Pesa Twist 2010NW

Pesa Twist 2010NW to trójczłonowy tramwaj, w pełni niskopodłogowy. Jest on rozwinięciem konstrukcyjnym modelu 2010N wyprodukowanego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. Stylistykę tramwaju zaprojektował Bartosz Piotrowski i Krzysztof Nogowski, a wnętrze – firma NC.Art.

Podobne tramwaje jeżdżą także w Częstochowie i konurbacji śląskiej. Częstochowski model 2010N, podobnie jak wrocławski, jest w pełni niskopodłogowy; model 2012N (Twist Step) dla Tramwajów Śląskich posiada ok. 73,6 % udział niskiej podłogi i nieco inny wygląd zewnętrzny, ale takie same wymiary.

Wrocławskie Pesy Twist są w pełni niskopodłogowymi, w pełni klimatyzowanymi tramwajami o długości ok. 30 metrów a na pokład mogą zabrać około 220 osób. Pudło tramwaju o konstrukcji stalowej, zostało oparte na czterech dwuosiowych skrętnych wózkach: dwa skrajne zostały wyposażone w cztery silniki asynchroniczne; a pozostałe dwa są toczne. Wszystkie wózki posiadają podwójny stopień usprężynowania. Tramwaj wyposażono w elektrohydrauliczny hamulec tarczowy, elektromagnetyczny hamulec szynowy oraz trakcyjny z odzyskiem energii do sieci, lub opcjonalnie – do gromadzenia jej w zasobnikach energii i wykorzystania podczas rozruchu. Dodatkową zaletą zastosowanego napędu jest możliwość przemieszczania pojazdu w warunkach awaryjnych przy wykorzystaniu energii zgromadzonej w baterii.

W stosunku do pierwotnej wersji modelu Twist, wprowadzono kilka zmian – konstrukcja czoła tramwaju została zaprojektowana tak, aby w razie wypadku z udziałem pieszego jego skutki były dla człowieka jak najłagodniejsze. Prócz tego zastosowano w nim m.in. system ostrzegania o przeszkodach na drodze tramwaju; system zapachowy, oraz ładowarki USB.

Twist 2010NW cechuje się dużą liczbą miejsc stojących, zwłaszcza w przedniej części wagonu, oraz niewielka ilość wyświetlaczy informacyjnych o numerze linii i kierunku jazdy wewnątrz pojazdu. Zrezygnowano z zastosowania diodowych wyświetlaczy TML na rzecz dwóch wyświetlaczy z opisaną listą przystanków – po jednym w skrajnych członach. Wnętrze wagonu jest wyposażone w monitoring na który składa się 11 kamer. Tramwaj posiada również podjazd dla wózków inwalidzkich i oświetlenie peronu w technologii LED. Podobnie jak zamówione i wzięte przez MPK Wrocław w dzierżawę, autobusy Solaris Urbino, tak i Pesy Twist posiadają pełną klimatyzację wnętrza, system audiowizualnej informacji pasażerskiej SiMS wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, siedzenia Ster 6MS z tapicerką Kneitz z wytłoczonymi wzorami; przedni wyświetlacz umożliwiający wyświetlanie nr linii w dowolnym kolorze.

Tramwaje te posiadają odmienny lakier – granatowy metalik Suzuki P587. O ile zastosowanie lakieru metalik na pojeździe o obłych kształtach ma jeszcze jakiś sens, o tyle na tramwaju, który posiada niemal wyłącznie płaskie powierzchnie, już niekoniecznie. Widoczność tak pomalowanego tramwaju, w cieniu jest o wiele niższa, niż w przypadku innych tramwajów pomalowanych “zwykłym” niebieskim lakierem. Wygląda jednak na to, że będzie to nowo obowiązujący kolor wrocławskich tramwajów, gdyż następne dostarczone tramwaje – tym razem Moderusy Beta MF19AC, również zostały pomalowane tym samym lakierem.

We wrocławskim MPK eksploatowanych jest tylko 8 egzemplarzy modelu Twist 2010NW. Tramwaje te zostały zakupione przez MPK Wrocław za 8 056 500 zł z czego część kwoty została sfinansowana ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 w ramach projektu pt. „Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu – etap II”.

Umowa na zakup 6 sztuk wagonów została podpisana 15 grudnia 2014r. Zamówienie przewidywało możliwość rozszerzenia do 25 sztuk w przypadku pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Ostatecznie zdecydowano się rozszerzyć zamówienie tylko o 2 sztuki. Sama PESA nie złożyła oferty w następnym przetargu, który rozpisano po uzyskaniu kolejnych środków unijnych, gdyż jak wyjaśniła, nie spełniłaby wymogów przetargu zakładającego krótki okres dostarczenia od momentu podpisania umowy. Umowę ostatecznie podpisano z jedynym oferentem – poznańskim Modertransem. Zarówno Pesy, jak i Moderusy Beta zostały przydzielone na stan zajezdni I, przy ul. Ślężnej.

Testy na wrocławskich torach wykazały sporą liczbę miejsc w których „Twisty” miały problemy z przejazdem. Problem z przycieraniem bocznych wystającymi poza szerokość pudła tramwaju, osłonami wózków pojawił się na przystankach Orla i Jastrzębia w obu kierunkach. Problem był także z przejazdem po moście Sikorskiego. Z tego względu “Twisty” pojawiają się tylko na niektórych liniach tramwajowych (aktualnie1: 5 i 23).

1 – stan na przełom lutego i marca 2016r.

Zdjęcia tramwajów w Fotogalerii Transportnews
Zdjęcia wnętrz tramwajów typu Twist 2010NW w Fotogalerii Transportnews

Producent: PESA Bydgoszcz SA
Premiera: Innotrans 2012
Miejsce produkcji: Bydgoszcz
Pochodne: PESA Krakowiak (2014N), PESA Twist Step (2012N)
Podobne: PESA Twist (2010N)
Typ tramwaju: Trójczłonowy, w pełni niskopodłogowy
Udział niskiej podłogi: 100%
Długość: 32 m
Szerokość: 2400 mm
Wysokość: 3600 mm
Szerokość toru: 1435 mm
Masa własna: 44000 kg
Liczba drzwi: 7
Układ drzwi: 1-2-2-2-2-2-1
Ilość kabin: 1
Szerokość drzwi: 700(?) mm / 1300(?) mm
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 350 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 350 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 350 mm
Wysokość podłogi w 4 drzwiach 350 mm
Wysokość podłogi w 5 drzwiach 350 mm
Wysokość podłogi w 6 drzwiach 350 mm
Wysokość podłogi w 7 drzwiach 350 mm
Ilość miejsc ogółem 220
Ilość miejsc siedzących 58
Ilość silników 4
Silniki Škoda
Typ silników Asynchroniczne
Moc 105 kW / 142 KM
Łączna moc 420 kW / 571 KM
Typ rozruchu Impulsowy
Układ rozruchu Falownik IGBT
Odzysk energii Przy hamowaniu
Hamulce Elektrodynamiczny z rekuperacją energii, tarczowe, szynowe
Przetwornica ?
Typ przetwornicy Statyczna
Nastawnik jazdy Joystick
Typ Ręczny
Ilość pantografów 1
Typ pantografów Stemmann Fb700
Kabina Zamykana, pełna
Klimatyzacja Tak, cała przestrzeń tramwaju i kabina motorniczego
System informacji pasażerskiej (SIP) SiMS

Zakres numeracyjny
#3201-3208
Razem: 8 sztuk

wrocławskie forum komunikacyjne

twitter