Portal Transportnews – słów o nim kilka

logoSkromne ogólnopolskie początki

Wszystko zaczęło się na początku roku 2007, kiedy to z inicjatywy jednej osoby, powstał mały serwis internetowy traktujący o wydarzeniach komunikacyjnych w Polsce. Inspiracja wzięła się z głównie z prężnie działającego wzorca – serwisu Infobus.pl. Pierwsza odsłona Transportnews – wówczas działająca pod nazwą Busnews, wystartowała dokładnie 8 marca.

Duży wpływ na późniejszy rozwój serwisu wniósł warszawski serwis internetowy Przegubowiec; na stronie po jakimś czasie pojawiło się więcej artykułów z innych miast Polski, a współpracy podjęli się Starter z Gdańska i Szczawik z Zabłudowa.

Po jakimś czasie, za namową kilku osób, dzięki pracy jednego człowieka, z ogólnego i zawierającego mało publikacji serwisu ogólnopolskiego, zmienił się w bardziej tematyczny, ograniczony terytorium województwa dolnośląskiego.

W międzyczasie, uruchomione zostały osobne strony autora, takie jak Transportfilms, na której zamieszczane były krótkie filmy z pojazdami komunikacji miejskiej, BuslineArts – z graficznymi schematami wyglądu różnych pojazdów komunikacyjnych, RailNews – sekcja traktująca o transporcie szynowym i kolei na Dolnym Śląsku, oraz Transportnews – mająca być brakującym ogniwem, spajającym wszystkie strony internetowe.

Reorganizacja i przemiana w portal o komunikacji we Wrocławiu

Od tego momentu, zaczyna się najnowsza historia serwisu Transportnews – jest grudzień 2008 roku, kiedy to na kilka tygodni, wyłączone zostają serwisy Busnews, Transportnews i Railnews. W tym czasie, w serwisie przeprowadzono reorganizację, mającą na celu wyznaczenia kierunku rozwoju. I znów tutaj inspirację zaczerpnięto z Warszawy. Tak zrodził się portal internetowy, wzorowany na „Przegubowcu”, bardziej traktujący o komunikacji miejskiej, szynowej we Wrocławiu i będący połączeniem wydanych wcześniej osobnych stron tematycznych.

W Wigilię 2009 roku, światło dzienne ujrzała wałbrzyska sekcja serwisu Transportnews. Dzięki wielu osobom, m.in. Mateuszowi Dominowi, Maćkowi Gorzko i wielu innym, w serwisie pojawiło się wiele zdjęć komunikacyjnych. Od tego czasu na stronie pojawia się co raz więcej materiałów, m.in. Kalendarium Wydarzeń, dział publicystyczny, czy choćby opisy pętli autobusowych i tramwajowych we Wrocławiu. Wałbrzyska sekcja nie przetrwała końca roku 2012 i zostało zawieszone jej funkcjonowanie.

Od lipca 2014r. na stronie funkcjonuje nowa sekcja „Testujemy Transportnews”. Jest ona poświęcona testom aplikacji związanych z wrocławską komunikacją miejską. Początkowo istniała ona jako strona odrębna od Transportnews, jednak w styczniu 2016r. została połączona z portalem.

W styczniu 2016r. też miał miejsce przełom w dotychczasowej historii portalu. Otóż Transportews występuje od teraz pod adresem transportnews.eu. Wraz z płatną domeną, portal przeniósł się na znacznie wydajniejszy serwer (również płatny). Różnica w działaniu jest znacząca.

4 grudnia 2017r. nastąpiła fuzja Forum Komunikacyjnego km-forum.com.pl z portalem Transportnews, w wyniku której powstało Forum Transportnews o tematyce ogólnopolskiej ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia.

Portal Transportnews działa z małą przerwą, od marca 2007 roku.

Pomimo informacyjnej tematyki, nie piszemy o każdym błędzie motorniczych, czy kierowców autobusów, w wyniku których utrudnienia w działaniu komunikacji miejskiej trwają krócej, niż czas napisania stosownej informacji. Nie piszemy dla konkretnego przewoźnika, czy organizatora komunikacji miejskiej, ani nie jesteśmy po stronie MPK, DLA, P.W.H.D, firmy Michalczewski, Kolei Dolnośląskich, Przewozów Regionalnych, czy Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia. Mamy własne poglądy na decyzje odnośnie transportu publicznego, jego promocji i działań mających usprawnienie jego działania. Nie jesteśmy bezkrytyczni wobec absurdów i wykorzystywania faktu remontów ulic, placów, czy kanalizacji, jako pretekstu do późniejszych ograniczeń w kursowaniu transportu publicznego.

Wspieramy remont wrocławskich pojazdów zabytkowych przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu. Do tej pory przekazaliśmy im ponad 3 tysiące zł na ratowanie historycznych pojazdów.
Prowadzimy też sprzedaż wybranych gadżetów za pośrednictwem platformy cupsell.pl, których zysk ze sprzedaży przekazujemy na ratowanie pojazdów zabytkowych.

Jesteśmy otwarci na współpracę w rozwoju portalu.

Kto tworzy tworzy portal Transportnews

Przemysław Kędzierski – twórca, artykuły, newsy, katalog, layout, programowanie

wrocławskie forum komunikacyjne

twitter