Nowe Solarisy w trakcie montażu [FOTO]

Solaris Urbino we wrocławskich barwach. fot. mat. prasowe MPK Wrocław

Solaris Urbino we wrocławskich barwach. fot. mat. prasowe MPK Wrocław

W podpoznańskiej fabryce trwają prace przy montażu pierwszych sztuk nowych autobusów Solaris Urbino, które już niebawem zagoszczą na wrocławskich ulicach. MPK przedstawiło zdjęcia z prac przy montażu gotowych pojazdów dla Wrocławia. MPK wydzierżawi ich łącznie 57 – będzie to 45 autobusów Solaris Urbino 12, oraz 12 przegubowych – Solaris Urbino 18.

Autobusy powstają w dwóch fabrykach Solarisa. Wszystko zaczyna się w w Środzie Wielkopolskiej. Tam spawane są ze sobą poszczególne elementy stalowe, które utworzą konstrukcję nośną autobusu. Szkielety pojazdów przewożone są lawetami do Bolechowa-osiedle, gdzie w tamtejszej fabryce staną się autobusami miejskimi.

Zamontowane zostanie poszycie pojazdu, podłoga, koła. Następnie pora na uszczelnienie blach oraz poszycia i na wizytę w lakierni, gdzie pojazd zyska swą tożsamość – barwy zdradzające swego docelowego odbiorcę. Po skończeniu lakierowania autobus musi swoje odstać – lakier musi wyschnąć. Dopiero potem można zacząć montaż okien i zabrać się za montaż elementów wnętrza, takich jak okładziny ścian i podłogi, podsufitkę, instalacje elektryczne, pneumatyczne, czy też ogrzewania. Montuje się tu także instalację na dachu pojazdów – m.in. agregaty klimatyzacji. Kilometry kabli zostaną położone we wnętrzach każdego autobusu. Następnie pora na montaż drzwi, siedzeń, oraz poręczy.

Zamontowana zostaje także kabina kierowcy – w autobusach, które będą eksploatowane w MPK Wrocław będzie to przeszklona kabina w pełni oddzielona od przestrzeni pasażerskiej. Teraz zostanie zamontowany silnik diesla spełniający normy spalania Euro 6.

Następnie pora na dalsze urządzenia – monitoring, oraz system informacji pasażerskiej. Zamontowany zostanie też system pomiaru punktualności z funkcją “informacji o prawidłowej technice jazdy”. Jak informuje Arkadiusz Lis z kierownik projektu z Solaris Bus&Coach:

– Pokaże on, czy kierujący jedzie zgodnie z rozkładem jazdy, czy nie rusza bądź hamuje zbyt gwałtownie lub czy nie przekracza dopuszczalnej prędkości

Pod koniec sierpnia br. autobusy mają się pojawić na wrocławskich drogach.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter