MPK testuje autobus elektryczny Volvo

30.06.2016, Wrocław, fabryka Volvo. Autobus elektryczny Volvo ElectriCity Concept Bus.Do Wrocławia zawitały trzy egzemplarze autobusów elektrycznych marki Volvo, które powstały w ramach projektu ElectriCity. Od czwartku można się nimi przejechać za darmo na specjalnej linii A1 na trasie Mydlana-pl.Grunwaldzki-Uniwersytet.

Autobusy Volvo ElectriCity Concept Bus mają długość 10,7 m, niską podłogę, a na pokład mogą zabrać 78 pasażerów. Na jednym ładowaniu autobus może przejechać niewiele, bo 20 km, przy czym czas ładowania wynosi od 3 do 6 minut. Volvo deklaruje, że przy zastosowaniu specjalnej stacji ładowania na przystankach, zasięg ten w codziennej eksploatacji można wydłużyć.

Autobusy testowane przez MPK wyróżnia nie tylko długość pojazdu, ale i rozstaw osi. W tradycyjnym pojeździe przednia oś znajduje się za pierwszymi drzwiami, w Volvo ElectriCity Concept Bus znajduje się ona bardzo blisko przedniej części nadwozia, kabina kierowcy jest w pełni zamknięta i oddzielona od pasażerów, zaś stanowisko kierowcy umieszczono centralnie. Na pokład można dostać się przez dwie pary szerokich drzwi umiejscowionych obok siebie.

30.06.2016, Wrocław, fabryka Volvo. Autobus elektryczny Volvo ElectriCity Concept Bus. 30.06.2016, Wrocław, fabryka Volvo. Autobus elektryczny Volvo ElectriCity Concept Bus. 30.06.2016, Wrocław, fabryka Volvo. Autobus elektryczny Volvo ElectriCity Concept Bus.

Pojazd jest wyposażony w akumulatory litowo-jonowe, które ładują się przy każdym hamowaniu, oraz na stacjach ładowania. Na wyposażeniu znajduje się także elektroniczny układ hamulcowy EBS, zintegrowany system hamulcowy, system wspomagania ruszania pod górę. Autobus posiada również sieć bezprzewodową WiFi, jednak w testowanych egzemplarzach (2031, 2033) brak było połączenia z internetem, być może przez dostosowanie do szweckich sieci telefonicznych.

30.06.2016, Wrocław, fabryka Volvo. Autobus elektryczny Volvo ElectriCity Concept Bus. 30.06.2016, Wrocław, fabryka Volvo. Autobus elektryczny Volvo ElectriCity Concept Bus. fot. Jakub Piecuch. Autobus elektryczny Volvo ElectriCity Concept Bus. fot. materiały Volvo Buses.

Testowane przez MPK autobusy Volvo powstały w ramach projektu ElectriCity dla miasta Göteborgu, gdzie razem z innymi autobusami hybrydowo-elektrycznymi obsługują linię miejską 55, która łączy oba kampusy uniwersyteckie. Od 30 czerwca wszystkie 3 testowane egzemplarze znajdują się we Wrocławiu i obsługują linię pokazową A1, która kursuje na trasie od bramy nr 2 Volvo przez Sępolno, ul. Mickiewicza, Skłodowskiej-Curie, pl. Grunwaldzki, most Grunwaldzki, pl. Dominikański, Szewską, Grodzką do Uniwersytetu a dalej przez Most Pomorski, Dubois, pl. Bema, ul. Sienkiewicza, Szczytnicką do pl. Grunwaldzkiego i dalej do bramy nr 2, gdzie autobus wjeżdża do stacji ładowania. Autobusy kursują naprzemiennie co 35 minut od godziny 8:00 do 22:00.

Rozkład linii A1

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter