GOP - remonty torowisk, sieci i infrastruktury

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o tramwajach...
roj_mankiet

Post autor: roj_mankiet »

podobnie jak na pętli w Chebziu tor z przystanku 1 i 18 w kierunku N. Bytomia, albo Ś.P. tor spod dworca w Zabrzu do gliwickiej Zajezdni

ff

Post autor: ff »

Remont drugiego toru w Łagiewnikach rusza już dzisiaj w nocy, a od jutra tramwaje będą kursować w obie strony wyremontowanym wcześniej jednym torem.

A jeśli chodzi o wymieniane wcześniej wyremontowane już torowiska to zapomnieliśmy o bardzo długim (bo w pewnym momencie zawieszonym) remoncie torowiska w Chorzowie wzdłuż Estakady - od Teatru Rozrywki przez Rynek aż za górkę przy Hucie Kościuszko.

luki

Post autor: luki »

ff pisze:A jeśli chodzi o wymieniane wcześniej wyremontowane już torowiska to zapomnieliśmy o bardzo długim (bo w pewnym momencie zawieszonym) remoncie torowiska w Chorzowie wzdłuż Estakady - od Teatru Rozrywki przez Rynek aż za górkę przy Hucie Kościuszko.
Na samą myśl o tym remoncie robi mi się nie dobrze, przez dwa lata tego remontu nie można nigdy było przejechać przez Rynek nie czekając z 10-30 minut, a raz się dwie 11-tki zjechały :/ no ale że w ogóle skończyli należy się pochwała, ciekawe ile potrwa remont w Łagiewnikach.

marekJG

Post autor: marekJG »

A tak w ogóle czy KZK GOP ma opracowany zintegrowany plan rozwoju Transportu publicznego?. chodzi mi o to czy planowana jest rozbudowa sieci tramwajowej w GOPie np w Gliwicach.

luki

Post autor: luki »

U nas to bardziej się myśli o pozbyciu tramwajów. Oczywiście były projekty przedłużenia linii 15 w Sosnowcu, czy też plany odbudowy linii do Miechowic w Bytomiu. Te drugie jest bardziej realne bo już bardzo dużo się o tym mówiło, oczywiście jest jeden warunek, muszą być pieniądze. Wszystko właściwie zależy od przejęcia TŚ przez miasta i od odpowiedniego zorganizowania i inwestowania w komunikację....

ff

Post autor: ff »

Przetargi w Tramwajach Śląskich związane z infrastrukturą idą pełną parą. Cały czas są ogłaszane kolejne postępowania na materiały związane z przebudową drugiego toru w Łagiewnikach, a poza tym:

- w Bytomiu od Siemianowickiej do Arki Bożka wymienione mają być słupy trakcyjne, w część słupów będzie pełnić też funkcję oświetleniową (no to nieźle cały ten odcinek będzie teraz wyglądać, aż do Nowej w Chorzowie)

- są pierwsze przetargi na przebudowę Gliwickiej od Brackiej do ¯elaznej

- wstępne opracowanie budowlano-wykonawcze na wstawienia automatycznego mechanizmu przerzucania zwrotnicy na Pętli Zachodniej (wjazd od strony Chorzowa). W sumie planowo tylko trzy razy na dobę coś tam wjeżdża, ale zawsze się przyda.

- przebudowa jakiegoś mostku nad Rawą w okolicach przystanku Warszawska połączona z naprawą torowiska w jego obrębie (to chyba chodzi o obecne Szopienice Morawę).

I to chyba wszystko. Poza tym jak już zostało wspomniane w związku z DTŚ wiele nowych słupów na Niedurnego (linia 9) i przesunięcie torowiska na nowy wiadukt (miejsce na dwa tory). Na linii 1/18 trzy słupy na przyszłym nowym węźle przez Rudą Południową jadąc od Chebzia, już są podpięte, będzie tam chyba podkop, ale torowisko raczej nie będzie ruszane. Prace idą w bardzo szybkim tempie, a jeszcze jakieś 2 miesiące temu były tam same chaszcze...

Peter

Post autor: Peter »

ff pisze:- są pierwsze przetargi na przebudowę Gliwickiej od Brackiej do ¯elaznej
To cieszy, ale chyba będzie jednak opóźnienie, bo już budowa powinna trwać. Czytałem gdzieś (niestety już nie pamiętam gdzie :D), że firma projektowa spóźnia się z projektem. Projekt miał być gotowy na początku tego roku, a na razie ponoć dostarczyli tylko część dokumentacji.
Bądźmy w każdym razie dobrej myśli. ;)

Czekam też kiedy wymienią tory w ciągu od Wesołego Miasteczka do chorzowskiego Rynku. Dzisiaj jadąc Karlikiem w okolicach tzw. Bederowca (byłego) tak nim rzuciło na bok aż wszystko szczyrknęło. Tam jest zaraz za Wes. Miasteczkiem w kierunku Chorzowa jakaś wielka zapadlina. Niestety jeszcze musimy poczekać na ten szybki tramwaj. :mruga:
Dobrze też że likwidują tą pełną wrażeń "kolejkę górską" na Arki Bożka w Bytomiu, bo tam lubią dość mocno grzać tramwajami. Po remonciku już w obie strony jazdy powinny być miłe wrażenia. :)

ff

Post autor: ff »

Jutro i w niedzielę będzie wymieniane torowisko przy Złotym Rogu w Chorzowie. Remont zapowiadany w prasie jakiś czas temu i realizowany wspólnie z miastem Chorzów. Remont skrzyżowania trwa już teraz i potrwa do końca miesiąca. Będą zatramwaje z Rynku - za 9/17 do Gazowni, a za 13/36 do Zajezdni. Wszystkie tramwaje będą zawracać na zajezdni. Znowu się więc chorzowska zajezdnia zapełni trawajami, ale tylko chwilowo i gościnnie :/

Mily

Post autor: Mily »

ff pisze:są pierwsze przetargi na przebudowę Gliwickiej od Brackiej do ¯elaznej
Aż czekam na ten remont, ale gdzieś usłyszałem, że coś tam sie przeciąga. Mimo to jestem dobrej myśli ;)
ff pisze:wstępne opracowanie budowlano-wykonawcze na wstawienia automatycznego mechanizmu przerzucania zwrotnicy na Pętli Zachodniej (wjazd od strony Chorzowa). W sumie planowo tylko trzy razy na dobę coś tam wjeżdża, ale zawsze się przyda.
Tutaj akurat zająłbym się zwrotnicami używanymi częściej, ale coś rusza.
ff pisze:przebudowa jakiegoś mostku nad Rawą w okolicach przystanku Warszawska połączona z naprawą torowiska w jego obrębie (to chyba chodzi o obecne Szopienice Morawę).
Myślałem chyba z godzinę o co tu chodzi i doszedłem do tego samego wniosku, że chodzi o Szopienice bo pół roku temu przystanek nazywał się jeszcze Szopienice Mijanka Warszawska. Dodatkowo powiem, że torowisko na samym moście jest dobre ale przy przystanku to nawet nie ma uchwytów mocujących na samej mijance, więc może to ma być ten"obręb"
ff pisze:I to chyba wszystko
Oby to był początek ;)

ff

Post autor: ff »

Pojawiły się ponownie przetargi na remont Gliwickiej i mostu nad Rawą w Szopienicach. Pewnie tamte wcześniejsze anulowali z jakichś powodów formalnych.

Z ciekawszych rzeczy to remont Gliwickiej ma trwać nie dłużej niż 7 miesięcy, a ramy czasowe to rok 2006-2007. Inwestycja jest podzielona na kilka etapów, bodajże 7.

Jeśli chodzi drugi przetarg, czyli mostek, to widać że zależy im na czasie. 25 września to dzień wyłonienia oferenta, potem niby jest 30 dni czasu na związanie stron umową, ale z drugiej strony jest zapis, że prace startują już 4 października 2006. Czas trwania remontu dowolny, tzn. taki jaki zadeklarował zwycięski oferent. W kryteriach wyboru oferty czytamy: 68% cena, 10% termin wykonania, 17% gwarancja i 5% "deklaracja współpracy z zamawiającym w zakresie prac dotyczących torowiska tramwajowego". Spieszą, się, ale nie wiem dlaczego. Rawa przecież nigdy nie zamarza, więc mostu nie rozsadzi ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ff pisze:Spieszą, się, ale nie wiem dlaczego
Hejże, a czy tłem do tego "pośpiechu" nie są czasami wybory samorządowe. Obecnym władzom potrzebne są sukcesy. A sam remont jest już sukcesem .... :mruga:

ff

Post autor: ff »

Tylko, że TŚ mają na razie mało co wspólnego z samorządem.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ff pisze:Tylko, że TŚ mają na razie mało co wspólnego z samorządem
No tak, ale to w niczym nie przeszkadza by się tym pochwalić: "Popatrzcie co my możemy zrobić, a czego nie zrobiła konkurencja" :mruga:

Większośc ludzi i tak to kupi. :retard:

luki

Post autor: luki »

Od 25.09.2006 na ok 6 tygodni będzie robiony wiadukt na Piłsudskiego w Sosnowcu, co za tym idzie przerwa w ruchu linii 21 i 26 do Milowic oraz połączenia Katowice - Sosnowiec dla 15-tek.
Linia 21 skrócona do Centrum sosnowca, zapewne zawrócą ją Sienkiewicza i potem Małachowskiego. Linie 26 chyba na Pogoń skierują.
Linia 15 na dwie części Zagórze - Dworzec PKP oraz Katowice Wolności - Szopienice. Na pewno na Katowicką stronę będą wysyłać obsady z Będzina (bo dwie zawodziańskie 102Na to za mało na taki odcinek), ale czy to składy będą się telepać rano przez Niwkę, chyba wątpię...
Chyba że spełni się moje marzenie i przynajmniej na te tygodnie do Zawodzia wrócą #576+575 i #571+618 do obsługi składów na 15 po tej stronie :D

Mily

Post autor: Mily »

luki pisze:Chyba że spełni się moje marzenie i przynajmniej na te tygodnie do Zawodzia wrócą #576+575 i #571+618 do obsługi składów na 15 po tej stronie :D
Na Katowicach jeżdżą wagony tylko z Zawodzia. Co do #576+575 to po ściągnięciu reklamy dostał nowe malowanie tylko oczywiście jak w 90% przypadków Będzin zapomniał o kremowej listwie :chytry: a tydzień temu w niedzielę kursował na 21 :)

Peter

Post autor: Peter »

Jeżeli kogoś interesuje jak będzie w przekroju wyglądać torowisko na Gliwickiej to jest rysunek tutaj. ;)
Jak się zresztą należało spodziewać będzie ono układane na żelbetowych płytach oczywiście z wyciszeniem tak jak w poprzednio remontowanym odcinku.

Filip_2691

Post autor: Filip_2691 »

Jadąc dzisiaj 820 do Katowic zauważyłem, że robią coś przy torach na Rynku/Placu Hutników. Ma ktoś dokładniejsze info? :)

luki

Post autor: luki »

Szykują się wymiany torowiska i przy okazji poprawa jakości nawierzchni drogowej.

Filip_2691

Post autor: Filip_2691 »

Dzisiaj ok. 15:45 na Szombierki przyjechał wóz techniczny aby naprawiać zwrotnice na przystanku Szombierki Kosciół. Pierwsze co zrobili to czyścili taką miotełką szyny aby wypchać liście a później zaczęli coś smarować smarem. Naprawa ta trwała ok 15 minut. Później odjechali w strone Goduli.. Co do tej zwrotnicy : wreście ją naprawili bo 3 dni temu "piątce" przeskoczyła zwrotnica. Jeden wózek pojechał w stronę Bobrka a drugi w stonę Goduli.. Pamiętam, że 5 lat temu ta zwrotnica przeszedła porządny remont + wymiane fragmentu torowiska.

//"Przeszedła" czy przeszła ? :D (Peter)
Ostatnio zmieniony 2006-10-12, 14:56 przez Filip_2691, łącznie zmieniany 2 razy.

Peter

Post autor: Peter »

Ja może dodam, że wreszcie coś zaczęło się dziać na Warszawskiej od wielu wielu lat (jedna z najbardziej zapuszczonych ulic mojego miasta) i wyremontowano pierwszy krótki odcinek torów. Ja skorzystałem z tego w sobotę, bo jeździły do mnie wyjątkowo tramwaje linii 7/36 :D => Foto (Fotografia z wpk.katowice.pl)
Ciekawe tak kiedy kompleksowo ktoś podejdzie do problemu stanu torowiska na Warszawskiej/1-go Maja, które należy do czołówki najbardziej zniszczonych torowisk w GOP.

Drugim pokazywanym zresztą w telewizji TVN ze względu na tragiczny stan jest torowisko na Gliwickiej. Tu ma być już wszystko kompleksowo wymienione i jest pewne że tak się stanie. Część już jest wyremontowana w latach ubiegłych. Miało się zacząć w październiku, ale być może prace zostaną odłożone na przyszły rok bo zima ta prawdziwa (nie kalendarzowa) może nadejść lada dzień i wszystko zdezorganizować. :mruga:

W dalszym ciągu Chorzów chce przy pomocy pieniędzy z UE wyremontować torowisko na ul. Armii Krajowej (rejon Ch. Batorego). Ja bym to akurat jednak traktował jako obietnicę wyborczą. Zobaczymy. :]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne dyskusje o tramwajach”