Więcej nowych tramwajów

fot. Patrycja Urbaniak
W pierwszym kwartale na wrocławskich torach przybędzie kolejnych kilka nowych wagonów tramwajowych. Do marca przekazane MPK Wrocław zostaną kolejne już tramwaje typu Protram 205WrAs.
Te przegubowe tramwaje o niskiej podłodze w środkowym członie już na dobre zagościły na wrocławskich torowiskach. Już dzisiaj wrocławskie MPK posiada na stanie 18 tego typu wagonów, dwa z nich (2717,2718) przystosowane zostały do nauki jazdy.

W ciąglu najbliższych tygodni, na stan wpisane zostaną wagony nr 2718 i 2719. Egzemplarze te różnią się od pozostałych istotnymi szczegółami wyposażenia, będą to wagony w pełni klimatyzowane i monitorowane. Różnić się będzie nieco wystrój wnętrza, tramwaje otrzymają tapicerki foteli identyczne z zamontowanymi w nowych dwukierunkowych Škoda typu 19T. Nowe „dwieście piątki” będą także posiadać kamerę cofania i poprawione oprogramowanie falowników, czyli urządzeń przemieniających prąd stały w prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej, umożliwiających płynne przyspieszanie i hamowanie tramwaju.
Do końca marca dostarczone miejskiemu przewoźnikowi zostaną jeszcze dwie takie „dwieście piątki”, o kolejnych numerach inwentażowych (2720,2721), których budowa powoli dobiega końca.

Do końca bieżącego roku przyjechać ma też pozostałe 29 z 31 zamówionych tramwajów Škoda 19T. Z szacunkowych obliczeń wynika, iż w ciągu najbliższych kilku miesięcy dowiezionych zostanie kilka kolejnych egzemplarzy. Wszystkie ze wspomnianych w artykule tramwajów będzie wpisanych na stan zajezdni tramwajowej nr IV Borek, przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu.

Docelowo na tej zajezdni mają stacjonować wszystkie tramwaje typu 204WrAs, 205WrAs, produkcji miejscowych zakładów remontowych Protram Wrocław, oraz Škody: 16T i 19T. Składy tramwajowe typu 105Na/NWr mają zostać rozdysponowane pozostałym zajezdniom.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter