Škoda 16T

Škoda 16 T to pięcioczłonowy tramwaj z częściowym udziałem (65%) niskiej podłogi. Jest to rozwinięcie konstrukcyjne, prototypowego modelu 05T, opartego na technologii modularnej. Wygląd tramwaju został zaprojektowany przez studio Porsche Design.

Podobne tramwaje jeżdżą także w następujących miastach w Republice Czeskiej: Pradze (model 14T), Brnie (13T). Różnią się przede wszystkim mniejszym udziałem niskiej podłogi (wyższa podłoga w członie środkowym) i szczegółami wyposażenia. Poza tym wymiary zewnętrzne są identyczne, jak w modelu 16T.

Pudło tramwaju o konstrukcji stalowej, zostało oparte na trzech dwuosiowych nieskrętnych wózkach: dwa skrajne zostały wyposażone w dwa trójfazowe silniki asynchroniczne zasilane przez falowniki IGBT; a środkowy jest toczny. Wszystkie wózki posiadają podwójny stopień usprężynowania. Tramwaj wyposażono w elektrohydrauliczny hamulec tarczowy, elektromagnetyczny hamulec szynowy oraz trakcyjny z odzyskiem energii do sieci. Poszycie zewnętrzne stanowią blachy nierdzewne klejone do szkieletu. Ściany czołowe wykonano z żywicy poliestrowo-szklanej (laminatu). Konstrukcyjnie, model 16T wywodzi się od prototypowego pięcioczłonowego tramwaju typu 05T.

Konstrukcja wózków tramwaju wymusiła zastosowanie odmiennego układu siedzeń w członach 1, 3 i 5 – zostały one ustawione bokiem do kierunku jazdy (tyłem do okien). Zarówno model 16T, jak i 19T nie mają skrętnych wózków, co sprzyja większemu, niż w przypadku pozostałych tramwajów we Wrocławiu, niszczeniu torowisk.

Tramwaje te charakteryzują się dużą liczbą miejsc siedzących. Przestrzeń dla osób stojących i jednego wózka inwalidzkiego umiejscowiona jest tylko przy drugich drzwiach. Siedzenia w układzie w układzie 2+1, oraz zabudowa ławek w członach 1, 3 i 5 bokiem do kierunku jazdy, utrudniają przemieszczanie się pasażerów i sprawiają, że wnętrze wydaje się dość ciasne.

We Wrocławiu kursuje łącznie 17 wagonów typu 16T, zostały one zakupione w ramach dofinasowaniu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). 8 pierwszych egzemplarzy zakupione zostały do obsługi linii średnicowej przebiegającej przez ul. Szewską (np. 6,7), a pozostałe 9 – do obsługi linii średnicowej biegnącej przez pl. Powstańców Wlkp. (linia 7).

W jednym egzemplarzu (3002) zastosowano testowo nowy system informacji pasażerskiej firmy NOVAMEDIA Innovision, w którego skład wchodzą: nowe boczne wyświetlacze diodowe zewnętrzne, oraz wewnętrzny LCD (trasówka) na której wyświetlana jest aktualna pozycja tramwaju na mapie, oraz lista kolejnych przystanków, okraszona fotografią okolic przystanku.

Oferowane dla Wrocławia wagony 16T posiadały 38 miesięczną gwarancję producenta. Jeden wagon kosztował 1,72 mln euro.

Zdjęcia tramwajów w Fotogalerii Transportnews
Zdjęcia wnętrz tramwajów typu 16T w Fotogalerii Transportnews

Tramwaje Škoda 16T systematycznie przechodzą remont w firmie SAATZ z Grudziądza. Zakres prac remontowych obejmuje kompleksowe oczyszczenie i wymianę zużytych elementów poszycia, wymianę systemu informacji pasażerskiej, montaż klimatyzacji przedziału pasażerskiego, montaż nowych przesuwnych okien, zmianę wyglądu zewnętrznego pojazdu, wraz z nowym malowaniem.

Zakres numeracyjny
#3001-3017
Razem: 17 sztuk

Producent
Škoda Transportation
Premiera
2006
Produkcja
Pilzno, Republika Czeska
Pochodne
Škoda 19T, Škoda 14T, Škoda 05T
Podobny do:
Typ tramwaju
Przegubowy, Pięcioczłonowy, częściowo niskopodłogowy
Udział niskiej podłogi
65 %
Długość
30250 mm
Szerokość
2460 mm
Wysokość
3600 mm
Szerokość toru
1435 mm
Masa własna
37360 kg
Liczba drzwi
6
Układ drzwi
1-2-2-2-2-1
Liczba kabin
1
Szerokość drzwi
1300, 700 mm
Wysokość podłogi
650/350/350/350/350/650 mm
Ilość miejsc ogółem
243
Ilość miejsc siedzących
69
Ilość miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi
39
Ilość silników
4
Typ silników
Asynchroniczne
Moc znamionowa
4x 95kW
Moc silników
380 kW
Typ rozruchu
Impulsowy
Układ rozruchu
Falownik IGBT
Odzysk energii
Tak, przy hamowaniu
Hamulce
Elektrodynamiczny, tarczowe, szynowe
Przetwornica
Statyczna
Nastawnik jazdy
joystick
Ilość pantografów
1
Pantograf
Stemmann Fb700
Kabina motorniczego
Zamykana pełna
Klimatyzacja
Nie, Tylko kabina motorniczego
System informacji pasażerskiej
PIXEL, BUSE
blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter