Powrót bezpośrednich pociągów Wrocław–Świdnica [FOTO]

15.12.2013, Świdnica Miasto. SA134-025 przed chwilą przyjechał z Wrocławia i za ok. 20 minut wróci w drogę powrotną do Wrocławia.W niedzielę 15 grudnia w życie wszedł nowy rozkład jazdy pociągów. Dla wrocławian oznaczało to m.in. przywrócenie bezpośredniego połączenia kolejowego ze Świdnicą.

Pierwszy tego dnia pociąg ze Świdnicy Miasto przyjechał na dworzec Główny z ok. 15-minutowym poślizgiem względem godziny przyjazdu. Ani ten, ani następny kurs – a pierwszy z Wrocławia, nie był witany przez oficjeli – uroczystość przywrócenia bezpośrednich połączeń kolejowych między tymi miastami przeniesiona na następną parę kursów, które wyjechały dopiero po godzinie 13-tej z Wrocławia.

Zainteresowanie wyraźnie przerosło oczekiwanie organizatorów, bowiem na kursie inauguracyjnym (choć nie pierwszym wykonanym tego dnia na tej trasie) frekwencja dopisała aż za dobrze. Nie wszyscy chętni na przejażdżkę do Wrocławia zmieścili się do dwuczłonowej jednostki SA134, która pojawiła się na tym połączeniu.

15.12.2013, Świdnica Miasto. Pociąg osobowy do Legnicy zaraz opuści świdnicki dworzec. Tłum na stacji oczekuje przyjazdu pociagu z Wrocławia, jednak ten został opóźniony przez pociąg widoczny na zdjęciu. 15.12.2013, Świdnica Miasto. Drugi tego dnia pociąg z Wrocławia zaraz wjedzie na świdnicki dworzec. 15.12.2013, Świdnica Miasto. SA134-025 przed chwilą przyjechał z Wrocławia i za ok. 20 minut wróci w drogę powrotną do Wrocławia.

Czas przejazdu z Wrocławia wyniósł ok. godziny, jednak w drodze powrotnej do Wrocławia pojawiło się ograniczenie prędkości do Jaworzyny Śląskiej do ok. 30 km/h. Co ciekawe – w przeciwnym kierunku tego ograniczenia nie ma.

Tego dnia przejazdy 4 parami kursów Wrocław Główny – Świdnica Miasto były dla pasażerów bezpłatne. Obecnie jednak pasażerowie zaczynający podróż w Świdnicy do Wrocławia, dojechać mogą tymi bezpośrednimi pociągami za 5zł kupując bilet u konduktora, zaś bilet TAM/POWRÓT – tylko 8zł, przy czym do 6 dni można na takim bilecie wrócić do Świdnicy. Od ceny biletów na bezpośrednie pociągi Świdnica Miasto – Wrocław Główny kupionych u konduktora Kolei Dolnośląskich – 5zł są honorowane ulgi ustawowe. Na biletach Tam/Powrót – już nie.

15.12.2013, Świdnica Miasto. SA134-004 jako pierwszy tego dnia pociąg z Wrocławia przed chwilą skończył bieg. 15.12.2013, Świdnica Miasto.  Widok na budowane centrum przesiadkowe przy stacji kolejowej. 15.12.2013, Świdnica Miasto.  Ogólny widok na stację.

Niestety taka promocja jest tylko dla pasażerów zaczynających podróż w Świdnicy, z Wrocławia bilet kosztuje bez promocji, czyli 14,60zł, co oznacza że oferta ta dla wrocławian nie będzie atrakcyjna a już tym bardziej nie będzie konkurencyjna dla przejazdu busami na tej relacji, gdzie można z Wrocławia dojechać za 6-10 zł w jedną stronę. Także liczba kursów w ciągu doby, oraz godziny ich kursowania nie są zbyt dobrze dobrane.

15.12.2013, Świdnica Miasto. SA134-025 przed chwilą przyjechał z Wrocławia i za ok. 20 minut wróci w drogę powrotną do Wrocławia. 15.12.2013, Świdnica Miasto. SA134-025 przed chwilą przyjechał z Wrocławia i za ok. 20 minut wróci w drogę powrotną do Wrocławia. 15.12.2013, Świdnica Miasto. SA134-025 przed chwilą przyjechał z Wrocławia i za ok. 20 minut wróci w drogę powrotną do Wrocławia.

W zasadzie nie powinno się pisać o reaktywacji połączenia kolejowego Świdnicy z Wrocławiem, gdyż takowe realizowane było niegdyś przez Sobótkę. Nie ma jednak perspektyw na szybki powrót pociągów na takiej trasie – PKP nie kwapi się do rewitalizacji tej linii, zaś Urząd Marszałkowski nie jest zainteresowany wykupieniem tej linii i jej remontem. Nie wiadomo też jak długo będą kursować obecne “protezy” pociągów do Świdnicy – czas pokaże, jak długo się one utrzymają.

blog comments powered by Disqus
wrocławskie forum komunikacyjne

twitter