Odbudowa trasy do Kartuz?

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o Metrze i kolei...
Kolins

Odbudowa trasy do Kartuz?

Post autor: Kolins »

Zrujnowane ceglane wiadukty i biegnące wzdłuż ulicy Słowackiego nasypy to pozostałości linii kolejowej do Starej Piły, która przed wojną łączyła Gdańsk z ¯ukowem, Kartuzami i Lęborkiem. Jeśli Pomorski Urząd Marszałkowski zrealizuje swoje zamierzenia, za kilka lat linia ponownie ożyje.

- Na razie zastanawiamy się nad koncepcją nowej trasy - mówi Eugeniusz Manikowski, główny specjalista ds. transportu kolejowego w urzędzie marszałka.

Wariantów jest wiele. Jeden z nich zakłada budowę linii tramwajowej z Wrzeszcza do lotniska w Rębiechowie oraz linii kolejowej od lotniska do Osowej. Stamtąd pociągi jeździłyby przez Wielki Kack do Gdyni.

Pod uwagę bierze się też wariant czysto kolejowy - bez tramwajów. - Obejmowałby on połączenia między Gdańskiem, Kartuzami, Kościerzyną i Bytowem oraz uruchomienie dodatkowych kursów Szybkiej Kolei Miejskiej z Wrzeszcza do Gdyni - ale przez lotnisko, Osową i Karwiny - tłumaczy Manikowski.

Aby wdrożyć te pomysły, urząd chce się postarać o środki z Unii Europejskiej. Tu właśnie rodzi się najwięcej problemów proceduralnych - chodzi o to, że rozwój transportu regionalnego jest finansowany z innego unijnego "koszyka" niż komunikacja w aglomeracjach. A odbudowa linii kolejowej z Wrzeszcza na Kaszuby łączy obydwie dziedziny. - Dlatego zastanawiamy się, jak przygotować dobry wniosek o pieniądze - dodaje Manikowski. Według urzędników, plany mają szanse się ziścić w ciągu 10 lat.

Jednak nowe połączenie między Kaszubami a Trójmiastem powinno zacząć funkcjonować jeszcze przed realizacją projektów marszałka województwa. Dyrekcja SKM chce wznowić kursy z Gdyni do Kartuz. Zamierza do tego wykorzystać nieczynną linię Pruszcz Gdański - Kartuzy.

- Polskie Linie Kolejowe muszą tylko odbudować rozjazd w Nowym Glinczu koło Borkowa umożliwiający zjazd z linii Gdynia - Kościerzyna na Kartuzy. Być może stanie się to jeszcze w tym roku - mówi Paweł Wróblewski, rzecznik Szybkiej Kolei Miejskiej. - W tym celu sprowadzamy do Trójmiasta niemieckie autobusy szynowe.


Ale mnie to ucieszyło! (Wybaczcie ten długi tekst, ale chyba warto go przytoczyć...)

Damhan

Post autor: Damhan »

Fajna byłaby ta opcja z tramwajem. Już widzę oczami wyobraźni Citadisa na Rębiechowie. ;)

Kolins

Post autor: Kolins »

Ja się ogólnie cieszę, że coś się z tym dzieje! Przecież od Osowej istnieje torowisko, całkiem niezły jest jego stan... No i te wiadukty może przestaną straszyć (zwłaszcza na Słowackiego...)

Kolins

Post autor: Kolins »

Panewniczanin pisze:Czyżby nie tylko w Katowicach samorządowcy zaczynali powoli kampanię przedwyborczą?
Generalnie nic się podczas trwania kadencji nie robi, tylko tuż przed wyborami nagle szum... Oby to po wyborach nie ucichło....

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Kolins pisze:te wiadukty może przestaną straszyć (zwłaszcza na Słowackiego...)
Ten na Słowackiego jest chyba najbardziej znany :) Koncepcja istnieje chyba od lat 60-tych. Nasyp kiedyś był miejscem moich spacerów...

Obrazek
Pozwoliłem sobie skorzystać z serwisu Google i zrobiłem mapkę odcinka nasypu od głównej linii kolejowej (tuż za przystankiem SKM Gdańsk Zaspa - patrząc w stronę Gdyni) do ul. Słowackiego. Gdyby ktoś się nie orientował gdzie to jest - zaznaczyłem punkt namiarowy :) .

rupak9
Posty: 1082
Rejestracja: 2004-11-27, 20:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rupak9 »

Ja bym się osobiście przejechał tą linią :).

Damhan

Post autor: Damhan »

Tym bardziej , że byłby dobry widok na Zajezdnię Wrzeszcz. ;)

Kolins

Post autor: Kolins »

rupak pisze:Ja bym się osobiście przejechał tą linią :).
Oj, ja też! Rupak, w naszym wieku mamy szansę! Starsi niech się martwią... ;)

Awatar użytkownika
u2w
Posty: 2030
Rejestracja: 2005-02-15, 16:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: u2w »

Kolins pisze:w naszym wieku mamy szansę
Masz na myśli XXI wiek :?: Rzeczywiście w ten sposób jakaś szansa jest :(

Kolins

Post autor: Kolins »

u2w pisze:Masz na myśli XXI wiek :?: Rzeczywiście w ten sposób jakaś szansa jest :(
Raczej miałem swój (34) wiek, ale można to różnie interpretować :D

Ogólnie jest wrażenie, że coś się na pomorskiej kolei dzieje... Tu chcą budować, gdzie indziej rozebrać...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Kolins pisze:Ogólnie jest wrażenie, że coś się na pomorskiej kolei dzieje... Tu chcą budować, gdzie indziej rozebrać...
No właśnie i choć to rozumiem, to jednak nie pojmuję. Jedno rozbierają a drugie budują... :nuts:

:idea: Ach już rozumiem, aby zbudować ten szlak kolejowy muszą rozebrać inny... :retard:

Panowie, a czy czasami kol. Panewniczanin nie ma jednak racji :strzałka: ,że mamy okres przedwyborczych kiełbas ? :mruga:

Kolins

SKM do Kartuz...?

Post autor: Kolins »

http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,3054318.html

Temat wraca jak bumerang... :D A cieszy mnie to jak cholera!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Hmmm. Temat rzeczywiście wraca, chociaż ja myślałem, że SKM Trójmiasto już dawno te szynobusy kupiła.

Przyznam szczerze, że kupno pojazdów na linię, gdzie nikt nie potrafi ustalić frekwencji - to faktycznie lepiej kupić pojazdy używane. One będą w znakomitym stanie techniczny i na pewno pojeżdżą trochę (kilka lat), a po za tym będą tańsze od nowych i przewoźnik będzie krócej na nie czekać. A z czasem - jak połączenie się "rozwinie" - to kupią coś nowego ;)

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Ja przyklaskuje każdej próbie odtworzenia lini, która została zamknięta kilka lat wcześniej. Tym bardziej jeżeli ma to miejsce w moim drugim mieście, regionie :-)

Damhan

Post autor: Damhan »

Cieszy mnie to, że ktoś się chociaż interesuje tą linią i chce ją odbudować. Zobaczymy tylko co z tego wyjdzie.

Wilchelm pisze:Ja przyklaskuje każdej próbie odtworzenia lini, która została zamknięta kilka lat wcześniej. Tym bardziej jeżeli ma to miejsce w moim drugim mieście, regionie :smile:
No proszę. Nie wiedziałem, że Gdańsk i Pomorze to twój drugi region ;)

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

W szczególności Gdynia i okolice są mi bliskie sercu rodzinne powiązania :D tym bardziej cieszy,że w tamtym regionie są takie propozycje co do linii kolejowych.

Kolins

Post autor: Kolins »

Ja się tego doczekać nie mogę!!! Kartuzy muszą mieć kolej!

Chociaż kiedyś tu już była...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

W dobie zamykania i likwidowania wszystkiego - odbudowa i otwarcie tej linii to naprawdę przyjemna wiadomość. Jestem pewny, że mieszkańcy też się cieszą. ;)

B.A. Baracus

Post autor: B.A. Baracus »

J-31 pisze:W dobie zamykania i likwidowania wszystkiego - odbudowa i otwarcie tej linii to naprawdę przyjemna wiadomość. Jestem pewny, że mieszkańcy też się cieszą.
Mieszkałem tam 13 lat i kiedy zaczeli likwidować wszystko co się dało, to w mieście było obużenie... Na początku zlikwidowali "szope"- wszystkie lokomotywy poszły nie wiem dokladnie gdzie, poźniej linia do Lęborka została zlikwidowana, a na sam koniec zabrali połączenie do Somonina... :(

P.S. Mam nadzieje, że uda się tą linie aktywować- będe miał lepszy dojazd do babci ;) :D

Kolins

Post autor: Kolins »

A wiecie, że TYLKO przez Kartuzy można się dostać do Gdańska Kokoszek? Najlepsze jest to, że w 1,3,5 jeździ tam jakaś zdawka do Polifarbu. Składziki jeżdżą z Kościerzyny przez Somonino, w Kartuzach jest zmiana czoła.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koleje i Metro”