Chcą Zawidawian zachęcić do podróży koleją

W kwietniu 2012r. z Zakrzowa, Osiedla Sobieskiego, oraz z pętli przy ul. Litewskiej mają ruszyć trzy nowe linie autobusowe dowożące pasażerów do stacji kolejowej Wrocław Psie Pole. Oprócz tego, wybudowany przy stacji ma być parking na 160 aut, a także parking dla rowerów. Wszystko to ma sprawić, że mieszkańcy Zawidawia przekonali się do podróży koleją do centrum.

Jeszcze niedawno, to były plany, teraz magistrat zamierza wcielić go w życie.

– W tej chwili konsultujemy porozumienia z marszałkiem województwa i sąsiednimi gminami w sprawie współpracy w uruchamianiu połączeń. Powinniśmy je podpisać w przeciągu kilku tygodni. Dzięki niemu uda się stworzyć dwa z trzech podstawowych warunków aby takie połączenia miały rację bytu: ustalić odpowiednią częstotliwość połączeń oraz wspólną taryfę. Trzecia ważna rzecz to powstawanie infrastruktury zachęcającej do przesiadek do komunikacji zbiorowej. To właśnie będziemy teraz robić na Psim Polu – dodaje Grzegorz Roman, doradca prezydenta ds. transportu w wywiadzie na łamach portalu tuwroclaw.com.

Celem jest przebudowa okolic dworca Psie Pole tak, żeby przyjezdni mogli zostawić samochód pod stacją, a dalej do centrum jechać pociągiem. Takie rozwiązanie “Park & Ride” stosuje się w wielu miastach Europy, ale także i na większą skalę w Warszawie.

Cała inwestycja przy dworcu ma być rozłożona na trzy etapy. W pierwszym etapie powstanie parking dla 50 samochodów, oraz infrastruktura, jak: przystanek autobusowy, ławki, oświetlenie i parking dla rowerów.

Drugi etap ma być ukończony za 2 lata – będzie wybudowany węzeł północny i przebudowę 200 metrów ul. Armii Ludowej. Będą tam kolejne miejsca do parkowania samochodów, ale i dodatkowe miejsca dla rowerów. Swego rodzaju nowością mają być zamykane szafki na parkingu dla rowerów.

Uruchomione w końcu zostaną też trzy dodatkowe linie autobusowe, które połączą odpowiednio – tak zwany “Stary”, “Nowy Zakrzów”, oraz osiedla przy ul. Litewskiej ze stacją kolejową Wrocław Psie Pole.

Linie te nie będą obsługiwane przez MPK. Rozpisany na nie będzie przetarg, w którym wyłoniony zostanie przewoźnik, który będzie je obsługiwać 9 krótkimi autobusami. Wszystkie kursy mają być skoordynowane z częstotliwością jazdy pociągów.

Jak zapewnia prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz:

– Będą to dodatkowe linie. Nie zabierzemy żadnych z istniejących obecnie w przeciągu następnych pięciu lat, a potem tylko pod warunkiem, że zauważymy wzrost liczby pasażerów w szynobusach.

Trzymamy za słowo i będziemy pilnować rozkładów linii D,N,128,130,131,141 i 331.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter