Newag Impuls 45WE

Newag Impuls 45WE. fot. Transportnews45WE „Impuls” to pięcioczłonowy pociąg typu EZT (elektryczny zespół trakcyjny), produkowany od 2014 roku przez nowosądecki NEWAG i w pełni zgodny z wymaganiami TSI.

Pudła członów zostały wykonane ze spawanej stali o podwyższonej odporności na korozję, zaś ściany czołowe – z laminatu poliestrowo-szklanego. Okna boczne montowane są na uszczelkach. Szyby czołowe i boczne kabiny, oraz szyby drzwi są wklejane.

Pojazd jest wsparty na 6 wózkach z podwójnym usprężynowaniem. Skrajne wózki są wózkami napędowymi wyposażonymi w cztery silniki asynchroniczne TSA o mocy 500kW każdy. Pozostałe wózki to wózki toczne typu Jacobsa, oparte na końcach dwóch członów. Pojazd jest wyposażony w 6 par drzwi (na stronę) odskokowo-przesuwnych i na prawie całej długości jest niskopodłogowy – tj. podłoga w wejściach znajduje się na wysokości 76 cm nad główką szyny, co odpowiada wysokości standardowej wysokości peronów zmodernizowanych stacji. Na stacjach z peronami niższymi od standardowych, istnieje możliwość elektrycznego wysunięcia schodków ułatwiających wsiadanie i wysiadanie.

45WE w porównaniu do pozostałych jednostek z rodziny „Impuls” zamówionych przez Koleje Dolnośląskie, wyróżniają się odmiennym układem siedzeń. W większości członów siedzenia ustawione są jeden za drugim, jedynie w członie środkowym oraz na podwyższeniach w członach skrajnych zastosowano siedzenia w układzie 2+2 (czórki) – po dwa siedzenia w obu kierunkach ustawione naprzeciw siebie. W członie skrajnym znajdują się toalety – w jednym jest ona przystosowana wg wymagań TSI PRM.  W przedsionkach znajdują się też dodatkowe składane siedzenia i oparcia na kolumnie drzwiowej.

Jednostki te wyposażone są w system ERTMS / ETCS poziomu 2, czeskie urządzenia bezpieczeństwa i radiołączności, dzięki temu zostały one dopuszczone do wjazdu na teren Czech. Fotele pasażerskie mają regulowane oparcie, pod którymi znajdują się gniazdka zasilania 230V, oraz porty USB do ładowania m.in. telefonów i tabletów.

Koleje Dolnośląskie zamówiło łącznie 11 takich pociągów (45WE-019-029). Na pokładzie znajduje się 249 miejsc siedzących, podjazdy i windy dla wózków inwalidzkich, system audio-wizualnej informacji pasażerskiej, bezprzewodowa sieć WiFi, monitory LCD, stojaki rowerowe, system przeciwpożarowy, automaty do sprzedaży biletów, monitoring.

Zdjęcia pociągów w Fotogalerii Transportnews

Producent Newag SA
Premiera 2014
Pokrewne Newag Impuls 35WE, Newag Impuls 31WE
Podobne Stadler FLIRT
Liczba członów 5
Długość (ze zderzakami) 90 400 mm
Szerokość 2895 mm
Wysokość
(ze złożonymi pantografami)
4172 mm
Masa brutto 202 t
Typ wózków Bo’2’2’2’2’Bo’
Liczba drzwi (na stronę) 6
Układ drzwi 1-1-2-1-1
Szerokość drzwi 1400 mm
Wysokość podłogi w drzwiach w skrajnych członach
(mm nad główką szyny)
760 mm
Wysokość podłogi w drzwiach w pozostałych członach
(mm nad główką szyny)
760 mm
Ilość miejsc ogółem 544
Ilość miejsc siedzących 249
Ilość kabin 2
Szerokość toru 1435 mm
Silnik TMF 59-39-4
Liczba silników 4
Łączna moc 2000 kW (4x 500kW)
Hamulce KE (PN, EP i ED)
Prędkość konstrukcyjna 176 km/h
Maksymalna prędkość eksploatacyjna 160 km/h
Cena w zamówieniu (za szt.) 19 700 000 zł
Lata realizacji 2017-2017
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter