Przeróbki okien w składach tramwajowych

18.02.2014, Wrocław al. Różyckiego. Skład #2313+2332 na linii 17.Od jakiegoś czasu w zmodernizowanych przez Protram, składach tramwajowych pojawiają się okna motorniczego w profilu wklejanym do szkieletu. Przeróbki te zawsze dotyczą tylko pierwszego wagonu w składzie.

Modyfikacja polega na zmianie pierwszego okna po lewej stronie pierwszego wagonu ze składu tramwajów typu 105Na zmodernizowanych na tzw. typ “105NWr”. Okno zostaje wymontowane a następnie zmniejszona zostaje przestrzeń okienna, przez wspawanie metalu i zamontowane zostaje nowe, mniejsze okno. Jest ono takie samo jak zastosowane w autorskich konstrukcjach Protramu, tramwajach typu 204WrAs i 205WrAs. Tego typu modyfikacja ostatnimi czasy co raz bardziej się rozpowszechnia we wrocławskich tramwajach.

Motorniczowie pytani o tą modyfikację, wyjaśniają, że okna zamontowane w zmodernizowanych tramwajach typu 105NWr powodują bardzo szybkie nagrzewanie się kabiny motorniczego przy temperaturach rzędu powyżej 30°C. Część takich tramwajów co prawda posiada klimatyzację przedziału motorniczego, jednak i ona działa mniej wydajnie z powodu sporego przeszklenia kabiny. Z tego powodu tramwaje te są wysyłane do Protramu na wymianę przedniego okna.

“Może i to rozwiązanie nie wygląda najlepiej z zewnątrz, ale dla nas jest to spore udogodnienie w upalne dni” – zapewnia nas jeden z motorniczych pytanych na pętli.
31.10.2013, Wrocław pętla Oporów.
Szkopuł polega jednak na tym, że MPK decydując się na wymianę okien w pierwszych wagonach składów tramwajowych nie pomyślało o kwestii estetycznej. Przestrzeń pozostała po wymianie okien nie została zamaskowana czarnym matowym lakierem, co z daleka nie wygląda to najlepiej. Pozostaje również zagadką, dlaczego dopiero teraz zdecydowano się na wymianę okien. Nieoficjalnie mówi się, że to część planu zastrzyku finansowego dla zakładów RMT Protram.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter