Przeróbki okien w składach tramwajowych
Od jakiegoś czasu w zmodernizowanych przez Protram, składach tramwajowych pojawiają się okna motorniczego w profilu wklejanym do szkieletu. Przeróbki te zawsze dotyczą tylko pierwszego wagonu w składzie.
Modyfikacja polega na zmianie pierwszego okna po lewej stronie pierwszego wagonu ze składu tramwajów typu 105Na zmodernizowanych na tzw. typ “105NWr”. Okno zostaje wymontowane a następnie zmniejszona zostaje przestrzeń okienna, przez wspawanie metalu i zamontowane zostaje nowe, mniejsze okno. Jest ono takie samo jak zastosowane w autorskich konstrukcjach Protramu, tramwajach typu 204WrAs i 205WrAs. Tego typu modyfikacja ostatnimi czasy co raz bardziej się rozpowszechnia we wrocławskich tramwajach.
Motorniczowie pytani o tą modyfikację, wyjaśniają, że okna zamontowane w zmodernizowanych tramwajach typu 105NWr powodują bardzo szybkie nagrzewanie się kabiny motorniczego przy temperaturach rzędu powyżej 30°C. Część takich tramwajów co prawda posiada klimatyzację przedziału motorniczego, jednak i ona działa mniej wydajnie z powodu sporego przeszklenia kabiny. Z tego powodu tramwaje te są wysyłane do Protramu na wymianę przedniego okna.
“Może i to rozwiązanie nie wygląda najlepiej z zewnątrz, ale dla nas jest to spore udogodnienie w upalne dni” – zapewnia nas jeden z motorniczych pytanych na pętli.
Szkopuł polega jednak na tym, że MPK decydując się na wymianę okien w pierwszych wagonach składów tramwajowych nie pomyślało o kwestii estetycznej. Przestrzeń pozostała po wymianie okien nie została zamaskowana czarnym matowym lakierem, co z daleka nie wygląda to najlepiej. Pozostaje również zagadką, dlaczego dopiero teraz zdecydowano się na wymianę okien. Nieoficjalnie mówi się, że to część planu zastrzyku finansowego dla zakładów RMT Protram.