MAN Lion’s City (A37)

W roku 2004, MAN przedstawił odświeżoną rodzinę autobusów miejskich. Dla ujednolicenia nazewnictwa, zrezygnowano z literowo-cyfrowego oznaczania nazwy modelu na rzecz dużo prostszej „Lion’s City”. Dla odróżnienia standardowego 12-metrowego modeli, od pozostałych, po tej wspólnej nazwie dodawano literę, będącą skrótem od typu pojazdu. G – jak „Gelenkenbus”, czyli po polsku „przegubowy”, L – „lange” (długi), M – minibus, itd.

Konstrukcję modelu NLxx3 odświeżono, stosując znacznie więcej obłości wewnątrz, jak i na zewnątrz, niż w poprzedniku. Pojazdy otrzymały nowy wystrój przedniej ściany. Pojazd zyskał nowe osłony świateł, bardziej obłą sylwetkę. Największą różnicą było podwyższenie górnej linii przyciemnianych okien i zastosowanie czarnego pasa nadokiennego. Zmieniono także wystrój tylnej ściany i zastosowano tylne lampy o innym wyglądzie, niż dotychczas stosowane, pochodzące z samochodów dostawczych Fiat Ducato, czy Peugeot Boxer. Całość zastosowanych zmian dobrze wpłynęła na odmłodzenie stylistyki tych autobusów.

Nadwozie modelu Lion’s City wykonano z profili stalowych zamkniętych. Przy osiach znajdują się specjalne poprzecznice wspierające, mające zwiększyć wytrzymałość konstrukcji. Autobus mierzy 11 980 mm długości, 2 500 mm szerokości. Przednia oś portalowa MAN połączona jest z układem kierowniczym ZF, a z tyłu portalowe mosty produkcji MAN lub ZF. Autobus wyposażony jest w uchylne lufciki, odgrodzoną kabinę kierowcy i nową panoramiczną szybę przednią i zmieniony w stosunku do poprzednika, pas przedni z reflektorami. W wyposażeniu znajdują się takie systemy jak: ABS (zapobiega poślizgowi kół podczas hamowania) i ASR (system kontroli trakcji).

Model Lion’s City produkowano nadal w bardzo wielu odmianach, oferowano też wersję 12-metrową z silnikiem usytuowanym w wieży (A37). Wersja ta jednak jest rzadziej spotykana, niż model A21 z silnikiem ułożonym poprzecznie. Silnik umieszczono w zabudowie wieżowej, i podobnie jak w autobusach Volvo 7000, 7700 i 7900 Hybrid, znalazło się tam miejsce na rząd foteli znajdujący się na „podeście”. W odróżnieniu od innych autobusów MAN, kursujących po Wrocławiu, ten model nie posiada siedzeń na tylnym zwisie, lecz jedynie wydzielone miejsca stojące.

Wszystkie egzemplarze tego typu we Wrocławiu, są eksploatowane przez firmę Michalczewski sp. z o.o. Zastosowano w nich 6,8 litrowe, sześciocylindrowe rzędowe silniki MAN D0836 LOH62 o mocy 290 KM, w połączeniu ze sześciobiegową, automatyczną skrzynią biegów ZF EcoLife 6. Autobusy wyposażone są w system informacji pasażerskiej SiMS, pełną klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, ekrany LCD, system zapowiedzi głosowych, oraz po dwie ładowarki z wejściem USB.

Autobusy te pojawiły się na mocy wygranego przez Michalczewskiego, przetargu na podwykonawcę wrocławskiego MPK na kilkunastu liniach autobusowych. Oznacza to, że pojazdy te będą w eksploatacji od 2015 do 2025r.

Zdjęcia wnętrz autobusów
Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews

Producent MAN
Premiera 2004
Miejsce produkcji Sady, Polska
Typ autobusu Niskopodłogowy autobus przegubowy klasy MEGA
Podobne Volvo 7000, Volvo 7700, Mercedes Citaro, Solaris Urbino 12 III
Poprzednik MAN NL2x3 (A21)
Długość 11980 mm
Szerokość 2500 mm
Wysokość 2880 mm
Masa całkowita 18000 kg
Układ drzwi 2-2-2
Liczba drzwi 3
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 340 mm
Wysokość podłogi w 3 drzwiach 340 mm
Ilość miejsc ogółem 100
Ilość miejsc siedzących 26+1
Silnik MAN D0836 LOH62
Moc 213 kW / 290 KM
Skrzynia biegów ZF Ecolife 6
Ilość biegów 6
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, półotwarta
Drzwi Otwierane pneumatycznie do środka
Sekwencja otwierania Bez sygnału ostrzegawczego
Sekwencja zamykania Zamykanie drzwi po sygnale ostrzegawczym
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter