Solaris Urbino 8.6 III

Solaris Alpino (Urbino 8,6) to skrócona wersja autobusu produkowanego przez podpoznańskiego producenta autobusów Solaris. Model ten został opracowany z myślą o krętych drogach i ulicach w alpejskich miasteczkach (stąd nazwa) i w miejscach, gdzie normalnej wielkości autobus miałby problemy z manewrowaniem.

Autobus ten jest nie tylko krótki (8,6 metrów długości), ale i węższy od standardowego (2,4 m szerokości), przez co posiada krótki rozstaw osi.

Silnik zabudowany jest pionowo w wieży znajdującej się w lewym rogu autobusu. Do napędu użyto silnika Cummins ISB6.7E6 250B o pojemności skokowej 6,7dm³ i mocy 250 KM, sprzężonego z sześciostopniową automatyczną skrzynią biegów ZF. W związku z mniejszymi wymiarami wewnętrznymi, z tyłu pojazdu zastosowano szerokie opony typu supersingle, zamiast podwójnych. Autobus posiada systemy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak ABS, ASR, EBS, a także elektroniczne sterowanie zawieszenia ECAS II.

Nadwozie pojazdu wykonano ze stali nierdzewnej, zaś poszycia z tworzyw sztucznych, stali i aluminium. Do wnętrza można się dostać przez dwie pary drzwi otwieranych do wewnątrz. Drzwi rozmieszczone są w układzie 1-2-0. Autobus posiada 53 miejsca, w tym 16 miejsc siedzących, oraz jedno miejsce na wózek. Niestety wszystkie miejsca siedzące znajdują się na podestach, a część z nich jest skierowana tyłem do kierunku jazdy. Za przednimi drzwiami na nadkolu znalazło się miejsce na mobilny biletomat UrbanCard.

Wszystkie egzemplarze tego typu we Wrocławiu, są eksploatowane przez firmę Michalczewski sp. z o.o. Autobusy wyposażone są w system informacji pasażerskiej SiMS, pełną klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, ekrany LCD, system zapowiedzi głosowych, oraz po dwie ładowarki z wejściem USB.

Autobusy te pojawiły się w 2015r. na mocy wygranego przez Michalczewskiego, przetargu na podwykonawcę wrocławskiego MPK na kilkunastu liniach autobusowych. Autobusy można spotkać głównie na liniach 100, 120, 140, 147, 150, oraz 325.

Zdjęcia wnętrz autobusów
Zdjęcia autobusów w Fotogalerii Transportnews

Producent Solaris Bus & Coach
Premiera 2006
Miejsce produkcji Bolechowo-Osiedle, Polska
Typ autobusu Niskopodłogowy autobus klasy MIDI
Podobne Solaris Alpino 8,9LE
Poprzednik Solaris Urbino 9
Długość 8600 mm
Szerokość 2400 mm
Wysokość 3050 mm
Masa własna 9250 kg
Masa całkowita 14400 kg
Układ drzwi 1-2-0
Liczba drzwi 2
Wysokość podłogi w 1 drzwiach 320 mm
Wysokość podłogi w 2 drzwiach 320 mm
Ilość miejsc ogółem 53
Ilość miejsc siedzących 16+1
Silnik Cummins ISB6.7E6 250B
Moc 187 kW / 250 KM
Skrzynia biegów ZF Ecolife 6
Ilość biegów 6
Typ Automatyczna
Kabina Zamykana, półotwarta
Drzwi Otwierane pneumatycznie do środka
Sekwencja otwierania Bez sygnału ostrzegawczego
Sekwencja zamykania Zamykanie drzwi po sygnale ostrzegawczym
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter