Solbus Solcity SM12

fot. TransportnewsW 2001 roku, na gruzach dawnego KZNS (Kujawskiego Zakładu Napraw Samochodów) w Solcu Kujawskim, powstała Fabryka Autobusów Solbus. Mały zakład, który dotychczas zajmował się remontami autobusów głównie marki Ikarus, rozpoczął produkcję autobusów na licencji czeskiego SOR-a.

Pierwsze modele oferowane przez Solbusa, to były autobusy międzymiastowe oparte na bazie SOR-a C9,5 i C10,5. Współpraca z SOR-em początkowo przebiegała pomyślnie, Solbus do 2005 roku był przedstawicielem czeskiej marki w Polsce. Wdrożenie kolejnego modelu spowodowało konflikt na linii SOR – F.A. Solbus. SOR stwierdził, iż polski producent narusza zapisy umowy licencyjnej. W efekcie, strona czeska postanowiła w marcu 2006 r. wypowiedzieć umowę.

Upadłość ZS Jelcz stała się impulsem dla soleckiej fabryki do wejścia na rynek autobusów miejskich. W czerwcu 2008 roku zaprezentowany został niskopodłogowy model Solbus Solcity SM12. Autobus miał swoją premierę we wrześniu na targach IAA w Hannowerze, oraz w październiku na targach Transexpo w Kielcach.

Projekt autobusu wykonała Grupa inżynierska DOT3D z Czerwonaka we współpracy z firmą designerską, która wcześniej opracowała wygląd autobusów Solaris. Ta sama firma później opracowała także wygląd nowej rodziny autobusów miejskich Autosan Sancity.

Konstrukcja pojazdu oparta jest na kratownicowej ramie przestrzennej współpracującej ze szkieletem nadwozia wykonanym z rur o przekroju kwadratowym i prostokątnym łączonych za pomocą spawania. Cały szkielet nadwozia budowany jest ze stali o podwyższonej odporności na korozję. Boczne poszycie zewnętrzne wykonane jest ze stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych klejonych do szkieletu. Okna są również wklejane do nadwozia. Ściany przednia, tylna i dach wykonane są z tworzyw sztucznych.

Do napędu zastosowano rzędowy sześciocylindrowy silnik wysokoprężny Cummins ISB6.7EV 285B o mocy maksymalnej 209 kW (285 KM) osiąganej przy 2300 obr/min. Jednostka napędowa współpracuje z automatyczną skrzynią biegów Voith Diwa 5 D854.5., która zblokowana jest ze zwalniaczem (retarderem). Producent przewidział również zastosowanie jednostek na sprężony gaz ziemny (CNG), ciekły gaz ziemny (LNG). Powstała również przegubowa wersja tego pojazdu.

22.01.2013, Wrocław, Podwale. Solbus na linii 900P. fot. Stefan Kopcza. fot. Transportnews

Producent – Fabryka Autobusów Solbus, z powodu braku zamówień i konkurencji ze strony Solarisa, Autosana, oraz innych wiodących producentów autobusów, ogłosił upadłość w 2010 roku. Autobusy tej marki nadal jednak są produkowane przez firmę Lider Trading, w konsorcjum z powiązanymi kapitałowo firmami.

Solbus Solcity SM12 pojawił się we Wrocławiu za sprawą Dolnośląskich Linii Autobusowych, które wypożyczyło testowy egzemplarz w grudniu 2012r. Autobus regularnie obsługiwał komunikację strefową w gminie Miękinia do 2014 roku.

Producent: FA Solbus/Lider Trading
Premiera: 2008
Miejsce produkcji: Solec Kujawski, Polska
Podobne: Autosan Sancity 12LFSolaris Urbino 12 III
Typ autobusu: Niskopodłogowy autobus klasy MAXI
Długość: 12000 mm
Szerokość: 2550 mm
Wysokość: 2900 mm
Masa własna: 9900 kg
Masa całkowita: 18000 kg
Układ drzwi: 2-2-2
Liczba drzwi: 3
Szerokość drzwi: 1430 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 320 mm
Ilość miejsc ogółem 105
Ilość miejsc siedzących 33
Silnik Cummins ISB6.7EV 285B
Moc 285KM
Skrzynia biegów Voith Diwa 5 D854.5
Ilość biegów 4
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, półotwarta
Drzwi Pneumatycznie otwierane do środka
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter