Moderus Beta MF19AC

Moderus Beta MF19AC to trójczłonowy, przegubowy, częściowo-niskopodłogowy tramwaj oparty na konstrukcji modelu Alfa. Ten zaś został oparty na bazie wagonu 105Na, który produkowany był w latach 1979-1992. Tramwaj produkowany jest w Poznaniu w firmie Modertrans, będącej spółką-córką MPK Poznań.

Wersja dla Wrocławia (MF19AC) jest rozwojową wersją konstrukcji MF02AC, która eksploatowana jest w MPK Poznań. Wersja bazowa – czyli MF02AC została opracowana w 2010r. przez Modertrans wspólnie z firmą Enika. W założeniach miał to być trójczłonowy tramwaj przegubowy z obniżoną podłogą w członie środkowym (ok. 20% niskiej podłogi). W latach 2011-2014 firma Modertrans na podstawie tej dokumentacji wyprodukowała 23 wagony tego typu dla poznańskiego przewoźnika.

Konstrukcję bazową stanowią skrajne człony z modelu Alfa, które wzorowano na konstrukcji przestarzałego wagonu 105Na, w środku znajduje się podwieszony niskopodłogowy człon a wewnątrz znajdują się dwa schodki pośrednie prowadzące do wysokopodłogowej części wagonu.

Bardzo podobną konstrukcją do Moderusa Beta jest tramwaj Protram 205WrAs. On również jest trójczłonowym, przegubowym, częściowo-niskopodłogowym tramwajem o niewielkim udziale niskiej podłogi. On także wywodzi się z wagonu typu 105Na, choć nie jest oparty bezpośrednio na jego konstrukcji, lecz jest na nim wzorowany.

Te przegubowe tramwaje posiadają niskopodłogowy człon środkowy, który umożliwia podróż osobom na wózkach inwalidzkich i podróż dzieciom w wózkach dziecięcych. Zastosowano w nich układ wentylacji wymuszonej, wraz z ogrzewaniem. Wagony wyposażono w pełną klimatyzację wnętrza, system audiowizualnej informacji pasażerskiej SiMS wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, siedzenia Ster MX z tapicerką Kneitz z wytłoczonymi wzorami; przedni wyświetlacz umożliwiający wyświetlanie nr linii w dowolnym kolorze. Prócz tego zastosowano w nim m.in. system ostrzegania o przeszkodach na drodze tramwaju; system zapachowy, oraz ładowarki USB. Jest to też drugi typ tramwaju we Wrocławiu, który otrzymał nowy lakier – granatowy metalik Suzuki P587.

Tramwaje posiadają energooszczędną aparaturę elektryczną z silnikami prądu przemiennego, która umożliwia odzysk energii przy hamowaniu, która przekazywana jest do sieci trakcyjnej. Każdy z wagonów Moderus Beta ma ponad 28 metrów długości, 2,35 m szerokości i 3,35 m wysokości. Ogółem tramwaj może zabrać na pokład 214 pasażerów, z czego 40 z nich, na miejscach siedzących. Niestety zaledwie 2 siedzenia na cały wagon są dostępne z poziomu niskiej podłogi.

Moderusy Beta MF19AC zostały zakupione w 2015r., dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Pojedynczy wagon kosztował 4 612 500 zł brutto.

  

Tramwaje tego typu są uznawane za przestarzałe. Jest to spowodowane tym, że ich konstrukcja wywodzi się z w pełni wysokopodłogowych wagonów typu 105Na. Chorzowski Konstal produkował podobne tramwaje – typu 114Na w roku 1997. Był to również trójczłonowy, przegubowy, częściowo-niskopodłogowy tramwaj z niewielkim udziałem niskiej podłogi. Największymi różnicami, oprócz wyglądu, było rozmieszczenie wózków i konstrukcja przegubów. Konstal 114Na posiadał wózki pod przegubami, podczas gdy Protram 205WrAs, jak i Moderus Beta MF19AC, miały środkowy człon podwieszany, inna też była technologia konstrukcji pudła. Ponadto chorzowski Konstal już rok później, w 1998 przedstawił tramwaj 116N – o jeszcze większym udziale niskiej podłogi, który wynosił 61%. Okres produkcji tego typu tramwajów, oraz występowanie we flocie MPK Wrocław, tramwajów o dużo większym udziale niskiej podłogi – jak Škoda 16T i jej dwukierunkowa wersja 19T (65% niskiej podłogi), oraz Pesa Twist (100% niskiej podłogi) powoduje, że Moderus Beta z 25% udziałem niskiej podłogi, wypada na ich tle dość blado.

Tramwaje tego typu stanowią jednak tańszą alternatywę do zakupu w pełni niskopodłogowych wagonów. Choć wrocławski standard wyposażenia Moderusów Beta w takie nowinki jak klimatyzacja, monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, fotokomórki, czy ładowarki USB, oraz możliwość uzyskania dofinansowania na zakup taboru ze środków unijnych powodują, że cena wagonów nie jest już taka niska jakiej można by oczekiwać. Przez to też różnica w cenie do wagonu z większą ilością niskiej podłogi nie jest już taka duża. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że Moderus Beta, (jak i zresztą Protram 205WrAs) mają poważną wadę – wysokość podłogi w skrajnych członach aż 92,5 centymetrów nad poziom główki szyny (wysokość podłogi w wagonach 105Na wynosi 89 cm), co znacząco utrudnia wsiadanie i wymianę pasażerską na przystankach. Trzeba o tym pamiętać, gdyż tramwaj będzie w ciągłej eksploatacji przez co najmniej 20 lat.

Mimo tego, miejski przewoźnik we Wrocławiu postanowił skorzystać z prawa opcji zakupu dodatkowych 16 tramwajów, uwzględnionych w kontrakcie z firmą Modertrans.

Zdjęcia tramwajów w Fotogalerii Transportnews
Zdjęcia wnętrz tramwajów w Fotogalerii Transportnews

Producent: Modertrans Poznań sp. z o.o.
Premiera: 2011
Miejsce produkcji Poznań
Pochodne: Moderus Beta MF02AC, Moderus Beta MF16AC
Podobne: Protram 205WrAs, Konstal 114Na
Typ tramwaju: Trójczłonowy, częściowo-niskopodłogowy
Udział niskiej podłogi: 25%
Długość: 28250 mm
Szerokość: 2354 mm
Wysokość: 3350 mm
Szerokość toru: 1435 mm
Masa całkowita: 40 650 kg
Liczba drzwi: 5
Układ drzwi: 2-2-2-2-2
Ilość kabin: 1
Szerokość drzwi: 1250 mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 925 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 925 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 300/350 mm (wejście/wnętrze)
Wysokość podłogi w 4 drzwiach 925 mm
Wysokość podłogi w 5 drzwiach 925 mm
Ilość miejsc ogółem 214
Ilość miejsc siedzących 40
Ilość miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi 2
Ilość silników 8
Typ silników Asynchroniczne
Moc znamionowa 8x 50 kW
Łączna moc 800 kW
Typ rozruchu Impulsowy
Układ rozruchu Falownik IGBT
Odzysk energii Przy hamowaniu
Hamulce Elektrodynamiczny z rekuperacją energii, tarczowe, szynowe
Przetwornica ?
Typ przetwornicy Statyczna
Nastawnik jazdy Joystick
Typ Ręczny
Ilość pantografów 1
Typ pantografów Stemmann Fb700
Kabina Zamykana, pełna
Klimatyzacja Tak, cała przestrzeń tramwaju i kabina motorniczego
System informacji pasażerskiej (SIP) SiMS

Zakres numeracyjny
#2801-2807
Razem: 7 sztuk

wrocławskie forum komunikacyjne

twitter