Moderus Beta MF19AC

Moderus Beta MF19AC to trójczłonowy, przegubowy, częściowo-niskopodłogowy tramwaj oparty na konstrukcji modelu Alfa. Ten zaś został oparty na bazie wagonu 105Na, który produkowany był w latach 1979-1992. Tramwaj produkowany jest w Poznaniu w firmie Modertrans, będącej spółką-córką MPK Poznań.

Wersja dla Wrocławia (MF19AC) jest rozwojową wersją konstrukcji MF02AC, która eksploatowana jest w MPK Poznań. Wersja bazowa – czyli MF02AC została opracowana w 2010r. przez Modertrans wspólnie z firmą Enika. W założeniach miał to być trójczłonowy tramwaj przegubowy z obniżoną podłogą w członie środkowym (ok. 20% niskiej podłogi). W latach 2011-2014 firma Modertrans na podstawie tej dokumentacji wyprodukowała 23 wagony tego typu dla poznańskiego przewoźnika.

Konstrukcję bazową stanowią skrajne człony z modelu Alfa, które wzorowano na konstrukcji przestarzałego wagonu 105Na, w środku znajduje się podwieszony niskopodłogowy człon a wewnątrz znajdują się dwa schodki pośrednie prowadzące do wysokopodłogowej części wagonu.

Bardzo podobną konstrukcją do Moderusa Beta jest tramwaj Protram 205WrAs. On również jest trójczłonowym, przegubowym, częściowo-niskopodłogowym tramwajem o niewielkim udziale niskiej podłogi. On także wywodzi się z wagonu typu 105Na, choć nie jest oparty bezpośrednio na jego konstrukcji, lecz jest na nim wzorowany.

Te przegubowe tramwaje posiadają niskopodłogowy człon środkowy, który umożliwia podróż osobom na wózkach inwalidzkich i podróż dzieciom w wózkach dziecięcych. Zastosowano w nich układ wentylacji wymuszonej, wraz z ogrzewaniem. Wagony wyposażono w pełną klimatyzację wnętrza, system audiowizualnej informacji pasażerskiej SiMS wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, siedzenia Ster MX z tapicerką Kneitz z wytłoczonymi wzorami; przedni wyświetlacz umożliwiający wyświetlanie nr linii w dowolnym kolorze. Prócz tego zastosowano w nim m.in. system ostrzegania o przeszkodach na drodze tramwaju; system zapachowy, oraz ładowarki USB. Jest to też drugi typ tramwaju we Wrocławiu, który otrzymał nowy lakier – granatowy metalik Suzuki P587.

Tramwaje posiadają energooszczędną aparaturę elektryczną z silnikami prądu przemiennego, która umożliwia odzysk energii przy hamowaniu, która przekazywana jest do sieci trakcyjnej. Każdy z wagonów Moderus Beta ma ponad 28 metrów długości, 2,35 m szerokości i 3,35 m wysokości. Ogółem tramwaj może zabrać na pokład 214 pasażerów, z czego 40 z nich, na miejscach siedzących. Niestety zaledwie 2 siedzenia na cały wagon są dostępne z poziomu niskiej podłogi.

Moderusy Beta MF19AC zostały zakupione w 2015r., dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Pojedynczy wagon kosztował 4 612 500 zł brutto.

  

Tramwaje tego typu są uznawane za przestarzałe. Jest to spowodowane tym, że ich konstrukcja wywodzi się z w pełni wysokopodłogowych wagonów typu 105Na. Chorzowski Konstal produkował podobne tramwaje – typu 114Na w roku 1997. Był to również trójczłonowy, przegubowy, częściowo-niskopodłogowy tramwaj z niewielkim udziałem niskiej podłogi. Największymi różnicami, oprócz wyglądu, było rozmieszczenie wózków i konstrukcja przegubów. Konstal 114Na posiadał wózki pod przegubami, podczas gdy Protram 205WrAs, jak i Moderus Beta MF19AC, miały środkowy człon podwieszany, inna też była technologia konstrukcji pudła. Ponadto chorzowski Konstal już rok później, w 1998 przedstawił tramwaj 116N – o jeszcze większym udziale niskiej podłogi, który wynosił 61%. Okres produkcji tego typu tramwajów, oraz występowanie we flocie MPK Wrocław, tramwajów o dużo większym udziale niskiej podłogi – jak Škoda 16T i jej dwukierunkowa wersja 19T (65% niskiej podłogi), oraz Pesa Twist (100% niskiej podłogi) powoduje, że Moderus Beta z 25% udziałem niskiej podłogi, wypada na ich tle dość blado.

Tramwaje tego typu stanowią jednak tańszą alternatywę do zakupu w pełni niskopodłogowych wagonów. Choć wrocławski standard wyposażenia Moderusów Beta w takie nowinki jak klimatyzacja, monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, fotokomórki, czy ładowarki USB, oraz możliwość uzyskania dofinansowania na zakup taboru ze środków unijnych powodują, że cena wagonów nie jest już taka niska jakiej można by oczekiwać. Przez to też różnica w cenie do wagonu z większą ilością niskiej podłogi nie jest już taka duża. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że Moderus Beta, (jak i zresztą Protram 205WrAs) mają poważną wadę – wysokość podłogi w skrajnych członach aż 92,5 centymetrów nad poziom główki szyny (wysokość podłogi w wagonach 105Na wynosi 89 cm), co znacząco utrudnia wsiadanie i wymianę pasażerską na przystankach. Trzeba o tym pamiętać, gdyż tramwaj będzie w ciągłej eksploatacji przez co najmniej 20 lat.

Mimo tego, miejski przewoźnik we Wrocławiu postanowił skorzystać z prawa opcji zakupu dodatkowych 16 tramwajów, uwzględnionych w kontrakcie z firmą Modertrans.

Zdjęcia tramwajów w Fotogalerii Transportnews
Zdjęcia wnętrz tramwajów w Fotogalerii Transportnews

Producent
Modertrans Poznań sp. z o.o.
Premiera
2011
Produkcja
Poznań
Pochodne
Moderus Beta MF24AC, Moderus Beta MF02AC, Moderus Beta MF16AC
Podobny do:
Typ tramwaju
Przegubowy, Trójczłonowy, częściowo niskopodłogowy
Udział niskiej podłogi
25 %
Długość
28250 mm
Szerokość
2354 mm
Wysokość
3350 mm
Szerokość toru
1435 mm
Masa całkowita
40650 kg
Liczba drzwi
5
Układ drzwi
2-2-2-2-2
Liczba kabin
1
Szerokość drzwi
1250 mm
Wysokość podłogi
925/925/925/925/925 mm
Ilość miejsc ogółem
194
Ilość miejsc siedzących
40
Ilość miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi
2
Ilość silników
8
Typ silników
Asynchroniczne
Moc znamionowa
8x 50kW
Moc silników
400 kW
Typ rozruchu
Impulsowy
Układ rozruchu
Falownik IGBT
Odzysk energii
Tak, przy hamowaniu
Hamulce
Elektrodynamiczny, tarczowe, szynowe
Przetwornica
Statyczna
Nastawnik jazdy
joystick
Ilość pantografów
1
Pantograf
Stemmann Fb700
Kabina motorniczego
Zamykana pełna
Klimatyzacja
Tak, Pełna
System informacji pasażerskiej
SiMS
blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter