Solcity/SMxx

Tutaj są prowadzone dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach marki Solbus...
imarcin

Post autor: imarcin »

Ten design jest na pewno lepszy od tego co zastosowali w SN11 i mi się bardzo podoba.
Wg. mnie gdy jakość będzie dobra to mają szanse trochę zdziałać na rynku autobusów miejskich.
Powinni też pokazać 18-metrową wersję zasilaną LNG bo wtedy mogli by stworzyć bardzo interesującą alternatywę dla autobusów zasilanych CNG.
Ostatnio zmieniony 2008-06-17, 14:06 przez imarcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Lopez

Post autor: Lopez »

Infobus zamieścił dość obszerny artykuł nt. nowej rodziny autobusów miejskich Solbusa. Sporo ciekawego można się dowiedzieć np. w kwestii napędu LNG, stosowanych silników itp. Okazuje się też, że solbus SM12 jest dużo lżejszy niż podobne pojazdy w swojej klasie, a design projektowała zewnętrzna firma. Artykuł okraszono zdjęciami.
Wygląda na to, że Solbus wkroczył na ścieżkę ostrego rozwoju, o czym świadczy chociażby zwiększenie zatrudnienia do 250 osób, a co za tym idzie mocy produkcyjnych. Udało im się też sprzedać już prawie 30 autobusów na rynku brytyjskim.
Ostatnio zmieniony 2008-06-18, 09:55 przez Lopez, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Pewnie prognozują, że znajdą nabywców i zwiększą produkcję.... Hmmm.... Cóż. ¯yczę powodzenia Solbusowi :retard:

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

To LNG nie wygląda mi wcale na taki głupi pomysł - dużo przewoźników w całej Europie może to kupić.

filimer

Post autor: filimer »

Niech się Solbus rozwija - im większa konkurencja na rodzimym rynku, tym lepiej - może w końcu uda się całkowicie wyprzeć z rynku część podmiotów z jakością i mentalnością z poprzedniego ustroju :diabeł:

Awatar użytkownika
TLG
Ekspert
Ekspert
Posty: 4239
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Ładny autobus. I nie trąci tandetą jak to mają inne tego typu pojazdy, oferowane przez mniejszych producentów.

timtheenchanter

Post autor: timtheenchanter »

Wszystko ładnie i pięknie, ale w żadnym artykule ani komentarzu nikt nie wspomniał o tym, że Solbus SM12 został zaprojektowany w biurze inżynierskim DOT3D, mającym swą siedzibę w Czerwonaku koło Poznania.
Link do strony: http://www.dot3d.pl/ .

Awatar użytkownika
Amalio
Posty: 5887
Rejestracja: 2006-12-31, 20:37
Lokalizacja: Pawłowice
Kontakt:

Post autor: Amalio »

No i co z tego :?:

Filip7370

Post autor: Filip7370 »

No i to że jak kośby się chwalił że na jego kompie jest rysunek i nie powiedział że jest zaprojektowany przez kogoś innego.

Awatar użytkownika
pmaster
Posty: 10000
Rejestracja: 2005-10-31, 16:42
Lokalizacja: Europa Środkowa

Post autor: pmaster »

timtheenchanter pisze:Wszystko ładnie i pięknie, ale w żadnym artykule ani komentarzu nikt nie wspomniał o tym, że Solbus SM12 został zaprojektowany w biurze inżynierskim DOT3D, mającym swą siedzibę w Czerwonaku koło Poznania.
Bo i nie ma się czym chwalić.

Lopez

Post autor: Lopez »

timtheenchanter pisze:Wszystko ładnie i pięknie, ale w żadnym artykule ani komentarzu nikt nie wspomniał o tym, że Solbus SM12 został zaprojektowany w biurze inżynierskim DOT3D, mającym swą siedzibę w Czerwonaku koło Poznania.
No ja np. nie wiedziałem kto jest projektantem, ale byłem przekonany, że jakieś niemiecki studio. W takim razie: moje gratulacje :) Projekt jest naprawdę klasy światowej i dobrze, że design na poziomie może się urodzić i w naszym kraju :)
plocmaster pisze:Bo i nie ma się czym chwalić.
Jest i nie będziemy o tym dyskutować. EOT

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Ja myślę, że rzeczywiście dobrze się stało, iż Timtheenchanter przypomniał nam o tym - kto zrobił projekt. Chłopaki się napracowali, więc warto. :)
timtheenchanter pisze:Wszystko ładnie i pięknie, ale w żadnym artykule ani komentarzu nikt nie wspomniał o tym, że Solbus SM12 został zaprojektowany w biurze inżynierskim DOT3D, mającym swą siedzibę w Czerwonaku koło Poznania.
Link do strony: http://www.dot3d.pl/ .
Ja, jako rysownik autobusów miejskich chciałbym serdecznie podziękować projektantom firmy DOT3D za to, że nie skomplikowali zewnętrznego designu SM12. Dużo jest linii prostych, tak, że łatwo dało się go odtworzyć w formie rysunkowej.... :lol:

TW

Post autor: TW »

timtheenchanter :D przedstawił nie precyzyjne informacji. Prawda jest taka że całość projektu SM12 i SM18 powstała w DOT3D poza designem, który wykonany został przez niemiecką firmę Studio FT

Lopez

Post autor: Lopez »

To trochę zmienia postać rzeczy... No nic - i tak się cieszymy z nowego projektu polskiego autobusu :)

Awatar użytkownika
Marcin_558
Posty: 4134
Rejestracja: 2006-09-02, 19:08
Lokalizacja: Bydgoszcz/Łochowo
Kontakt:

Post autor: Marcin_558 »

Podobno SM18 jest na ukończeniu :) .

TW

Post autor: TW »

I jest się z czego cieszyć. Zapewniam że konstruktorzy tych autobusów dołożyli wszelkich starań aby była to nowoczesna i solidna konstrukcja.

Lopez

Post autor: Lopez »

Co ciekawe to samo Studio FT projektowało solarisy: urbino I i III oraz vacanzę ;)

[ Dodano: 26 Cze 2008 14:39 ]
TW pisze:I jest się z czego cieszyć. Zapewniam że konstruktorzy tych autobusów dołożyli wszelkich starań aby była to nowoczesna i solidna konstrukcja.
Oczywiście wszystko jak zwykle wyjdzie w praniu. Nie mniej widać np. po poważnym odchudzeniu wagi pojazdu, że konstruktorzy przyłożyli się solidnie.
@TW: masz coś wspólnego z DOT3D?

TW

Post autor: TW »

dokładnie. Tak więc spekulacje i opinie że design "zatrąca wschodem" są zupełnie nie trafione :lol:

[ Dodano: 2008-06-26, 14:45 ]
Lopez pisze: @TW: masz coś wspólnego z DOT3D?
Od jakiegoś czasu tak :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 29619
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

TW, ja rozumiem, że SM18 będzie wyglądać podobnie - pod względem designu zewnętrznego - jak SM12 ? ;)

TW

Post autor: TW »

J-31 pisze:TW, ja rozumiem, że SM18 będzie wyglądać podobnie - pod względem designu zewnętrznego - jak SM12 ? ;)
dokładnie tak, SM12 jak i SM18 będą miały ten sam design.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Solbus”