MPK Wrocław zamówi 50 autobusów plus 50 w opcji

Mercedes Citaro G C2 #8342

We wtorek 12 grudnia MPK Wrocław zorganizowało konferencję prasową, która poprzedziła ogłoszenie przetargu na zakup 50 niskopodłogowych klimatyzowanych autobusów przegubowych.

Na konferencji, miejski przewoźnik chwalił się, że do 2018 roku wymieni 121 autobusów na nowe. Niedługo zaczną się dostawy 60 nowych autobusów Mercedes Citaro.

Wartość kontraktu to ok. 86 mln PLN brutto, czyli ok. 70 mln PLN netto, co daje jednostkową cenę netto na poziomie ok. 1,4 mln PLN za przegubowy pojazd. 78 proc. kosztów tego zakupu zostanie dofinansowana w ramach dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Planowo pierwsze autobusy z tego zamówienia pojawią się we Wrocławiu w listopadzie 2018 r., a ostatnie – w styczniu 2019 r.

– Tym razem nie będzie to dzierżawa, jak w przypadku mercedesów, ale zakup. Pozyskanie na własność pojazdów jest warunkiem dofinansowania tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia Jolanta Szczepańska, prezes MPK. – Unia Europejska pokryje 78 proc. kosztów tego zakupu. Głównym celem projektu i warunkiem, który musimy spełnić, jest ograniczenie szkodliwej emisji do środowiska.

Dostawy nowych autobusów pozwolą na wycofanie z eksploatacji 19-letnich autobusów Volvo, spełniającymi normy spalania Euro 2 i Euro 3. Obecnie też ok. 47% autobusów MPK Wrocław jest klimatyzowanych, a w 2018 roku ma ich być już 74%. Zgodnie z ostatnimi zamówieniami, nowe autobusy będą posiadały monitoring, system zapowiedzi audio-wizualnych, zewnętrznych i wewnętrznych, wyświetlacze dwusekcyjne z jaskrawym podświetlaniem nr linii i system informacji pasażerskiej SiMS.

MPK Wrocław podpisało również trójstronne porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w efekcie którego do Wrocławia mają trafić autobusy elektryczne. Będzie ich 7 sztuk z opcją zakupu 50 kolejnych pojazdów. Warunkiem jest to, by rząd spełnił swoje obietnice opracowania wraz z producentami takiego autobusu, który będzie spełniał wymogi techniczne przewoźników i będzie dostępny cenowo. Jeśli rząd wywiąże się ze swojej części porozumienia, MPK może uruchomić pierwsza linię autobusu elektrycznego we Wrocławiu już w 2019 roku.

Autobusy elektryczne będą testowane na trasie linii K. Na pętlach “Gaj (Pętla)” i “Kamieńskiego (Pętla)” będą zainstalowane ładowarki, które pozwolą naładować baterie w 10 minut w czasie przerwy dla kierowcy.

Pełne ładowanie przeprowadzane będzie w nocy – tłumaczy Szczepańska.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter