Škoda 19T
Škoda 19 T to pięcioczłonowy tramwaj z częściowym udziałem (65%) niskiej podłogi. Jest to rozwinięcie konstrukcyjne, prototypowego modelu 05T, opartego na technologii modularnej. Wygląd tramwaju został zaprojektowany przez studio Porsche Design.
Podobne do niego tramwaje jeżdżą także w następujących miastach w Republice Czeskiej: Pradze (model 14T), Brnie (13T). Różnią się przede wszystkim (poza brakiem drzwi po obu stronach) mniejszym udziałem niskiej podłogi (wyższa podłoga w członie środkowym) i szczegółami wyposażenia. Poza tym wymiary zewnętrzne są identyczne, jak w modelu 19T.
Pudło tramwaju o konstrukcji stalowej, zostało oparte na trzech dwuosiowych nieskrętnych wózkach: dwa skrajne zostały wyposażone w dwa trójfazowe silniki asynchroniczne zasilane przez falowniki IGBT; a środkowy jest toczny. Wszystkie wózki posiadają podwójny stopień usprężynowania. Tramwaj wyposażono w elektrohydrauliczny hamulec tarczowy, elektromagnetyczny hamulec szynowy oraz trakcyjny z odzyskiem energii do sieci. Poszycie zewnętrzne stanowią blachy nierdzewne klejone do szkieletu. Ściany czołowe wykonano z żywicy poliestrowo-szklanej (laminatu). Konstrukcyjnie, model 19T wywodzi się od prototypowego pięcioczłonowego tramwaju typu 05T.
Konstrukcja wózków tramwaju wymusiła zastosowanie odmiennego układu siedzeń w członie środkowym – zostały one ustawione bokiem do kierunku jazdy (tyłem do okien). Zarówno model 19T, jak i 16T nie mają skrętnych wózków, co sprzyja większemu, niż w przypadku pozostałych tramwajów we Wrocławiu, niszczeniu torowisk. W grodzie nad Odrą, kursuje łącznie 31 wagonów typu 19T, zostały one zakupione w ramach projektu „Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu”, dzięki dofinasowaniu ze środków unijnych. Tramwaje te otrzymały przeznaczenie obsługi połączeń Stadion Miejski – Gaj (linia 31), Kozanów – Gaj (linia 32), oraz Stadion Olimpijski – Pilczyce (linia 33). Początkowo jednak kursowały na trasie Stadion Olimpijski – Wierzbowa, której zadaniem było jedynie pokazanie możliwości zmieniania kierunku jazdy bez konieczności występowania pętli tramwajowej.
Corocznie tramwaje te pojawiają się na linii E8 relacji Gaj – Osobowice, uruchamianej specjalnie z okazji dni Wszystkich Świętych.
W pojazdach tego typu zastosowano system informacji pasażerskiej PIXEL, uzupełniony dodatkowo o monitory reklamowe. Jeden wagon kosztował 1,72 mln euro.
Zdjęcia tramwajów w Fotogalerii Transportnews
Zdjęcia wnętrz tramwajów typu 19T w Fotogalerii Transportnews
Zakres numeracyjny #3101-3131
Razem: 31 sztuk
You must be logged in to post a comment.