MPK Wrocław znów testuje hybrydę

We wtorek 3 października na zajezdni autobusowej nr IX Obornickiej zameldował się kolejny z rzędu autobus hybrydowy. Tym razem padło na model produkcji niemieckiego koncernu MAN – model Lion’s City Hybrid.

To już kolejny pojazd tego typu, po dwóch autobusach Volvo 7700 Hybrid, Solarisach Urbino Hybrid w wersji solo i przegubowej, który pojawił się “gościnnie” we wrocławskim MPK. Autobus otrzymał na czas testów – numer inwentarzowy 5007.

Testy we Wrocławiu to tylko część prezentacji autobusu miejskiego o napędzie hybrydowym od niemieckiego producenta ciężarówek i autobusów. Ten sam egzemplarz pojawił się wcześniej także w poznańskim MPK, MZA Warszawa, oraz w PKM Gdynia, przy czym w Warszawie miała miejsce jedynie prezentacja dla przewoźnika.

Autobus wyposażony jest w 6,9 litrowy silnik spalinowy MAN o mocy 250KM, generator o mocy 150kW oraz 2 silniki elektryczne o mocy 75kW każdy. Na dachu pojazdu znajdują się superkondensatory, które magazynują energię uzyskaną w czasie hamowania. Układ jednak pozwala na wykorzystanie tej energii podczas postoju, oraz przy powolnej jeździe, po przekroczeniu ok. kilkunastu km/h załącza się silnik spalinowy.

Zaletą jest z pewnością wykorzystanie silnika spalinowego w optymalnym zakresie obrotów, co odbije się na ilości spalonego paliwa. Warunkiem jednak jest eksploatacja na liniach, które są narażone na grzęźnięcie w korkach.

Autobus ma być testowany do środy 12 stycznia br. na liniach obsługiwanych przez zajezdnię IX.

Galeria:

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter