M101I "Salus"

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Jelcz...
Dziwny

Post autor: Dziwny »

Fajnie by było, bo chętnie bym się zapoznał z tym modelem. I pewnie nie tylko ja :)

Awatar użytkownika
M_Szymkowiak
Posty: 1535
Rejestracja: 2005-01-21, 18:56
Lokalizacja: Kraków - Prądnik Cz.
Kontakt:

Post autor: M_Szymkowiak »

Ja oczywiście tez ;)

voy

Post autor: voy »

W Tarnowie mają chyba najwięcej w Polsce Salusów - 10. 3 ma MPK, a 7 PKS. Wszystkie jeżdżą na zlecenie ZKM. Trzy razy jechałem dziś w Tarnowie, 2 razy pojazdem z MPK a raz z PKS. Autobusik sprawiał wrażenie takiego mniejszego gniota. Duże nadkola z przodu, wygląd wnętrza, łączenie poręczy, obecność róznego rodzaju śrubek itp. Jest jednak postęp w stosunku do gniota. Pojazd jest nieco cichszy, nie śmierdzi ani paliwem, ani spalinami. Nie trzeszczy, a skrzypieć to też nie skrzypi na dużą skalę. W każdym razie jednak powinno się w Salusie zmienić wiele elementów.
Autobus wydaje się dosyć przestronny, lecz myślę, że powinno być więcej miejsca dla pasażerów stojących. Przednie i tylne drzwi są pojedyncze, szerokie, wykładane. Zaskoczyło mnie to, że nawet w tych drzwiach zastosowano mechanizm jelczański oparty na berliecie. Na schodach z tyłu nie można stać, bo zawadza rurka przyczepiona do drzwi. Wdrapać się do tylnej części nie jest szczególnie trudno. Autobus ma nieco za twarde zawieszenie, choć przy nierównościach nie wydaje z siebie o dziwo ogromu skrzypnięć. Silnik Iveco jest odpowiedni dla tego autobusu.
Po Salusie spodziewałem się czegoś więcej, niż tylko paru ulepszeń. Mimo wszystko jest to dobrze sprawdzający się autobus na małe potoki pasażerskie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

voy pisze:(...)Po Salusie spodziewałem się czegoś więcej, niż tylko paru ulepszeń. Mimo wszystko jest to dobrze sprawdzający się autobus na małe potoki pasażerskie.
Fajnie, szkoda tylko, że ZS Jelcz nie ma zamówień na ten autobus - np. ostatnio MPK Kraków wybrał M081MB, a przecież "Salus" też mógłby się ładnie spisywać w Krakowie...

Co zadecydowało o wyborze M081MB ? :strzałka: Cena ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Panewniczanin pisze:Nie, po prostu potrzebowali czegoś ala mikrobus, a nie midibusa. Jak sądze, na liniach na których Ediki kursują nie ma takich napełnień, by potrzebny był 10-metrowiec. Ale w sumie 8-metrowymi Edikami zastąpili 6-metrowe Melony, więc może za parę lat 10-metrowym czymś zastąpią 8-metrowe Ediki :P
Ok. Czyli te linie są tak specyficzne, że dłuższe autobusy od M081M by się tam nie zmieściły ? :o:

voy

Post autor: voy »

J-31 pisze:Ok. Czyli te linie są tak specyficzne, że dłuższe autobusy od M081M by się tam nie zmieściły ? :o:
Zmieścić to by się mogły, tylko po co kupować dziesięciometrowe, które jeździłyby puste?

Co do Salusów to na tarnowskie potoki pasażerskie sprawdzają się na wielu liniach, a wymiana pasażerska nie sprawia najmniejszych kłopotów mimo drzwi 1-2-1 i wyższej części tylnej.

Tommy

Post autor: Tommy »

voy pisze:wymiana pasażerska nie sprawia najmniejszych kłopotów mimo drzwi 1-2-1
Poczekaj, aż linia będzie bardziej obciążona, wtedy pojawią się trudności :retard: Zresztą gdyby miał układ 2-2-2 to przepustowość byłaby lepsza i przede wszystkim na zapas :D

voy

Post autor: voy »

Nie, nawet na obciążonej 9 było dobrze z wymianą ludzi. Z tyłu w sumie jest dosyć miejsca aby się pomieścić sensownie, toteż 1-2-1 w zupełności wystarczy.

DAB

Post autor: DAB »

A we Wrocławiu na liniach, na których jeżdżą wystarczy układ 1-2-0. Np. na takiej stówie to jak dobrze pójdzie to autobus jest w połowie zapełniony. Na bardziej obciążon linie np. 126 :lol: puszczane są gnioty itp itd .

Bartek

Post autor: Bartek »

W Mielcu jest tak samo. Jak dobrze pójdze to na lini K1-K2 salus sie do połowy zapełni, a teraz we Wszystkich Świetych to tez sobie poradzi na S2 :)

misiu01

Jelcz M101 w Pile?!

Post autor: misiu01 »

Czy ktoś wie coś na temat M101 z Bolesławca testowanego w Pile i nowego zakupinego pilskiego M101?

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Ten jelcz M101I Salus to jest jedyny, który rozpoznaje, bo oglądałam tyle zdjęć i te które wyglądały identycznie były zupełnie innymi modelami i w końcu wszystko mi się pomieszało...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ikarus9587 pisze:Ten jelcz M101I Salus to jest jedyny, który rozpoznaje, bo oglądałam tyle zdjęć i te które wyglądały identycznie były zupełnie innymi modelami i w końcu wszystko mi się pomieszało...
Spokojnie, cierpliwości. Po prostu dokładnie Obejrzyj sobie zdjęcia, a na pewno z czasem Będziesz je rozróżniać.... :D

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Postaram się, ale nie wiem czy coś z tego wyjdzie. :|

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

ikarus9587 pisze:Postaram się, ale nie wiem czy coś z tego wyjdzie. :|
Tylko na razie nie Zaglądaj może do rysunków "misz-masz" tutaj na forum... :devil:

Michał

Post autor: Michał »

...bo poznasz mase innych autobusów których wcześniej nie widziałaś ;)

[glow=red]Post nr. 500 :diabeł: [/glow]

Awatar użytkownika
Nikki
Motorniczy
Motorniczy
Posty: 1237
Rejestracja: 2005-11-29, 23:38
Lokalizacja: Twierdza Wrocław
Kontakt:

Post autor: Nikki »

Aha, ok. Dzięki za dobre rady :)

PROKOM

Post autor: PROKOM »

w Tczewie już prwadopodobnie 27 lub 30 albo 31 grudnia grudnia zadebitują 'Salusy' póki co widomo, że będą to lewary (czysta ekonomia palą 3-4 litry oleju mniej)

POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Wielkie dzięki Prokom. Extra wiadomość. Czekam na Twoje wieści, kiedy się pojawią. :)

A propo, czy Cieszysz się z tego zakupu ? ;)

PROKOM

Post autor: PROKOM »

w sumie to mogą być ,ale z drugiej strony myślałem ,że będą jakieś preguby albo deskorolki (Solaris,MAN) ,ogólnie cieszę się ,sądziłem ,że będą inwestiować w kupno nowych Autosanów

POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jelcz”