Trójmiasto w obiektywie komunikacyjnym – cz. 2 – Gdynia i Sopot
Pora na kolejne miasto w cyklu “W obiektywie komunikacyjnym”. Tym razem jesteśmy w Trójmieście i wpis będzie podzielony na części, gdyż jest to spora aglomeracja miejska, obfitująca w wiele ciekawych miejsc do zdjęć komunikacyjnych. Tym razem pora na pozostałe duże miasta aglomeracji gdańskiej, czyli Sopot i Gdynię.
Pozostałe odcinki cyklu “W obiektywie komunikacyjnym” można obejrzeć pod tym linkiem. Polecam lekturę zwłaszcza początkującym fotografom komunikacji miejskiej.
- Wycieczkę rozpoczętą w części pierwszej w Gdańsku, kontynuujemy w Sopocie na “głównym” dworcu kolejowym. Przechodzimy południowym tunelem na główną drogę, czyli malowniczą Aleję Niepodległości.
- Kolejnym ciekawym miejscem w Sopocie jest ul. Kościuszki, tuż obok głównego deptaku prowadzącego do sopockiego Mola. Trudno jednak tutaj wykonać zdjęcie z uwagi na duży ruch samochodowy, oraz korkowanie się ronda przy pl. Konstytucji 3 Maja.
- Na granicy Sopotu i Gdańska znajduje się hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena. Granica obu tych miast przecina się dokładnie w połowie hali. W to miejsce dojeżdżają trolejbusy linii 31 na złożonych pantografach, na zasilaniu z akumulatorów.
- Okolice sopockiego Przylesia otoczone są dużą ilością zieleni, a takim ciekawym leśnym odcinkiem jest ulica 23 Marca, która prowadzi do Sanatorium Uzdrowiskowego “Leśnik”.
- Opuszczamy Sopot przez Brodwino w kierunku gdyńskich Karwin, gdzie natrafimy na leśne serpentyny, kojarzące się bardziej z rajdami samochodowymi. Kursuje tutaj linia 181, którą czasem obsługują przegubowe trolejbusy na zasilaniu bateryjnym.
- Przenosimy się na gdyńskie Orłowo, gdzie w sezonie letnim możemy przejechać się zabytkowymi trolejbusami na linii 326.
- Aleja Zwycięstwa przy Centrum Nauki Experyment może być ciekawym miejscem do zdjęć na tle zieleni. Bardzo urokliwie to miejsce wygląda jesienią.
- Kierujemy się na al. Piłsudskiego, aż do Domu Marynarza. W sezonie w określonych godzinach możemy tam uchwycić autobus na tle Zatoki Gdańskiej.
- Przechodzimy na ulicę Świętojańską, która pełni rolę ulicy reprezentacyjnej Gdyni. Miłośnik architektury modernistycznej będzie zachwycony śródmieściem tego miasta.
- Kolejnym miejscem godnym uwagi jest aleja Jana Pawła II. W sezonie dojeżdżają tutaj trolejbusy linii 21 i 320, które na tym odcinku korzystają z akumulatorów. Jest to popularne miejsce wycieczkowe w Gdyni, znajduje się tu statek Dar Pomorza, oraz ORP Błyskawica, a także Akwarium Gdyńskie.
- Ulica Morska – tutaj można uchwycić autobusy i trolejbusy na tle tego zabytkowego, modernistycznego dworca.
- Kierując się w stronę Obłuża natrafimy na wiadukt przy stacji SKM – Gdynia Stocznia Uniwersytet Morski, w ciągu ulicy Janka Wiśniewskiego.
- Na Obłużu ciekawym miejscem będzie okolica skrzyżowania Obłuże Centrum, gdzie możemy wykonać zdjęcie z widokiem na Estakadę Kwiatkowskiego.
- Jeśli brakuje nam industrialnych klimatów, to Gdynia ma coś do zaoferowania – np. ulica Unruga z motywem kominów elektrociepłowni. Po drodze podziwiać będziemy również terminal kontenerowy.
- Dojeżdżamy do dzielnicy Pogórze, która była niegdyś odrębną miejscowością, lecz zmiana granic administracyjnych podzieliła ją na dzielnicę gdyńską i dużą wieś o takiej samej nazwie. Pomiędzy Pogórzem Dolnym a Górnym znajdują się kolejne gdyńskie serpentyny. Można tu uchwycić autobusy na tle panoramy Gdyni.
- Na koniec wycieczki, opuszczamy Gdynię i udajemy się do gminy Kosakowo, a konkretnie do Rewy, gdzie autobus wjeżdża niemalże na plażę.
Na koniec mapa miejscówek, wyjątkowo pokazanych na mapie, a nie na schemacie połączeń komunikacji miejskiej.
You must be logged in to post a comment.