solaris Urbino 10, Jelcz M101 Salus
Pokrewne Mercedes Citaro
Poprzednik Mercedes O405NK
Typ autobusu Niskopodłogowy solo typu MIDI
Długość 10503 mm
Szerokość 2550 mm
Wysokość 3076 mm
Masa całkowita 10000 kg
Układ drzwi 2-2-0
Liczba drzwi 2
Szerokość drzwi 1250 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 340 mm
Ilość miejsc ogółem 85
Ilość miejsc siedzących 29
Silnik Mercedes OM 906 hLA
Moc 286 KM
Skrzynia biegów ZF 5 HP 502
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, półotwarta
Drzwi Pneumatycznie otwierane do środka
Sekwencja otwierania Sygnał dźwiękowy i otwarcie drzwi
Sekwencja zamykania Sygnał ostrzegawczy z jednoczesnym zamykaniem drzwi
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter