[Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Organizatorzy transportu miejskiego, przewoźnicy komunikacji miejskiej, wykazy taboru.
james206

[Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: james206 »

MZK Tychy: jesienne zmiany tras

Drodzy Koledzy Forumowicze :D
Ostatnio troszkę zasmuciła mnie Wasza bierność. Przez kilka dni zostało założonych zaledwie parę nowych tematów. ¯eby to zmienić, postanowiłem przejąć inicjatywę. Może zachęcę Was do forumowej aktywności paroma nowymi temacikami... :P

A pierwszy z nich dotyczy październikowych zmian w MZK Tychy. MKMowie z okolic Tych już dawno wyczekiwali tego miesiąca albowiem co roku właśnie wtedy MZK przygotowuje najwięcej niespodzianek. W tym roku na szczęście obyło się bez przykrych niespodzianek, a ostatni kwartał roku zaowocuje min. wydłużeniem tras. Oto one:

Autobusy kursujące w kier. Paprocan we wszystkich kursach będę obsługiwać osiedla Z i Z-1. Linie Sz, 14, 82, 268 i 696 wydłuża się do przystanku 'Paprocany Wiadukt', zaś linie E-2 do 'Paprocan Osiedla Z-1';
Zmianie ulegnie trasa 2 kursów 268 po terenach przemysłowych;
6 kursów linii 36 będzie dodatkowo dojeżdżać do Strefy Ekonomicznej, aby ułatwić dojazd pracownikom fabryk;
Na ul. Strefowej w pobliżu zakładów "Hilton" i "Baron" uruchamia się nowy przystanek "Strefowa Wschodnia";
Kursowanie mikrobusa T zostaje wydłużone o kursy w soboty;
Na liniach T, E-2, Sz, 1, 2, 4, 14, 21, 31, 33, 36, 75, 82, 128, 157, 268, 273, 294, 400, 655, 696 zostają wprowadzone korekty czasów przejazdu;
W celu ujednolicenia nazw przystanków z KZK zmieniona zostaje część nazw na obszarze Katowic, Mikołowa, Bierunia, Rudy Śląskiej i gminy Gierłatowice.

Poza tym od października zostaje wprowadzona nowa grafika rozkładów, które dzięki kolorowym wyróżnieniom mają stać się czytelniejsze.

Więcej na: www.mzk.pl

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Gratulacje. Czyli MZK Tychy rozwijają się we właściwym kierunku.
PszonaR pisze:Poza tym od października zostaje wprowadzona nowa grafika rozkładów
A, czy Masz może fotkę takiego przykładowego rozkładu ? ;)

james206

Post autor: james206 »

J-31 pisze:A, czy Masz może fotkę takiego przykładowego rozkładu ?
Jeszcze nie, bo dopiero 30-31 je zaczną wywieszać. Jak już będą wisiały specjalnie dla Ciebie zrobię zdjęcie i zamieszczę je w tym temacie. :) A stare widziałeś :?: Byłeś kiedyś w Tychach J-31 :?:

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

PszonaR pisze:Jak już będą wisiały specjalnie dla Ciebie zrobię zdjęcie i zamieszczę je w tym temacie
Ogromne dzięki. :)
PszonaR pisze:Byłeś kiedyś w Tychach J-31 :?:
Nie, nie byłem i dlatego dla porównania prosiłbym również o fotkę starego rozkładu :mruga:

james206

Post autor: james206 »

Obiecałem, że zrobię fotkę nowych rozkładów i już brałem aparat,a tu ubiegł mnie kolega tomk :D Może i lepiej, bo jego zdjęcie jest naprawdę świetnej jakości. Stare rozkłady były niemalże identyczne, tylko w czarno-białych barwach. :P Fotka autorstwa tomka

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Dzięki. Nawet ładnie wygląda. Najważniejsze, że rozkład jest czytelny :)

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

Z grubsza podobne są stosowane w mojej wsi, tylko czarno-białe. :D
Tutaj mamy mix miejskiego i podmiejskiego płockiego rozkładu jazdy ;-)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Bardzo ładny i ciekawy rozkład jazdy. Kiedyś spotkałem się z podobnym rozkładem w Przemyślu, ale nie posiadał tabeli z czasem przejazdu między poszczególnymi liniami.
A tak BTW czy kursy oznaczone w tym rozkładzie jako kursy niskopodłogowe są w rzeczywistości wykonywane takim taborem przez PKM Tychy? :).

james206

Post autor: james206 »

Adrian_ pisze:A tak BTW czy kursy oznaczone w tym rozkładzie jako kursy niskopodłogowe są w rzeczywistości wykonywane takim taborem przez PKM Tychy? :) .
Powiem Ci Adrianie tak... Jeśli już pisze, że coś niskopodłogowego pojedzie to zazwyczaj tak jest... Inna sprawa, że często w ogóle nic nie wyjeżdża... :roll:

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

PszonaR pisze:Jeśli już pisze, że coś niskopodłogowego pojedzie to zazwyczaj tak jest... Inna sprawa, że często w ogóle nic nie wyjeżdża...
W zasadzie tak, ale tego typu praktyka często rzadko (lub wcale) jest egzekwowana w przypadku prywatnych przewoźników (np. w przypadku słynnego podwykonawcy PKM-u Tychy, czyli Meteora).

james206

Post autor: james206 »

Adrian_ pisze:W zasadzie tak, ale tego typu praktyka często rzadko (lub wcale) jest egzekwowana w przypadku prywatnych przewoźników (np. w przypadku słynnego podwykonawcy PKM-u Tychy, czyli Meteora).
I tu masz rację, z jednym tylko małym ale. Problem wygląda następująco. O ile na swoich liniach Meteor piastuje brud, smród i ubóstwo, o tyle na liniach w podwykonawstwie stara się o wiele bardziej. Dlatego przynajmniej teoretycznie (ale podkreślam, że tylko tak) PKM z nimi na podwykonawstwie aż tak najgorzej nie wychodzi... :wall: (Co nie oznacza, że jest dobrze...)

A tak BTW mojej wypowiedzi. Do bieruńskiej zajezdni płonącego meteorytu dotarły kolejne ex. PKMowe wozy :( Są to gniot #138 oraz 2 ediki #146 i #147. Na dniach zapewne dojedzie odkurzacz #214 i L120 #139 :cry:

Podane numery oznaczają nr inwentarzowe PKM Tychy

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: Marcin N »

Odkop po wielu latach ale raczej organizacja linii to brocha MZK więc wklejam to tu:
http://www.mzk.pl/zmiany-na-linii-sz/
Jedna z fajniejszych o klimatycznych linii w Tychach po feriach ulega rozmnożeniu. Obsługa to zapewne niedobitki Carrusów no i oczywiście 302.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: J-31 »

Rozumiem, że linia "Sz" a właściwie od 29 lutego linie "SzX" to linie szkolne ? ;)

Awatar użytkownika
Marcin N
Posty: 2832
Rejestracja: 2010-05-03, 11:23
Lokalizacja: Łaziska Górne

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: Marcin N »

Szkolne ogólnodostępne jakby to w języku PKSów określić ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: J-31 »

Nie wiem czy to dobry temat, ale trudno zaryzykuję. W Tychach spotkałem przy stadionie takie wiaty (nie wiem czy MZK odpowiada za ich zakup)

Pomysł na taki projekt wiat, w tym miejscu - jest po prostu strzałem w dziesiątkę. :)

:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 329925415/
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 329925415/

Są ładne, funkcjonalne i od razu przypominają o miejscu w którym się znajdujemy ;)

A tymczasem w Śródmieściu Tych znalazłem taką oto elektroniczną tablicę ;)
:strzałka: https://www.flickr.com/photos/129661548 ... 329925415/

Znów nie wiem, czy to samorząd je postawił, czy MZK zainwestowało. W sumie pomysł byłby dobry... gdyby było cokolwiek widoczne. Ja się z trudem dopatrywałem, ale to co mnie zaskoczyło, to ... dotykowy ekran. Jest tam kilka funkcji, które można wybrać miziając paluchami po ekranie.

To co jest dostępne na tym ekranie to rozkład i czas przyjazdu autobusów, które przyjadą w ciągu kilkunastu minut.

Od razu trzeba przyznać, że rozkład jazdy to raczej pobożne życzenia. Autobusy się notorycznie spóźniały, rozumiem w godzinach szczytu, ale poza szczytem w Tychach jest raczej spokojnie. No, ale z tego co zauważyłem, chyba nikomu za bardzo to nie przeszkadza ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: Auper »

Jak pobożne życzenia, jak rozkład na tablicach pokazuje realny czas przyjazdu bazujący na położeniu autobusu (GPS) ?;) co do kwestii spóźniania nie wypowiem się, bo autobusami nie jeżdżę od dawna i nie żałuję...;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: J-31 »

Auper pisze:Jak pobożne życzenia, jak rozkład na tablicach pokazuje realny czas przyjazdu bazujący na położeniu autobusu (GPS)
Masz na myśli te wiszące tablice elektroniczne na Dworcu PKP, czy te stojące tablice na mieście ? ;)

Jeśli Piszesz o tych wiszących tablicach na Dworcu - nie wiem, nie sprawdzałem ;)

Natomiast te stojące tablice dotykowe... raczej niestety nie do końca są one zgodne z prawdą. Póki tablica pokazywała czas przyjazdu 14 min - OK, ale potem tablica pokazała 1 minutę.... a pojazdu nawet nie było widać na horyzoncie (ulica długa i prosta, z daleka widać autobus). I ta "jedna" minuta przeciągała się wielokrotnie ;)

Tak po za tym stałem sobie blisko godzinę przy Urzędzie Miejskim i czekałem na kolejne autobusy. Wypisałem sobie listę tego co miało przyjechać i godzinę przyjazdu... no i żaden z autobusów nie był punktualny. Obsuwa w czasie zazwyczaj była kilkuminutowa. Maksymalne spóźnienie załapał mikrobus linii R. Mikrobus przyjechał po ponad 15 minutach. ;)

Podobnie było na Targowisku, ale uwaga - bardzo pozytywnie zaskoczył mnie PKM Katowice i "Transgór" Mysłowice - oni jeżdżą super puntualnie. Oba autobusy były o czasie. Najpierw przyjechał 688 (punktualnie), a za nim tyska "czwórka"... panowie (było ich w kabinie dwóch, zrezygnowałem z focenia) spóźnili się kilka minut. Podobnie "jedynka".. a 788 był o czasie ;)

Cieszy mnie, że nareszcie trolejbusy docierają pod budynek Dworca PKP, a nie stoją - jak było wcześniej na przystankach na ul. Andersa.

Jedyne na co liczyłem, że one na tym dworcu chwilę postoją. Tymczasem odjazdy odbywały się bardzo szybko ;)

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 1518
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: Auper »

Te stojące na mieście podają czas wg GPS, z tego co korzystam raz na tyski rok to działają...;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: J-31 »

Te tablice byłyby naprawdę fantastyczne, gdyby coś było widać. Szkoda, że tego trochę nie przemyślano ;)

Awatar użytkownika
oolek15
Posty: 747
Rejestracja: 2008-03-13, 13:02
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Re: [Tychy] Miejski Zarząd Komunikacji

Post autor: oolek15 »

Rybnicki Transgór w Tychach? A nie mysłowicki? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizatorzy i przewoźnicy”