Pesa Twist 2010NW

Pesa Twist 2010NW to trójczłonowy tramwaj, w pełni niskopodłogowy. Jest on rozwinięciem konstrukcyjnym modelu 2010N wyprodukowanego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. Stylistykę tramwaju zaprojektował Bartosz Piotrowski i Krzysztof Nogowski, a wnętrze – firma NC.Art.

Podobne tramwaje jeżdżą także w Częstochowie i konurbacji śląskiej. Częstochowski model 2010N, podobnie jak wrocławski, jest w pełni niskopodłogowy; model 2012N (Twist Step) dla Tramwajów Śląskich posiada ok. 73,6 % udział niskiej podłogi i nieco inny wygląd zewnętrzny, ale takie same wymiary.

Wrocławskie Pesy Twist są w pełni niskopodłogowymi, w pełni klimatyzowanymi tramwajami o długości ok. 30 metrów a na pokład mogą zabrać około 220 osób. Pudło tramwaju o konstrukcji stalowej, zostało oparte na czterech dwuosiowych skrętnych wózkach: dwa skrajne zostały wyposażone w cztery silniki asynchroniczne; a pozostałe dwa są toczne. Wszystkie wózki posiadają podwójny stopień usprężynowania. Tramwaj wyposażono w elektrohydrauliczny hamulec tarczowy, elektromagnetyczny hamulec szynowy oraz trakcyjny z odzyskiem energii do sieci, lub opcjonalnie – do gromadzenia jej w zasobnikach energii i wykorzystania podczas rozruchu. Dodatkową zaletą zastosowanego napędu jest możliwość przemieszczania pojazdu w warunkach awaryjnych przy wykorzystaniu energii zgromadzonej w baterii.

W stosunku do pierwotnej wersji modelu Twist, wprowadzono kilka zmian – konstrukcja czoła tramwaju została zaprojektowana tak, aby w razie wypadku z udziałem pieszego jego skutki były dla człowieka jak najłagodniejsze. Prócz tego zastosowano w nim m.in. system ostrzegania o przeszkodach na drodze tramwaju; system zapachowy, oraz ładowarki USB.

Twist 2010NW cechuje się dużą liczbą miejsc stojących, zwłaszcza w przedniej części wagonu, oraz niewielka ilość wyświetlaczy informacyjnych o numerze linii i kierunku jazdy wewnątrz pojazdu. Zrezygnowano z zastosowania diodowych wyświetlaczy TML na rzecz dwóch wyświetlaczy z opisaną listą przystanków – po jednym w skrajnych członach. Wnętrze wagonu jest wyposażone w monitoring na który składa się 11 kamer. Tramwaj posiada również podjazd dla wózków inwalidzkich i oświetlenie peronu w technologii LED. Podobnie jak zamówione i wzięte przez MPK Wrocław w dzierżawę, autobusy Solaris Urbino, tak i Pesy Twist posiadają pełną klimatyzację wnętrza, system audiowizualnej informacji pasażerskiej SiMS wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, siedzenia Ster 6MS z tapicerką Kneitz z wytłoczonymi wzorami; przedni wyświetlacz umożliwiający wyświetlanie nr linii w dowolnym kolorze.

Tramwaje te posiadają odmienny lakier – granatowy metalik Suzuki P587. O ile zastosowanie lakieru metalik na pojeździe o obłych kształtach ma jeszcze jakiś sens, o tyle na tramwaju, który posiada niemal wyłącznie płaskie powierzchnie, już niekoniecznie. Widoczność tak pomalowanego tramwaju, w cieniu jest o wiele niższa, niż w przypadku innych tramwajów pomalowanych “zwykłym” niebieskim lakierem. Wygląda jednak na to, że będzie to nowo obowiązujący kolor wrocławskich tramwajów, gdyż następne dostarczone tramwaje – tym razem Moderusy Beta MF19AC, również zostały pomalowane tym samym lakierem.

We wrocławskim MPK eksploatowanych jest tylko 8 egzemplarzy modelu Twist 2010NW. Tramwaje te zostały zakupione przez MPK Wrocław za 8 056 500 zł z czego część kwoty została sfinansowana ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 w ramach projektu pt. „Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu – etap II”.

Umowa na zakup 6 sztuk wagonów została podpisana 15 grudnia 2014r. Zamówienie przewidywało możliwość rozszerzenia do 25 sztuk w przypadku pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Ostatecznie zdecydowano się rozszerzyć zamówienie tylko o 2 sztuki. Sama PESA nie złożyła oferty w następnym przetargu, który rozpisano po uzyskaniu kolejnych środków unijnych, gdyż jak wyjaśniła, nie spełniłaby wymogów przetargu zakładającego krótki okres dostarczenia od momentu podpisania umowy. Umowę ostatecznie podpisano z jedynym oferentem – poznańskim Modertransem. Zarówno Pesy, jak i Moderusy Beta zostały przydzielone na stan zajezdni I, przy ul. Ślężnej.

Testy na wrocławskich torach wykazały sporą liczbę miejsc w których „Twisty” miały problemy z przejazdem. Problem z przycieraniem bocznych wystającymi poza szerokość pudła tramwaju, osłonami wózków pojawił się na przystankach Orla i Jastrzębia w obu kierunkach. Problem był także z przejazdem po moście Sikorskiego. Z tego względu “Twisty” pojawiały się tylko na niektórych liniach tramwajowych (aktualnie1: 5 i 23).

1 – stan na przełom lutego i marca 2016r.

Zdjęcia tramwajów w Fotogalerii Transportnews
Zdjęcia wnętrz tramwajów typu Twist 2010NW w Fotogalerii Transportnews

Zakres numeracyjny
#3201-3208
Razem: 8 sztuk

Producent
PESA Bydgoszcz
Premiera
2012
Produkcja
Bydgoszcz
Pochodne
PESA Krakowiak (2014N)
Typ tramwaju
Przegubowy, Trójczłonowy, w pełni niskopodłogowy
Udział niskiej podłogi
100 %
Długość
32000 mm
Szerokość
2400 mm
Wysokość
3600 mm
Szerokość toru
1435 mm
Masa całkowita
40000 kg
Liczba drzwi
7
Układ drzwi
1-2-2-2-2-2-1
Liczba kabin
1
Szerokość drzwi
1250 mm
Wysokość podłogi
350/350/350/350/350/350 mm
Ilość miejsc ogółem
222
Ilość miejsc siedzących
58
Ilość miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi
58
Ilość silników
4
Typ silników
Asynchroniczne
Moc znamionowa
4x 130kW
Moc silników
520 kW
Typ rozruchu
Impulsowy
Układ rozruchu
Falownik IGBT
Odzysk energii
Tak, przy hamowaniu
Hamulce
Elektrodynamiczny, tarczowe, szynowe
Przetwornica
Statyczna
Nastawnik jazdy
joystick
Ilość pantografów
1
Pantograf
Stemmann Fb700
Kabina motorniczego
Zamykana pełna
Klimatyzacja
Tak, Pełna
System informacji pasażerskiej
SiMS
blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter