Ruszył internetowy serwis obsługi pasażera MPK Wrocław

Wreszcie stało się – system lokalizacji autobusów został udostępniony pasażerom. Nie jest to co prawda tak rozbudowany system, jakim dysponują dyspozytorzy, oraz centrala ruchu, ale lepszy rydz, niż nic, jak to mówią.

System lokalizacji pojawił się wraz z nową stroną pasazer.mpk.wroc.pl. Tak jak strona główna miejskiego przewoźnika, tak i ona została wykonana w ramach projektu “Poprawa jakości i bezpieczeństwa systemu komunikacji publicznej Wrocławia poprzez działania podejmowane przez MPK Sp. z o.o. we Wrocławiu”. Bardziej wnikliwi obserwatorzy zaraz skojarzą tą stronę z poprzednim projektem MPK – a mianowicie stroną “z biletem taniej .pl”, której ma być ona następczynią. Co na niej znajdziemy?

Oprócz informacji prasowych MPK, także ostatnio wydane komunikaty o zmianach tras linii obsługiwanych przez miejskiego przewoźnika, ostatnio znalezione przedmioty w środkach komunikacji miejskiej, które można odebrać w Biurze Rzeczy Znalezionych MPK, informacje o biletach, lokalizację punktów biletowych UrbanCard a także formularz wyszukiwarki połączeń komunikacji miejskiej całej miejskiej sieci – tu już przekierowujący do strony jakdojade.pl. Udostępnione zostały również schematy komunikacji miejskiej, jednak odnośnik do nich jest schowany pod opcją “Do pobrania”, co może trochę być mylące. W końcu pojawiła się opcja subskrypcji ostatnich informacji ze strony za pośrednictwem czytników RSS – tej opcji brakowało na stronie jakdojadę, chociaż link był udostępniony, to pojawiała się jedynie treść testowa typu “Lorem ipsum”.

Nawigacja na stronie głównej jest stosunkowo intuicyjna – brakuje jedynie możliwości szybkiego przejścia do działu z aktualnymi schematami komunikacji miejskiej, oraz obszernym opisem węzłów komunikacyjnych, takich jak okolice Dworca Głównego PKP, pl. Grunwaldzkiego, czy pl. Jana Pawła II. Najważniejszą nowinką jest jednak oddanie do użytku mapki podglądowej lokalizacji autobusów i tramwajów MPK.

Mamy do wyboru jakich linii pojazdy mają się pojawić na załączonej mapce z Google Maps, której obraz możemy dowolnie przesuwać, powiększać, przełączyć na tryb satelitarny. Brakuje opcji powiększenia mapy na pełny ekran – na ekranie full HD wydaje się ona trochę za mała. Zaznaczyłem pierwszą linię – i już po dwóch, trzech sekundach pojawiła się lokalizacja wszystkich pojazdów obsługujących tą linię. No w porządku – pojawiło się kilka znaczników z numerem linii. No i w zasadzie to tyle – nie mamy informacji w którym kierunku dany pojazd się porusza, czy stoi w miejscu, ani nawet o ile jest on opóźniony, lub o ile minut jest przed czasem, także nie mamy informacji o numerze pojazdu i brygadzie tej linii – jednak już ta ostatnia informacja wiele by pasażerom nie dała, za wyjątkiem może osób, które bardzo interesują się komunikacją miejską. Te wszystkie informacje możemy uzyskać w innym systemie lokalizacji pojazdów – ale już dla autobusów obsługujących gminy ościenne, takie jak Kobierzyce, Długołękę, oraz Siechnice.

No dobrze, sprawdźmy jak będzie się zachowywać system, gdy nieco pogorszymy parametry pracy. Włączyłem wszystkie możliwe linie autobusowe i tramwajowe – aktualizacja położenia pojazdów nastąpiła po dobrych kilku sekundach. Nie jest tak źle zważywszy, że im więcej zaznaczymy linii, tym dłużej może trwać aktualizacja ich położenia. Pójdźmy nieco dalej – jak system się zachowa, gdy jeszcze bardziej wykorzystamy zasoby sprzętowe i sieciowe – tu już zaczął się problem – strona internetowa zaczęła wyraźnie zwalniać. Odpowiedź z serwera przychodziła co raz rzadziej. No i pech – przeglądarka nie dała sobie rady – wyskoczył błąd o wykonaniu nieprawidłowej operacji.

Test na komputerze wykonany, zobaczmy, jak spisze się system na smartfonie. No tutaj już po wyborze wersji mobilnej funkcjonalność opcji lokalizacji autobusów jest mniejsza niż dla wersji standardowej. Przede wszystkim można sprawdzić położenie autobusów obsługujących tylko jedną linię jednocześnie. No i niestety rozczarowanie – wskaźniki nie do końca poprawnie się wyświetlają. Ale nie wszystko stracone, sprawdźmy drugą linię, tym razem bardziej powiększając mapę.

Lokalizacja pojazdu gdzieś uciekła, podkład mapy nie wczytał się poprawnie, także pozycja pojazdu nie została zaktualizowana. Również jak w przypadku wersji “standardowej” nie ma ważnych dla pasażerów informacji takich jak opóźnienia pojazdów, kierunek jazdy, oraz numeru bocznego pojazdu. Wersja mobilna jest bardzo okrojona i nie działa tak dobrze, jak wersja standardowa. Ale z tym jest już mniejszy kłopot. Brakuje bowiem aplikacji na systemy Windows Phone, IOS, oraz na Androida – nie każdy ma przy sobie bowiem laptop z mobilnym internetem, umożliwiającym przeglądnięcie pełnej wersji strony z lokalizacją pojazdów. Za to już wielu pasażerów ma telefony nowszego typu, nazywane smartfonami, gdzie możliwe mogłoby być sprawdzenie w którym miejscu jest dany pojazd MPK.

Moja ocena:

3,7/6

System lokalizacji testowałem na następujących urządzeniach:

  • wersję standardową – na komputerze z dwurdzeniowym procesorem Intel(R) Celeron(R) E3300 @ 2.50GHz (2 CPUs), ~3.1GHz, 4GB RAM, na systemie operacyjnym Windows 7 Service Pack 1 w wersji x64, na sieci WiFi o prędkości (wg speedtest.net) przesyłu danych 37Mbps, na przeglądarce Opera 12.14.
  • wersję mobilną – na dość leciwym już telefonie LG GT540 z ostatnią oficjalną aktualizacją systemu Android 2.1 update-1.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter