[DAB] DAB 7-1200L

Inne marki autobusów, dotychczas nieskategoryzowane.
james206

[DAB] DAB 7-1200L

Post autor: james206 »

Tak przeglądałem archiwum i okazało się, że nie ma niczego o bardzo ciekawym modelu DABa jaki eksploatuje katowicki PKS. Mowa oczywiście o turystycznym 7-1200L. Czy mieliście kiedyś okazje nim jechać i co o w/w sądzicie?

Ja muszę przyznać, że choć od dawna na niego polowałem nie miałem okazji go ujechać, aż do tego tygodnia. Właśnie w czasie jego trwania PKS pierwszy raz w ramach promocji posłał wspomniany wozik na linię KZK GOP 292. A przyznam,że to bardzo miła odmiana od kursujących tu mediumów i Merca O303.

Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Autobus jest cichy, wygodny, w miarę pojemny i ma całkiem przyzwoite przyspieszenie. Czy orientujecie się w jakich innych miastach on jeszcze występuje :?: Do niedawna przynajmniej jedną sztukę posiadał będziński PKS, ale po jego upadku trafiła ona właśnie do Katowic na Rzepakową (poza nią na stanie są jeszcze 4 sztuki).

Proszę o wypowiedzi w temacie ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Ja co prawda nie jechałem DAB-em 7-1200L, ale tego typu autobusy bardzo często wysyła do Sanoka właśnie PKS Katowice (kurs Katowice-Ustrzyki Dolne) oraz PPKS Warszawa (a właściwie wysyłał zielonego DAB-a #90727, obecnie już się tego nie praktykuje). Mogę śmiało powiedzieć, iż jest to autobus w pewnym sensie ponadczasowy i w porównaniu z niektórymi autobusami turystycznymi bardzo wytrzymały.
james206 pisze:Czy orientujecie się w jakich innych miastach on jeszcze występuje
Na Podkarpaciu jedynym przewoźnikiem eksploatującym DAB-a tego typu jest PKS Connex Mielec. Autobus ten bardzo często jeździ do Rzeszowa, a ostatnimi czasy wysyłany był także na kurs pospieszny do Warszawy. Jest cały w koloze zielonym (nr taborowy #20021) :).

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

james206 pisze:Czy orientujecie się w jakich innych miastach on jeszcze występuje :?:
W płockim PKS-ie, chyba nawet na Bus-Komach jeżdżą.

Awatar użytkownika
Shadow238
Posty: 3006
Rejestracja: 2006-10-22, 00:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shadow238 »

james206 pisze:Ja muszę przyznać, że choć od dawna na niego polowałem nie miałem okazji go ujechać, aż do tego tygodnia. Właśnie w czasie jego trwania PKS pierwszy raz w ramach promocji posłał wspomniany wozik na linię KZK GOP 292. A przyznam,że to bardzo miła odmiana od kursujących tu mediumów i Merca O303.
Mi się jeszcze zdaje, że ten wozik można spotkać na lini KZK GOP "810" ;)

Czyżby PKS K-ce uraczył nas znowu turystykami po Autosanie H9-21 na lini "292" :P :?:

james206

Post autor: james206 »

Adrian_ pisze:Tego typu autobusy bardzo często wysyła do Sanoka właśnie PKS Katowice (kurs Katowice-Ustrzyki Dolne)
To Ci nawet zdjęć nie muszę słać :)
plocmaster pisze:Bus-Komach jeżdżą.
Bus-co... :?: :D
MKM Shadow pisze:Mi się jeszcze zdaje, że ten wozik można spotkać na lini KZK GOP "810" ;)
A no tam to się zawsze coś znajdzie. Na 810 praktycznie codziennie chociaż jakiś jeden śmiga. A ja bym prosił o taką zamianę na stałe na 292 :mruga:
Ostatnio zmieniony 2006-12-31, 11:30 przez james206, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

james206 pisze:Bus-co... :?: :D
Hehe, widać że kolega nie stąd ;) Taka forma konkurencji PKS-u z KM Płock. W gruncie rzeczy, nic ciekawego.
Ostatnio zmieniony 2006-12-31, 11:29 przez pmaster, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

plocmaster pisze:W płockim PKS-ie, chyba nawet na Bus-Komach jeżdżą.
Owszem, tego typu DAB-y jeżdżą na tzw. "Bus-Komach". Kilka z nich ma nawet malowanie Bus-Koma. Oto zdjęcie jednego z takich DAB-ów autorstwa płockibusa (bądź plockibusa): http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-117838.html
PKS Płock posiada ok. 10-ciu tego typu DAB-ów.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Ja miałem okazje wiele razy jeździć tymi busami (linie Katowice-Wisła i Katowice-Jasrzębie)
Jeździ się dość komfortowo,ale irytują mnie dwie rzeczy:
1)automatyczna skrzynia biegów-taki wynalazek niesprawdza sie w tego typu autobusach.
2)część jest dziwnie zabudowana.Mianowicie nieposiadają paneli z lampką,nawiewami itp(nad pasażerami) i jednocześnie nieposiadaja odsuwanych szyb :? i teraz weź człowieku wytrzymaj.Na zewnątrz +25,przez szyby wpada światło słoneczne i smaż się 45min od Mikołowa do Pawłowic Śląskich :?


Ale i tak wole DABa niz tłuc się H9...

james206

Post autor: james206 »

Amalio pisze:automatyczna skrzynia biegów-taki wynalazek niesprawdza sie w tego typu autobusach
A czemuż to :?:
Amalio pisze:nieposiadają paneli z lampką,nawiewami itp(nad pasażerami) i jednocześnie nieposiadaja odsuwanych szyb
W sumie czy ja wiem - lampki może zbędne. Nie wyjeżdżają na bardzo dalekie trasy, natomiast z oknami się zgodzę. Choć ja podróżowałem zimą, więc co najwyżej odmroziłem kuper :mruga:
Amalio pisze:wole DABa niz tłuc się H9...
Nie jesteś sam ;) Jak każdy normalny człowiek chyba...A to rzeczywiście jednak nie każdy :rotfl:

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

james206 pisze:
Amalio pisze:automatyczna skrzynia biegów-taki wynalazek niesprawdza sie w tego typu autobusach
A czemuż to :?:
Nawet rybnikozłomy(czyt autobusy PKSu Rybnik) potrafią objechać te DABy na prostej(automaty te są leniwe i autobus ma kiepskie przyspieszenie)

Po za tym te DABy zawsze mają problem np w ¯orach.Autobus wyjeżdza z ronda(niestety nieznam nazw ulic) i zaczyna się wdrapywać pod góre,żeby osiągnąć przystanek ¯ory Sąd.Autobus ma coraz ciężej,a automat zmienia bieg na wyższy :/ Prędkość opdrózy spada prawie do zera km/h i pozostaje czekać,aż automat zredukuje o dwa biegi i wtedy znowu można jechać..Niemożna powiedzić,że taki urok tego ypu skrzyń bo miejskie biorą tą górke bez większych problemów.Te DABy mają kiepskie skrzynie.

james206 pisze:
Amalio pisze:wole DABa niz tłuc się H9...
Nie jesteś sam ;) Jak każdy normalny człowiek chyba...A to rzeczywiście jednak nie każdy :rotfl:
Tak zwani fanatycy :mruga:

james206

Post autor: james206 »

W sumie nie patrzyłem pod tym kątem i pewnie masz dużo racji. Moja wiedza w dziedzinie tych wozów jest ograniczona,bo jak wspominałem jechałem jedynie raz to nie będę polemizował :mruga: Nie mniej jestem zaskoczony. Jesteś pewny,że nie dotyczy to tylko jednego zajechanego wozu z PKS :?: W sumie to automaty się powinny sprawdzać na trasach dalekobieżnych :mruga:

Pocieszę Cię jednak Drogi Kolego - jednego DABa już masz chyba z głowy, bo znów sobie jeździ na miejskiej linii 292. Ja osobiście się cieszę, bo często nią jeżdżę. :biggrin:
Amalio pisze:Tak zwani fanatycy :mruga:
Nawet wiem kto :retard: Nie powiem po nicku-ale taki jeden forumowy znajomy wolałby Autosana od DABa, co nie ;)

Na marginesie to gdzie są Pawłowice :?:

[ Komentarz dodany przez: Hannibal: 2007-01-02, 19:50 ]
Nie offtopuj, takie pytania to na pw.Ok, przepraszam. To się nie powtórzy :)
Ostatnio zmieniony 2007-01-03, 02:39 przez james206, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

james206 pisze:W sumie nie patrzyłem pod tym kątem i pewnie masz dużo racji. Moja wiedza w dziedzinie tych wozów jest ograniczona,bo jak wspominałem jechałem jedynie raz to nie będę polemizował :mruga: Nie mniej jestem zaskoczony. Jesteś pewny,że nie dotyczy to tylko jednego zajechanego wozu z PKS :?: W sumie to automaty się powinny sprawdzać na trasach dalekobieżnych :mruga:
Powiem Ci tak.Co do tego,że skrzynie w DABach są leniwe to dotyczy chyba wszystkich...
Przynajmniej w jednym(jeden z tych co ma tą daremną zabudową wnętrza) skrzynia jest zajechana niemiłosiernie(szarpie przy każdej zmianie biegu) co też wpływa na osiągi.Praktycznie DAB zaczyna królować na drodze dopiero wtedy gdy ma wrzucony najwyższy bieg.A tak to manuale je biora...
Co do tego czy automaty się sprawdzają na takich trasach.PKS Rybnik ma Dwa MANy UL z ręcznymi i te autobusy maja rekordowo szybkie przejazdy :) (Pawłowice-Mikołów 30min!! Gdy wszystkim innym autobusom dowolnego przewoźnika ta trasa zajmuje od 40 do nawet 50 minut)Uważam,ze to między innymi zasługa ręcznej skrzyni :)
james206 pisze:Pocieszę Cię jednak Drogi Kolego - jednego DABa już masz chyba z głowy, bo znów sobie jeździ na miejskiej linii 292. Ja osobiście się cieszę, bo często nią jeżdżę. :biggrin:
Mam nadzieję,że trafi tam ten zajechany DAB ;)
james206 pisze:Na marginesie to gdzie są Pawłowice :?:
Jest to (jak na razie) wieś za ¯orami :) Ale,że Pawłowice leża przy trasie Katowice-Wisła ruch autobusowy (miejskie jak i lokalne) jest spory :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

james206 pisze:Czy orientujecie się w jakich innych miastach on jeszcze występuje :?:
W zasadzie Adrian już wspomniał - a ja potwierdzę. Rzeczywiście PPKS Warszawa eksploatuje DAB-y 7-1200L. I to nie jednego a kilka. W Warszawie pojawiają się one dosyć często, ale tylko na liniach PKS. Najczęściej można je spotkać na Dw. Zachodnim (PKS). W komunikacji miejskiej nie występują.
james206 pisze:Moje wrażenia są bardzo pozytywne
I wcale Ci się nie dziwię. Ja niestety nie miałem możliwości przejechania się 7-1200L, ale jechałem innym DAB-em. To są naprawdę przyjemne, ciche, wygodne, przyjemne autobusy i całkowicię wierzę, że Twoje wrażenia są pozytywne.

Ja bym powiedział, że to trochę szkoda, że tych autobusów jeździ tak mało i tak późno się pojawiły. A jeszcze bardziej żal, że teraz można je kupić wyłącznie jako używane... :(

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

No i dzisiaj znów miałem okazje przejechać się DABem :) Jechało się bardzo przyjemnie,_ale i ten kurs potwierdził,_że automat się nie_sprawdza.

I mam teraz dwa pytania._Ile DABów (sztuk) jeździ w GOPie??_Bo ten którym dzisiaj jechałem na pewno bo miał kasownik :)

I drugie._Na autobusie pisze DAB-Leyland._Co jest Leylanda,_a co DABa?? Bo nie_bardzo się znam na DABach...
Ostatnio zmieniony 2007-01-03, 20:12 przez Amalio, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Amalio pisze:._Ile DABów (sztuk) jeździ w GOPie??_Bo ten którym dzisiaj jechałem na pewno bo miał kasownik
Jeśli chodzi o DAB-y w GOP-ie posiadają je następujący przewoźnicy:
-ZTP "Transportowiec" (1 DAB 11-0860S)
-PKM Tychy (14 DAB-ów 15-1200C, 2 DAB-y 7-1800L)
-PKS Gliwice (1 DAB 15-1200C, 2 DAB-y 7-1024L)
-Nowak Transport (2 DAb-y 15-1200C)
-PKM Gliwice (15 DAB-ów 12-1200B)
-PKS Katowice (5 DAB-ów 7-1200L)
Łącznie w GOP-ie jeżdżą 42 DAB-y :).

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

Adrian_ pisze:
Amalio pisze:._Ile DABów (sztuk) jeździ w GOPie??_Bo ten którym dzisiaj jechałem na pewno bo miał kasownik
Jeśli chodzi o DAB-y w GOP-ie posiadają je następujący przewoźnicy:
-ZTP "Transportowiec" (1 DAB 11-0860S)
-PKM Tychy (14 DAB-ów 15-1200C, 2 DAB-y 7-1800L)
-PKS Gliwice (1 DAB 15-1200C, 2 DAB-y 7-1024L)
-Nowak Transport (2 DAb-y 15-1200C)
-PKM Gliwice (15 DAB-ów 12-1200B)
-PKS Katowice (5 DAB-ów 7-1200L)
Łącznie w GOP-ie jeżdżą 42 DAB-y :).
Dzięki za wyczerpująca odpowiedź no,_ale może nie_sprecyzowałem dobrze pytanie ;) Chodzi mi o to ile DABów PKSu Katowice jeździ na liniach KZK GOP(wiem ile mają DABów ;) )._Bo z czego pamiętam nie wszystkie mają kasowniki...
Ostatnio zmieniony 2007-01-03, 20:47 przez Amalio, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

Amalio pisze: Chodzi mi o to ile DABów PKSu Katowice jeździ na liniach KZK GOP(wiem ile mają DABów )._
Na liniach KZK GOP jeżdża 3 DAB-y 7-1200L o nr taborowych: 103, 405 oraz 406.

james206

Post autor: james206 »

Adrian_ pisze:-Nowak Transport (2 DAb-y 15-1200C)
Lool :mruga: O Nowaku nic nie wiedziałem. Musiały przyjść niedawno ;) Ciekawe kiedy będą pierwsze zdjęcia :?: A tak BTW - to kto zapodał Ci o nich cynk :?: ;)

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

james206 pisze:Musiały przyjść niedawno
DAB-y te przyszły do formy pana Nowaka w tym roku. Są wpisane na listę taborową tego przewoźnika na TWB. Są jeszcze nieprzerejestrowane, dlatego też nie pojawiają się jeszcze w ruchu liniowym.

james206

Post autor: james206 »

Rzeczywiście sprawdziłem. Dokładnie jest tak jak mówisz ;)

Wracając jednak do tematu widać,że 2 Leylandy na dobre zagościły na wspomnianej przeze mnie linii 292. Po zeszłotygodniowej premierze, w czwartek wozu #406, obecnie najprawdopodobniej na dłuższy czas pojawiają się 2 inne sztuki: #103 i #405. Czyżby to zasługa dezów z KZK :mruga: :?: Co ciekawe wspomniane wozy zniknęły na dobre z 2 i już ostatniej miejskiej linii PKS - 810, gdzie kursują obecnie jedynie Mercedesy O303. Mnie tylko ciekawi fakt, gdzie powędrowały Mediumy. Trza by zapytać znajomego kiermana :biggrin:

[ Dodano: 2007-01-05, 23:38 ]
Jeśli chodzi o DAB-y w GOP-ie posiadają je następujący przewoźnicy:
-ZTP "Transportowiec" (1 DAB 11-0860S)
Dobrze, że poruszyłeś te kwestię Adrian, bo bardzo mnie natchnąłeś. Zapewne mało kto wie jak wygląda to Dabo-podobne dziwadło, więc daję fotkę. Jak Wam się podoba :?:

http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-81055.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne marki”