Dni Otwarte Zajezdni Borek [FOTO]

W sobotę 17 września w godzinach od 10:00 do 16:00, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, odbyły się Dni Otwarte Zajezdni Borek. W tym roku impreza została przesunięta z czerwca na wrzesień, być może z powodu zaprezentowania nowego typu tramwajów Škoda 19T.

Podczas imprezy można było przejechać się za sterami jednego z dostarczonych już egzemplarzów tego typu, oraz także tramwajem Protram 205WrAs. Jak co roku, obejrzeć można było tabor autobusowy i tramwajowy, między innymi były to: ostatni dostarczony egzemplarz Volvo 7700, Mercedesy Citaro, oraz dłuższe klimatyzowane Citaro G, choć w tym roku zabrakło na niej starszych modeli, zarówno autobusów miejskich, jak i tramwajów typu 105Na. Zamiast tego na zajezdni pojawiły się dwa dodatkowe autobusy: niedawno wyprodukowany we wrocławskiej fabryce z ul. Mydlanej, autobus hybrydowy Volvo 7705LH dla holenderskiego oddziału przedsiębiorstwa Arriva, oraz testowany obecnie przez MPK, również hybrydowy, model: Solaris Urbino 12 Hybrid.

Wśród tramwajów, udostępnione do obejrzenia zostały: tramwaje zabytkowe Konstal N #1332 i Linke-Hoffman Standard okrzyknięty imieniem: „Juliusz”. Na hali z kolei można było obejrzeć tramwaje typu Škoda 19T i Protram 205WrAs. Z pojazdów specjalnych, zaprezentowano mikrobus na bazie Mercedesa Sprintera przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, oraz dźwig wypadkowy na bazie ciężarówki Star 266, używany podczas wykolejeń tramwajów do wstawiania ich na tory.

Oprócz możliwości indywidualnego obejrzenia autobusów i tramwajów, można było także obejrzeć (w ograniczonej przestrzeni) halę przystosowaną do taboru niskopodłogowego, oraz wystawę książek o komunikacji miejskiej, fotografie archiwalne, oraz stare bilety. Zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, gdzie „dr Bike” naprawiał za darmo rowery chętnym, którzy na imprezę przyjechali swoimi rowerami.

Ogólnie rzecz biorąc, z roku na rok, liczba atrakcji i udostępnionego taboru autobusowego i tramwajowego spada, co dało się zauważyć we frekwencji. Nastawienie na prezentację  tylko zabytkowych i nowoczesnych wagonów tramwajowych może się wydać, z punktu widzenia wizerunkowego, dla firmy dobre, jednak z drugiej strony warto by było czasem pokazać ciekawostki taborowe, których przecież w MPK Wrocław nie brakuje.

Zobacz więcej zdjęć z imprezy w Fotogalerii Transportnews

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter